Logo
Logo

Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Dracena wonna (Dracaena fragrans) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie, kora, pędy
 • Gleba: torfowa, lekka
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: do 2 m
 • Korona: wąska
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

  Dracena wonna (Dracaena fragrans) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce, w ciepłych wilgotnych lasach tropikalnych, gdzie osiąga pokrój drzewiasty.

  W uprawie doniczkowej rośnie do 1,5-2 m (po wielu latach) i przyjęło się mówić, że jej dalszy wzrost ogranicza sufit. Dracena wonna wytwarza lancetowate, szerokie, zielone liście przypominające liście kukurydzy, które z czasem osiągają nawet 1 m długości. Pędy rośliny są grube, mięsiste.

  Gatunek wytwarza wiechowate, zielonkawe, słodko pachnące kwiatostany (stąd jej nazwa), jednak w warunkach domowych raczej nie zakwita.

  Wymagania i uprawa

  Preferuje miejsca jasne, dobrze oświetlone, ale nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepsza dla draceny wonnej jest duża ilość światła rozproszonego i 18-24ºC w trakcie sezonu wegetacyjnego (zimą około 18ºC).

  Najlepiej posadzić ją w żyznym, przepuszczalnym podłożu (uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych lub – jeszcze lepiej – ziemia dla palm, jukk i dracen). Na dnie należy usypać solidną warstwę drenażową. Roślinę przesadza się co kilka lat, gdy korzenie przerosną otwory w donicy.

  Podstawowy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie: latem średnio 2-3 razy w tygodniu, zimą co 7-10 dni, idealnie miękką, odstaną wodą. Dracena lubi zraszanie. Od wiosny do jesieni zaleca się co 2-3 tygodnie stosować nawóz ze zwiększoną ilością potasu i mikroelementów.

  Dracena jest bardzo odporna na choroby, ale może być atakowana przez tarczniki i miseczniki.

  Zastosowanie

  Dracena wonna to egzotyczna dekoracja wnętrz. Potrzebuje przestrzeni, dlatego najlepiej ustawiać ją w dużym pokoju. W krajach o ciepłym klimacie może być rośliną ogrodową, a nawet żywopłotową, z której tworzy się tzw. "żywe płoty".

  Odmiany

  • 'Massangeana' – liście z szerokim jasnozielonym lub żółtym pasem, najczęściej spotykana jako roślina doniczkowa (częściej niż gatunek)


  Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Lazaregagnidze/CC BY-SA 4.0/Link, Mokkie/CC BY-SA 3.0/Link, Flora Dania

  Autor
  Dracena wonna
  Dracena wonna
  Michał Mazik

  Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (12)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl