Po co rozmnażać dracenę?
Draceny mają tendencję do obsychania i gubienia liści. Jest to proces naturalny związany ze starzeniem się rośliny, a najprostszym rozwiązaniem jest odmłodzenie rośliny poprzez rozmnażanie. W ten sposób można pozyskać nowe rośliny, które staną się ozdobą domu, zastępując starsze osobniki, które utraciły atrakcyjny wygląd. Jest to również dobry sposób na odświeżenie roślin, które nie miały zapewnionej odpowiedniej pielęgnacji (właściwe stanowisko, podlewanie, nawożenie itp.), przez co ich kondycja została osłabiona.
Jak rozmnażać dracenę?
Rozmnażanie draceny jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu oraz jest na to kilka sposobów:
- Najprościej jest pozyskać sadzonki pędowe, poprzez ścięcie wierzchołków rośliny na długość od 8 do 12 cm, które można w łatwy sposób ukorzenić, wsadzając je do pojemnika z mieszanką torfu i piasku, aby podłoże było dobrze przepuszczalne. Gleba powinna być stale wilgotna, ale należy uważać, aby nie przelać rośliny, gdyż może to skutkować jej gniciem. Warto również, aby sadzonka miała zapewnioną wyższą temperaturę podłoża (około 24 stopnie).
- Innym sposobem na ukorzenienie draceny jest włożenie sadzonki do wody i zasadzenie jej w podłożu, dopiero gdy pojawią się korzenie.
- Innym sposobem jest wykorzystanie pędu, który jest długi, a opadły z niego liście. Wystarczy pociąć pęd na mniejsze kawałki, które można ukorzenić w taki sam sposób, jak w przypadku obcięcia wierzchołków rośliny.
- Ostatnim sposobem jest delikatne nacięcie pędu, który następnie należy przykryć folią (np. woreczek foliowy) z ziemią. Po kilku tygodniach na naciętym pędzie powinny pojawić się pierwsze korzenie. Wtedy można obciąć pęd i wsadzić go do doniczki wypełnionej żyzną, próchniczą ziemią.
Kiedy rozmnażać dracenę?
Dracenę tak, jak większość roślin najlepiej rozmnażać i przesadzać wczesną wiosną, kiedy roślina nie wybudziła się jeszcze w pełni do życia. Dzięki temu lepiej zniesie zabiegi, które są mocno stresujące i obciążające roślinę, co może negatywnie wpłynąć na dalszy rozwój.
Nasadzając nowe osobniki, warto pamiętać o wyborze odpowiedniego podłoża i zasileniu gleby składnikami pokarmowymi. Jest to niezbędne, aby roślina mogła szybko i pięknie wzrastać. Nawozy, dostarczając związków mineralnych, sprawiają też, że draceny są bardziej odporne na niewłaściwą pielęgnację, szkodniki i choroby, a więc i ładniej wyglądają. Doskonale sprawdzają się do tego koreczki lub pałeczki nawozowe, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe, zapewniając roślinie stały dostęp do niezbędnych związków nawet przez 6 miesięcy.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Tatiana Foxy/Depositphotos