Pielęgnacja skalniaka: jak dbać o rośliny w ogródku skalnym?
To nie prawda, że skalniak nie wymaga częstej pielęgnacji. Przeciwnie – wymaga od nas wiele wysiłku i ciągłej uwagi. Rośliny wymagają regularnego podlewania, nawożenia, pielenia, a niektóre trzeba dodatkowo zabezpieczać przed zimowym mrozem. Dowiedz się jak pielęgnować rośliny na skalniaku.
Piękny skalniak może być największą ozdobą ogrodu, jednak niepielęgnowany szybko zarośnie chwastami i będzie „straszyć z daleka”. |
Sadzenie roślin na skalniaku
Sadząc rośliny trzeba zachować pomiędzy nimi odstęp, aby mogły się swobodnie rozrastać przez lata. Nie można sadzić ich zbyt gęsto, gdyż już w krótkim czasie ekspansywne gatunki zaczną wchodzić na wolniej rosnące. Silnie rozrastające się rośliny trzeba regularnie przycinać – obcięte pędy można potraktować jako sadzonki i ukorzenić, rozmnażając przy tym roślinę i sadząc ją na innym kawałku skalniaka. Warto jednak pamiętać, że na skalniaku powinno być kilka różnych roślin, aby był kolorowy i zróżnicowany.
Podlewanie roślin na skalniaku
Rośliny na skalniaku podlewamy obficie i regularnie tuż po i przez kilka tygodni po posadzeniu. Na początku wzrostu potrzebują naszej pomocy aby się dobrze przyjąć i ukorzenić.
Najlepiej podlewać rośliny raz w tygodniu – obficie, delikatnym strumieniem aby nie wymyć ziemi, a porządnie ją zmoczyć. Nie podlewajmy roślin często o mało, gdyż przyzwyczają się do tego, że woda znajduje się zawsze w wierzchniej warstwie gleby i nie wytworzą dłuższych korzeni aby jej poszukiwać głębiej.
![]() fot. Silke Wegner Pixabay |
![]() fot. Adina Voicu Pixabay |
![]() fot. Werner Strube Pixabay |
|
![]() fot. PublicDomainPictures |
Nawożenie
Wiele roślin skalnych doskonale rośnie w ubogiej ziemi dlatego częste nawożenie nie jest konieczne. Warto jednak kilka razy w roku wysypać na wierzch skalniaka cienką warstwę żyznej ziemi (nie używaj ziemi kompostowej bo może być pełna nasion chwastów).
Można także na początku sezonu zastosować granulowany nawóz mineralny o spowolnionym działaniu – np. typu Osmocote. W szczególnych przypadkach można zastosować interwencyjny nawóz dolistny.
Pielenie: usuwanie chwastów ze skalniaka
Zwalczanie chwastów może być bardzo uciążliwe, zwłaszcza wtedy gdy podczas zakładania skalniaka wykorzystaliśmy ziemię z kompostu. Jest w niej bardzo wiele nasion chwastów, które szybko kiełkują i doskonale się rozrastają na skalniaku w szybkim czasie zagłuszając rośliny ozdobne.
Niestety zastosowanie herbicydów (preparatów do zwalczania chwastów) nie jest możliwe, gdyż większość z nich jest szkodliwych również dla roślin na skalniaku. Pozostaje nam jedynie ręczne usuwanie chwastów! Róbmy to dokładnie, tak aby nie pozostawić w ziemi korzeni chwastów.
Regularne wyrywanie chwastów pozwoli roślinom ozdobnych na szybszy wzrost, a gdy stworzą gęste poduchy, problem chwastów będzie się zmniejszać, gdyż nie będą miały gdzie rosnąć. Tego zabiegu nie da się pominąć! Odchwaszczanie jest konieczne i musi być regularne! W przeciwnym razie szybko zamiast skalniaka będziemy mieli „chwaściak”! (patrz zdjęcie poniżej)
Odmładzanie: przycinanie i rozmnażanie roślin
Rozrastające się kępy roślin po kilku latach nie mają już miejsca do dalszego wzrostu. Poza tym często najstarsze części roślin nie wyglądają już dekoracyjnie – ogołacają się lub zamierają. Warto wtedy rośliny wykopać lub przyciąć i rozmnożyć. Sadzonki zakopujemy w tym samym miejscu po wymianie ziemi na świeżą lub rozsadzamy w innych miejscach na skalniaku. Pamiętajmy także aby usuwać przekwitłe kwiatostany, dzięki temu rośliny nie zużyją energii na produkcję nasion, a niektóre zakwitną ponownie.
Zabezpieczanie przez mrozem
Niektóre bardziej wrażliwe rośliny potrzebują ochrony przez zimowym mrozem. Są narażone na przemarzanie zwłaszcza w wietrzne i bezśnieżne zimy (śnieg stanowi dla nich naturalną ochroną przed mrozem). Możemy je zabezpieczyć gałązkami roślin iglastych (stroiszem) lub białą agrowłókniną (nie czarną!). Okrycia zdejmujemy w drugiej połowie marca.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: jhusemannde/Pixabay
Komentarze