Słonecznica / Delosperma Heliosperma

Delosperma, fot. Marek Kampka - Pixabay
Słonecznica / Delosperma (Heliosperma) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
23
Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysta
Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: płożący, zwarty
Wysokość: 5-10 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: murki, roślina okrywowa, ogrody przydomowe, pojemniki, skalniaki, rabaty

Słonecznica (Heliosperma) nazywana też delospermą lub przypołudnikiem to sukulentowa, niewielka blina z rodziny pryszczyrnicowatych (Aizoaceae). Rodzaj liczy sobie ok. 170 gatunków, pochodzących głównie z tropikalnych rejonów Afryki, ale też zasiedlających naturalne stanowiska w innych krajach świata z ciepłym klimatem. Kilka gatunków jest też uprawianych w ogrodach jako rośliny ozdobne.

Większość gatunków delospermy to rośliny osiągające ok. 5-20 cm wys. Posiadają pokładające się, wałeczkowate pędy, gęsto pokryte wąskimi, mięsistymi, igiełkowatymi, eliptycznymi lub cylindrycznymi, zielonymi liśćmi (bywają też gatunki posiadające inne formy liści np. pękate, kanciaste i siedzące jak u delosperma lehmannii).

Rośliny zakwitają latem (VI-VII/VIII), rozwijając na szczytach pędów nieduże, koszyczkowe kwiaty o wąskich lancetowatych lub igiełkowatych, barwnych płatkach języczkowych, rozłożonych promieniście na boki.

Wymagania i uprawa

Większość uprawianych gatunków delospermy w uprawie oczekuje ciepłego, słonecznego stanowiska i bardzo przepuszczalnej, piaszczysto-kamienistej, lekkiej, umiarkowanie wilgotnej gleby o obojętnym lub zasadowym odczynie pH.

Rośliny z reguły dobrze znoszą zasolone powietrze, dlatego mogą być uprawiane na terenach nadmorskich. Tolerują też przejściową suszę.

Z racji swojego pochodzenia są natomiast umiarkowanie, a nawet słabo mrozoodporne, a ich tolerancja na niskie temperatury uzależniona jest od gatunku (niektóre znoszą mróz do ok. – 12/-15°C np. delosperma Coopera, inne do ok. -24/-26°C np. d. wysokokgórska, a jeszcze inne zupełnie nie tolerują niskich temperatur np. d. lehmannii). Dla gatunków, które znoszą niskie temperatury i w naszym klimacie mogą być uprawiane przez cały rok w gruncie (np. delosperma Coopera, d. wysokokgórska), większym zagrożeniem od mrozów często bywa nadmiernie wilgotne podłoże, dlatego rośliny należy sadzić na dobrze zdrenowanych glebach, a w razie potrzeby zamontować nad nimi zimą daszek, chroniący je przed opadami.

Delospermy najłatwiej rozmnażać przez sadzonki pędowe, ale niektóre gatunki można też spróbować uzyskać przez wysiew nasion.

Zastosowanie

Słonecznice uprawiane w ogrodzie to przede wszystkim znakomite rośliny skalniakowe, gdzie dobrze komponują się z innymi, niskimi roślinami skalniakowymi jak np. rojniki i rozchodniki. Nadają się też do uprawy w ogródkach żwirowych i na murkach, z których ich ukwiecone pędy mogą zwieszać się swobodnie w dół.

Wybrane gatunki i odmiany

Najczęściej uprawiane gatunki delospermy to min.:

Delosperma Coopera – pokrój płożący, wysokość ok. 5-10 cm. Pędy wałeczkowate, rozgałęzione, mięsiste, drewniejące u podstawy, gęsto pokryte wydłużonymi, lekko spłaszczonymi, mięsistymi, zielonymi liśćmi. Zakwita latem (VI-VIII), rozwijając na szczytach pędów nieduże, koszyczkowe kwiaty o licznych, wąskich, barwnych, połyskliwych płatkach, promieniście rozłożonych na boki. Jej odmiany to min.: 'Table Mountain', 'Sundella Red' i 'Ice Cream Orange'.

Delosperma wysokokgórska – płożąca bylina dorastająca do ok. 5 cm wys. Pędy rozgałęzione, pokładające się i drewniejące u podstawy. Liście zielone, lancetowate i mięsiste. Roślina zakwita wczesnym latem (VI-VII), rozwijając żółte, koszyczkowate kwiaty o wąskich, licznych, połyskliwych, rozłożonych promieniście na boki płatkach.

Delosperma lehmannii – wysokość ok. 15 cm. Pędy rozgałęzione, częściowo wzniesione, a częściowo pokładające się, pokryte naprzeciwległymi parami pękatych, kanciastych, dużych, siedzących, mięsistych, zielonych liści. Roślina zakwita wiosną i latem (V-VIII), wydając nieduże, koszyczkowate, białożółte kwiaty. Gatunek nie jest odporny na niskie temperatury, dlatego w naszym klimacie możliwy jest do uprawy jedynie w doniczkach. Odmiana 'Variegata' posiada kremowe przebarwienia na liściach.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Delosperma cooperi"/dankeck/CC0 1.0., "Delosperma Cooperi Ruby"/ksblack99/CC0 1.0., 

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści