Domowe drzewa: Fantastyczna czwórka
Trudno obojętnie przejść obok zielonej domowej dżungli. Egzotyczne gatunki zwracają na siebie uwagę! Ich oryginalne zielone liście o różnych kształtach i efektowny pokrój przyciągają wzrok i działają na wyobraźnię. Ciekawe formy zawsze są atrakcyjne!!!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Green is new black: Stwórz domową dżunglę!
Zieleń jest niezmienna i atrakcyjna przez cały rok. Pomiędzy długimi, szablami draceny, a dłoniastymi liśćmi pachiry, domowa dżungla obfituje w najróżniejsze kształty, rozmiary i odcienie – w tym przypadku kontrast jest jak najbardziej naturalny... i pożądany. Jednak, aby zieleni nie stłumić, a ją odpowiednio wyeksponować pamiętaj, że rośliny najlepiej prezentują się w połączaniu z jasnymi barwami, które doskonale podkreślają ich wyrazisty pokrój i kolor.
Każda z nich z powodzeniem może być ozdobą sama w sobie, ale najlepiej prezentują się w dużej grupie. Załóż taką dżunglę u siebie. Możesz tradycyjnie ustawić rośliny na parapecie lub podłodze w kącie pokoju, gdzie nie będą nikomu przeszkadzać – to bezpieczne rozwiązanie, by podziwiać je z daleka – ale strasznie nudne! Stwórz w swoim domu miejsce niezwykłe, pełne energii i odrobiny szaleństwa. Ożyw je tropikalną zielenią.
Ustaw rośliny w miejscach, gdzie przebywasz najczęściej – najlepiej w salonie, gdzie przyjmujesz gości, lub na stole w jadperalni, aby mieć je zawsze pod ręką, albo idź na całość i pozwól sobie na totalne szaleństwo – powieś w wiszących doniczkach. Spojrzysz wtedy na nie z zupełnie innej perspektywy.
"Domowe drzewa" pozwalają w mgnieniu oka stworzyć w pomieszczeniu namiastkę natury, tak ważną w domach pozbawionych ogrodów. Rośliny w grupie z czasem stworzą mały ekosystem i specyficzny mikroklimat i szybko zauważysz, że to one pielęgnują Ciebie.
Badania przeprowadzone przez NASA dowodzą, że wiele domowych roślin doniczkowych to efektywne "zielone filtry". Nie tylko absorbują dwutlenek węgla i wzbogacają powietrze w wilgoć, ale także mają zdolność do pochłaniania szkodliwych związków (m.in. trichloroetylenu, benzenu, toluenu, ksylenu) często wydobywających się z elementów budowlanych, domowego sprzętu elektronicznego, tapet, wykładzin i środków czystości.
Ponadto mają zbawienny wpływ na naszą psychikę, tworząc pełną pozytywnej energii oazę, tak potrzebną w miejskim zgiełku. Ich spokojna zieleń ma w sobie coś „swojskiego” i dobrze znanego, dzięki czemu możemy się wyciszyć i odpocząć, jak podczas spaceru po lesie – a to wszystko bez wychodzenia z domu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl |