Najczęściej popełniane błędy w uprawie draceny
Niewłaściwa wilgotność powietrza
Jednym z najczęstszych problemów w uprawie draceny są liście, które więdną, zasychają i opadają. Przyczyną zazwyczaj jest niewłaściwa wilgotność powietrza – zbyt suche powietrze, które występuje zazwyczaj w okresie grzewczym. Najlepiej rozstawić pojemniki z wodą, a liście draceny regularnie zraszać i spryskiwać wodą. Należy jednak pamiętać, aby wilgoci nie było za dużo, gdyż ona też zaszkodzi roślinie.
Nieprawidłowe podlewanie
Dracena źle znosi susze, ale nie można jej też przelewać, gdyż doprowadza to do gnicia korzeni. Częstotliwość podlewania powinna być uzależniona od warunków panujących w pomieszczeniu – roślinę należy podlać, dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża zdąży przeschnąć. Warto też pamiętać, aby nadmiar wody po podlewaniu wylać. Dzięki temu podłoże będzie dobrze zwilżone, a jednocześnie nie będzie narażone na gnicie.
Jeśli dracena była zbyt obficie podlewana, a dolne liście zaczęły żółknąć i opadać, należy wyciągnąć roślinę z ziemi i sprawdzić stan korzeni. Jeśli nie wszystkie zgniły, to dracenę można przesadzić do nowego, suchego podłoża i doniczki z dobrym drenażem. Trzeba oczywiście usunąć zniszczone korzenie oraz ograniczyć podlewanie, a jest duża szansa, że roślina odżyje.
Niewłaściwa temperatura
Dracena źle znosi nagłe wahania temperatur, dlatego lepiej unikać ustawiania doniczki w miejscach narażonych na przeciągi i skoki temperatury. Lepiej też zrezygnować z nagłego przenoszenia draceny z chłodnego do ciepłego pomieszczenia i na odwrót.
Brak lub nieprawidłowe nawożenie
Uprawa roślin w doniczkach sprawia, że mają one mocno ograniczony dostęp do składników pokarmowych, a podłoże szybko staje się wyjałowione. Z tego powodu rośliny domowe należy regularnie nawozić, stosując dobry nawóz od wiosny do początku jesieni. Najlepsze będą nawozy naturalne do roślin domowych, których skład skomponowany jest tak, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dzięki temu dracena będzie bardziej odporna na choroby i błędy w uprawie, co sprawi, że liście będą pięknie wybarwione, a roślina będzie w dobrej kondycji.
Naturalne opadanie liści
Uprawiając dracenę w domu, warto również pamiętać, że żółknięcie i opadanie dolnych liści może być procesem w pełni naturalnym. To właśnie w ten sposób tworzony jest pień, a dracena staje się coraz wyższa. Dlatego, obserwując gubienie liści, należy dobrze się zastanowić nad tym, w jaki sposób pielęgnuje się swoją dracenę. Jeśli nie popełnia się błędów, a dracena ma zapewnione odpowiednie stanowisko, właściwe podlewanie i regularne nawożenie, a dodatkowo na liściach nie ma żadnych niepokojących symptomów, to najpewniej liście opadają z przyczyn naturalnych.
FILM: Jakie błędy robimy i jak uratować dracenę
Źródło: Make Your Life Greener / YouTube
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Sarah Bronske/Unsplash