Logo
Logo

Problemy draceny | 4 błędy w uprawie

Dracena to niezwykle popularna roślina, która dzięki egzotycznemu wyglądowi prezentuje się wyjątkowo efektownie, stanowiąc doskonałą ozdobę każdego wnętrza. Dużą zaletą draceny są stosunkowo niewielkie wymagania, dzięki czemu z jej uprawą poradzą sobie nawet osoby początkujące, czy takie, które nie mają dużo czasu na pielęgnację roślin. Zdarza się jednak, że mimo troskliwej opieki dracena ma problemy i nie wygląda dobrze, a jej liście żółkną i opadają. Jakie są najczęstsze błędy w uprawie draceny? Dlaczego dracena gubi liście?

Spis treści
Jakie są najczęściej popełniane błędy w uprawie draceny? Niewłaściwa wilgotność powietrza Sprawdź, czy dobrze podlewasz! Zadbaj o temperaturę! Może źle nawozisz? Pamiętaj o naturalnym opadaniu liści! FILM: Jakie błędy robimy i jak uratować dracenę?

Najczęściej popełniane błędy w uprawie draceny

Niewłaściwa wilgotność powietrza

Jednym z najczęstszych problemów w uprawie draceny są liście, które więdną, zasychają i opadają. Przyczyną zazwyczaj jest niewłaściwa wilgotność powietrza – zbyt suche powietrze, które występuje zazwyczaj w okresie grzewczym. Najlepiej rozstawić pojemniki z wodą, a liście draceny regularnie zraszać i spryskiwać wodą. Należy jednak pamiętać, aby wilgoci nie było za dużo, gdyż ona też zaszkodzi roślinie.

Nieprawidłowe podlewanie

Dracena źle znosi susze, ale nie można jej też przelewać, gdyż doprowadza to do gnicia korzeni. Częstotliwość podlewania powinna być uzależniona od warunków panujących w pomieszczeniu – roślinę należy podlać, dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża zdąży przeschnąć. Warto też pamiętać, aby nadmiar wody po podlewaniu wylać. Dzięki temu podłoże będzie dobrze zwilżone, a jednocześnie nie będzie narażone na gnicie.

Jeśli dracena była zbyt obficie podlewana, a dolne liście zaczęły żółknąć i opadać, należy wyciągnąć roślinę z ziemi i sprawdzić stan korzeni. Jeśli nie wszystkie zgniły, to dracenę można przesadzić do nowego, suchego podłoża i doniczki z dobrym drenażem. Trzeba oczywiście usunąć zniszczone korzenie oraz ograniczyć podlewanie, a jest duża szansa, że roślina odżyje.

Niewłaściwa temperatura

Dracena źle znosi nagłe wahania temperatur, dlatego lepiej unikać ustawiania doniczki w miejscach narażonych na przeciągi i skoki temperatury. Lepiej też zrezygnować z nagłego przenoszenia draceny z chłodnego do ciepłego pomieszczenia i na odwrót.

Niemal każda roślina domowa powinna mieć zapewnioną w miarę stałą temperaturę, aby dobrze rosła.

Brak lub nieprawidłowe nawożenie

Uprawa roślin w doniczkach sprawia, że mają one mocno ograniczony dostęp do składników pokarmowych, a podłoże szybko staje się wyjałowione. Z tego powodu rośliny domowe należy regularnie nawozić, stosując dobry nawóz od wiosny do początku jesieni. Najlepsze będą nawozy naturalne do roślin domowych, których skład skomponowany jest tak, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dzięki temu dracena będzie bardziej odporna na choroby i błędy w uprawie, co sprawi, że liście będą pięknie wybarwione, a roślina będzie w dobrej kondycji.

Preparat do pielęgnacji liści draceny
Odżywcza mgiełka do dolistnego nawilżania draceny. Wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój roślin zielonych dostarczając im niezbędnych składników pokarmowych. Powoduje intensywne i naturalne wybarwienie liści. Stosowanie mgiełki poprzez oprysk powoduje szybkie i skuteczne przyswajanie substancji odżywczych a zawarte w niej składniki efektywnie zwiększają witalność roślin
Kup online w naszym sklepie
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Naturalne opadanie liści

Uprawiając dracenę w domu, warto również pamiętać, że żółknięcie i opadanie dolnych liści może być procesem w pełni naturalnym. To właśnie w ten sposób tworzony jest pień, a dracena staje się coraz wyższa. Dlatego, obserwując gubienie liści, należy dobrze się zastanowić nad tym, w jaki sposób pielęgnuje się swoją dracenę. Jeśli nie popełnia się błędów, a dracena ma zapewnione odpowiednie stanowisko, właściwe podlewanie i regularne nawożenie, a dodatkowo na liściach nie ma żadnych niepokojących symptomów, to najpewniej liście opadają z przyczyn naturalnych.

FILM: Jakie błędy robimy i jak uratować dracenę

Gdy nasza dracena ma problemy musimy sprawdzić co się dzieje i ocenić, jakie błędy popełniliśmy.
Źródło: Make Your Life Greener / YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Sarah Bronske/Unsplash

Autor
Problemy draceny | 4 błędy w uprawie
Problemy draceny | 4 błędy w uprawie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl