(Nie)zwykłe domowe drzewa. Dracena, polyscias, pachira i nolina

Dracena, polyscias, pachira i nolina to 4 najpopularniejsze i dobrze znane domowe "drzewa". Są nie tylko piękne, ale też pożyteczne. Wykorzystaj nasze pomysły na nietypową, nowoczesną dżunglę. Zieleń znowu jest w modzie – spójrz na nią z zupełnie innej perspektywy.

Posłuchaj
00:00
51

Domowe drzewa: Fantastyczna czwórka

Trudno obojętnie przejść obok zielonej domowej dżungli. Egzotyczne gatunki zwracają na siebie uwagę! Ich oryginalne zielone liście o różnych kształtach i efektowny pokrój przyciągają wzrok i działają na wyobraźnię. Ciekawe formy zawsze są atrakcyjne!!!

domowe drzewa fot. Flower Council Holland

1. Nolina, znana także jako beukarnea wygięta, jest najbardziej "zwariowana" – pióropusze jej zielonych liści są jak fryzura po nieudanej trwałej ondulacji, a zgrubiały pęd do złudzenia przypomina nogę słonia.

2. Polyscias to małe tropikalne drzewko z licznymi pniami z masą okrągłych lub pierzastych liści (trochę przypominającym pietruszkę).

3. Pachira (zwana butelkowcem) ma pnie zaplecione w gruby warkocz, a jej dłoniaste liście kojarzą się z parasolowatymi koronami pospolitych kasztanowców.

4. Dracena, zwana "smoczym drzewem", wnosi powiem egzotyki, wyglądając niczym najprawdziwsza palma (choć tak naprawdę nią nie jest) o sztywnych, wyprostowanych pędach i długich liściach, przypominających ostro zakończone miecze.

To się przyda
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 220 Jumper Biała
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 220 Jumper Biała
Osłonka doniczka Ø340 mm Frida – biała – Lamela
Osłonka doniczka Ø340 mm Frida – biała – Lamela
Kule nawadniające do roślin, białe – 4 szt.
Kule nawadniające do roślin, białe – 4 szt.
Osłonka doniczka misa Ø240 mm Roma – czarna – Lamela
Osłonka doniczka misa Ø240 mm Roma – czarna – Lamela

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Green is new black: Stwórz domową dżunglę!

Zieleń jest niezmienna i atrakcyjna przez cały rok. Pomiędzy długimi, szablami draceny, a dłoniastymi liśćmi pachiry, domowa dżungla obfituje w najróżniejsze kształty, rozmiary i odcienie – w tym przypadku kontrast jest jak najbardziej naturalny... i pożądany. Jednak, aby zieleni nie stłumić, a ją odpowiednio wyeksponować pamiętaj, że rośliny najlepiej prezentują się w połączaniu z jasnymi barwami, które doskonale podkreślają ich wyrazisty pokrój i kolor.

Każda z nich z powodzeniem może być ozdobą sama w sobie, ale najlepiej prezentują się w dużej grupie. Załóż taką dżunglę u siebie. Możesz tradycyjnie ustawić rośliny na parapecie lub podłodze w kącie pokoju, gdzie nie będą nikomu przeszkadzać – to bezpieczne rozwiązanie, by podziwiać je z daleka – ale strasznie nudne! Stwórz w swoim domu miejsce niezwykłe, pełne energii i odrobiny szaleństwa. Ożyw je tropikalną zielenią.

Ustaw rośliny w miejscach, gdzie przebywasz najczęściej – najlepiej w salonie, gdzie przyjmujesz gości, lub na stole w jadperalni, aby mieć je zawsze pod ręką, albo idź na całość i pozwól sobie na totalne szaleństwo – powieś w wiszących doniczkach. Spojrzysz wtedy na nie z zupełnie innej perspektywy.

domowe drzewa fot. Flower Council Holland domowe drzewa fot. Flower Council Holland

"Domowe drzewa" pozwalają w mgnieniu oka stworzyć w pomieszczeniu namiastkę natury, tak ważną w domach pozbawionych ogrodów. Rośliny w grupie z czasem stworzą mały ekosystem i specyficzny mikroklimat i szybko zauważysz, że to one pielęgnują Ciebie.

Badania przeprowadzone przez NASA dowodzą, że wiele domowych roślin doniczkowych to efektywne "zielone filtry". Nie tylko absorbują dwutlenek węgla i wzbogacają powietrze w wilgoć, ale także mają zdolność do pochłaniania szkodliwych związków (m.in. trichloroetylenu, benzenu, toluenu, ksylenu) często wydobywających się z elementów budowlanych, domowego sprzętu elektronicznego, tapet, wykładzin i środków czystości.

Ponadto mają zbawienny wpływ na naszą psychikę, tworząc pełną pozytywnej energii oazę, tak potrzebną w miejskim zgiełku. Ich spokojna zieleń ma w sobie coś „swojskiego” i dobrze znanego, dzięki czemu możemy się wyciszyć i odpocząć, jak podczas spaceru po lesie – a to wszystko bez wychodzenia z domu.

domowe drzewa fot. Flower Council Holland

Uprawa drzew w doniczce

Nie musisz być dyplomowanym ogrodnikiem aby założyć i pielęgnować domową dżunglę. "Fantastyczna czwórka" jest stosunkowo łatwa w uprawie, a ogólne zasady jej pielęgnacji można zamknąć w kilku zdaniach.

Światło: Jasne miejsce, ale oddalone od bezpośrednich promieni słonecznych. Słabe oświetlenie spowoduje blaknięcie liści i wyciąganie pędów.
Woda: Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra, w podstawce lub osłonce nigdy nie może zalegać woda.
Nawóz: W sezonie zasilać raz na dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych. W zimie nie nawozić.
Liście: Spryskiwać wodą, przecierać z kurzu wilgotną ściereczką, nie stosować nabłyszczaczy!

Pamiętaj, że wszystkie opisywane gatunki są długowieczne. Małe rośliny ze sklepu mają pokrój miniaturowych krzewów lub drzewek, ale z wiekiem mogą osiągać znaczne rozmiary.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze

 


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Polyscias Polyscias

Pachira nadwodna / Pachira wodna / Butelkowiec Pachira aquatica

Saneskobaria kwietniowa Sanescobaria aprilis

Nawożenie bez chemii? Naturalnie! Te granulki użyźniają glebę i długo działają
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści