Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Polecamy krzew kwitnący zimą: oczaruj mróz!

Pytanie czytelnika: Okres zimowy wydaje się być dość nudny w ogrodzie. Zastanawiam się, które krzewy mogłyby urozmaicić monotonię mroźnego krajobrazu? Czy są wśród nich jakieś kwitnące? Słyszałem o oczarach, ale czy to możliwe, że one kwitną zimą?

Spis treści
Które krzewy ogrodowe najpiękniej kwitną zimą? Jak wygląda oczar pośredni? Sposoby na kwitnienie krzewów zimą? Zrób bukiet!

Który krzew ogrodowy najpiękniej kwitnie zimą?
Wyjątkowy oczar

Zdecydowana większość roślin liściastych atrakcyjnie kwitnących, które żyją w naszym klimacie, nie przeprowadza żadnych procesów fizjologicznych zimą. Jednak wśród ciekawszych wyjątków znajduje się oczar pośredni (Hamamelis intermedia), który kwitnienie czasem zaczyna już w grudniu!

Oczar to znana roślina zimy i przedwiośnia, gdyż jego bardzo oryginalne kwiaty pojawiają się w okolicach stycznia i utrzymują do marca.

Jak wygląda oczar pośredni?
Krótki opis krzewu

Oczar pośredni osiąga wysokość do 4 m, jego frędzelkowate kwiaty o żółtym kolorze utrzymują się nawet przy dziesięciostopniowym mrozie. Możliwe jest to dzięki ograniczeniu wody w komórkach płatków, które wyglądają jakby były zwiędnięte.

Na wiosnę krzew ten wypuszcza ładne, ciemnozielone, pokryte drobnymi włoskami liście, które kształtem przypominają liście leszczyny. Oczar jest ponadto bardzo atrakcyjny na jesieni, gdy przebarwia się na kolor żółty.

Szkółki Konieczko / YouTube

 

Sposoby na kwitnienie krzewów zimą?
Bukiet z gałązek

Innym sposobem na przerwanie zimowej nudy i wprowadzenie kwitnących roślin do domu może być ścięcie gałązek forsycji (Forsythia) lub migdałka trójklapowego (Prunus triloba) i włożenie ich do wazonu. Po kilku dniach powinny pojawić się na gałązkach żółte kwiatki (forsycja) lub różowe, pachnące różyczki (migdałek).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: sshreet / Pixabay

Autor
Polecamy krzew kwitnący zimą: oczaruj mróz!
Polecamy krzew kwitnący zimą: oczaruj mróz!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl