Logo
Logo

Pielęgnacja skalniaka | Jak dbać o rośliny w ogródku skalnym?

To nie prawda, że skalniak nie wymaga od nas specjalnej uwagi i częstej pielęgnacji. Przeciwnie – rośliny, które w naturze porastają skały są dość kapryśne w warunkach, które panują w naszych ogrodach. Trzeba je regularnie podlewać, nawozić, pielić, a niektóre trzeba dodatkowo zabezpieczać przed zimowym mrozem. Dowiedz się, jak dbać o rośliny na skalniaku.

Z artykułu dowiesz się:
 • Jak obsadzić skalniak?
 • Jak podlewać ogródek skalny?
 • Jak nawozić rośliny na skalniaku?
 • Jak pielić ogródek skalny?
 • Jak odmładzać rośliny skalniakowawe?
 • Jak chronić przed mrozem?

Sadzenie roślin na skalniaku

 • Sadząc rośliny trzeba zachować między nimi odstęp, aby mogły się swobodnie rozrastać przez lata. Nie można sadzić ich zbyt gęsto, gdyż już w krótkim czasie ekspansywne gatunki zaczną wchodzić na wolniej rosnące.
 • Silnie rozrastające się rośliny trzeba regularnie przycinać. Obcięte pędy można potraktować jako sadzonki i ukorzenić, rozmnażając przy tym roślinę i sadząc ją na innym kawałku skalniaka.
 • Na skalniaku powinno być kilka różnych gatunków i odmian roślin, aby był kolorowy i zróżnicowany.

Podlewanie roślin na skalniaku

Tak jak w przypadku innych roślin ogrodowych, gatunki na skalniaku potrzebują dużo wody zaraz po posadzieniu. Podlewamy je obficie i regularnie przez kilka pierwszych tygodni. Na początku wzrostu potrzebują naszej pomocy aby się dobrze przyjąć i ukorzenić.

 • Najlepiej podlewać rośliny raz w tygodniu – obficie, delikatnym strumieniem aby nie wymyć ziemi, a porządnie ją zmoczyć.
 • Nie podlewajmy roślin często a mało, gdyż przyzwyczają się do tego, że woda znajduje się zawsze w wierzchniej warstwie gleby i nie wytworzą dłuższych korzeni aby jej poszukiwać głębiej.

Odpowiednio podlewany skalniak będzie pełen zdrowych, kwitnących roślin
Fot. Silke Wegner, Adina Voicu, Werner Strube/Pixabay

Nawożenie skalniaka

Wiele roślin skalnych doskonale rośnie w ubogiej ziemi dlatego częste nawożenie nie jest konieczne. Warto jednak kilka razy w roku wysypać na wierzch skalniaka cienką warstwę żyznej ziemi – na przykład kompostu.

Można także na początku sezonu zastosować granulowany nawóz mineralny o spowolnionym działaniu (np. typu Osmocote).

W szczególnych przypadkach można zastosować interwencyjny nawóz dolistny ale robi się to bardzo żadko.

Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Usuwanie chwastów ze skalniaka

 • Rośliny na skalniaku rosną znacznie wolniej od chwastów, dlatego też wymagają regularnej pielęgnacji.
 • Chwasty musimy wyrywać ręcznie!
 • Możemy także na wierzch ziemi wysypać gruby żwir lub tłuczeń. Ograniczy on rozwój chwastów oraz parowanie wody z gleby.
 • U podnóża skalniaka warto zerwać murawę i wyłożyć agrowłokninę, następnie na wierzch wysypać gruby żwir.

Pomiędzy roślinami na skalniaku i u jego podnóża warto rozsypać warstwę żwiru lub tłucznia.
Fot. Dieter Ludwig Scharnagl, Klara Bach/Pixabay

Regularne wyrywanie chwastów pozwoli roślinom ozdobnych na prawidłowy wzrost. Gdy rośliny podrosną i stworzą gęste kobierce lub poduchy, problem chwastów będzie się naturalnie zmniejszać, gdyż nie będą miały gdzie rosnąć.

Odchwaszczanie jest konieczne i musi być regularne – tego zabiegu nie da się pominąć. W przeciwnym razie szybko zamiast skalniaka będziemy mieli "chwaściak"! (patrz zdjęcie poniżej)

Kamień na skalniaku, przy którym zaniedbano odchwaszczania
Fot. PublicDomainPictures

Odmładzanie: przycinanie i rozmnażanie roślin

Rozrastające się kępy roślin po kilku latach nie mają już miejsca do dalszego wzrostu. Poza tym często najstarsze części roślin nie wyglądają już dekoracyjnie – ogołacają się lub zamierają. Warto wtedy rośliny wykopać lub przyciąć i rozmnożyć. Sadzonki zakopujemy w tym samym miejscu po wymianie ziemi na świeżą lub rozsadzamy w innych miejscach na skalniaku. Pamiętajmy także aby usuwać przekwitłe kwiatostany, dzięki temu rośliny nie zużyją energii na produkcję nasion, a niektóre zakwitną ponownie.

Zabezpieczanie przez mrozem

Niektóre bardziej wrażliwe rośliny potrzebują ochrony przez zimowym mrozem. Są narażone na przemarzanie zwłaszcza w wietrzne i bezśnieżne zimy (śnieg stanowi dla nich naturalną ochroną przed mrozem). Możemy je zabezpieczyć gałązkami roślin iglastych (stroiszem) lub białą agrowłókniną (nie czarną!). Okrycia zdejmujemy w drugiej połowie marca.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Hannamariah / Depositphotos, jhusemannde / Pixabay

Autor
Pielęgnacja skalniaka | Jak dbać o rośliny w ogródku skalnym?
Pielęgnacja skalniaka | Jak dbać o rośliny w ogródku skalnym?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny