Oczar omszony Hamamelis Molis

Oczar omszony, fot. ChWeiss - Depositphotos
Oczar omszony (Hamamelis Molis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
25
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: żółte, pomarańczowe
Kwiaty: pojedyncze, pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: luźny, wzniesiony, rozłożysty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 3 m
Okres kwitnienia: I, II, III
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: pojedynczo, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, parki, bukiety

Oczar omszony (Hamamelis mollis) nazywany niegdyś miękkowłosym, a jeszcze indziej chińskim, to krzew należący rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). W naturze występuje na terenie Chin (ich środkowego obszaru), gdzie ma pokrój niskiego drzewa.

Oczar omszony osiąga w Polskich ogrodach do 3 metrów wysokości i ma szeroki pokrój. Pędy rośliny są wyjątkowo, gęsto, miękko owłosione. Liście są podobne do innych oczarów – duże (8-15 cm dł.), owalne, u podstawy sercowate, zatokowo ząbkowane. Mają najkrótsze ogonki liściowe spośród gatunków oczarów (prawie zupełnie ich nie widać) i wyraźnie zaostrzony koniec. Z wierzchu są błyszczące, a od spodu lekko owłosione. Jesienią przebarwiają się i przybierają charakterystyczną, cytrynowo żółtą barwę.

Gatunek jest jedną z niewielu roślin, które kwitną w okresie zimowym – od stycznia do kwietnia (zależnie od temperatur). Jego żółte, silnie pachnące kwiaty stanowią niespotykaną ozdobę ogrodów w tym okresie. 

Owocem oczaru są owłosione torebki wypełnione czarnymi nasionami.

Wymagania i uprawa

Oczar omszony wymaga gleb żyznych, próchnicznych i dość wilgotnych, jednakże z powodzeniem zniesie sporadyczne susze. Młode okazy roślin mogą być wrażliwe na mróz, dlatego należy je sadzić w miejscach osłoniętych od podmuchów wiatru oraz zabezpieczać podczas pierwszych lat rozwoju.

Oczary nie lubią być przycinane, dlatego wymagają dużo przestrzeni do wzrostu. Nie poleca się ciąć oczarów, gdyż ich rany powoli się zabliźniają, a w ich miejsce nie wyrastają młode pędy.

Oczary rzadko są atakowane przez szkodniki i właściwie nie chorują

Zastosowanie

Jest sadzony w ogrodach przydomowych w luźnych nasadzeniach, albo jako soliter. W cieplejszych regionach można go spotkać w parkach i na skwerach.

Kwitnące gałązki oczarów są czasem elementem zimowych bukietów, ale pamiętajmy, że ich kwiaty nie utrzymują się długo w domowych temperaturach.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: ChWeiss/Depositphotos

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści