Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Dracena Sandera (Dracaena sanderiana) to wieloletnia roślina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Pochodzi z Azji, gdzie zasiedla dolne partie widnych lasów deszczowych, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina doniczkowa. Jej nazwa zwyczajowa to Lucky Bamboo.

W naturze roślina ta tworzy sztywny, podzielony kolankami na segmenty, wzniesiony, zielony pęd, porośnięty naprzeciwległymi parami liści. Są one szeroko-lancetowate, zaostrzone na końcu, gładkie i miękkie. Lekko przewieszają się na zewnątrz. Dracena Sandera dorasta do ok. 1,5 m wys.

W uprawie domowej zwykle jednak wygląda inaczej, gdyż ma postać gładkiego odcinka pędu, z którego wyrastają ulistnione, kępiaste, młode przyrosty. Pędy mateczne na etapie hodowli są też często odpowiednio formowane, dlatego mogą przybierać fantazyjne kształty.

Pędy w dolnej części tworzą korzenie i mogą rosnąć zarówno w podłożu jak i w wodzie.

Wymagania i uprawa

Dracena Sandera oczekuje bardzo jasnego stanowiska z lekko rozproszonym światłem i przez cały rok pokojowej temperatury (ok. 20-24°C, nigdy poniżej 15°C). W cieniu jej boczne przyrosty stają się wiotkie, blade i wyciągnięte, natomiast w pełnym słońcu liściom grozi poparzenie.

Roślinę można uprawiać na dwa sposoby – w tradycyjnym, lekkim, przepuszczalnym, próchniczym, stale lekko wilgotnym podłożu (np. ziemi do dracen) lub w szklanym naczyniu w wodzie (rodzaj uprawy hydroponicznej).

Drugi sposób – w wodzie – jest popularniejszy, ale jeśli roślina ma przez dłuższy czas zachować walory ozdobne, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Po pierwsze podstawa jej pędu powinna być zanurzona w wodzie jedynie na kilka centymetrów (3-5 cm). Woda w której rośnie i woda, którą dolewamy do naczynia, nie może pochodzić prosto z kranu, gdyż dracena nie znosi chloru (liście draceny żółkną lub przebarwiają się). Woda powinna być odstana, przegotowana lub źródlana (oczywiście niegazowana). Wymieniamy ją w naczyniu co tydzień.

Dracenę powinniśmy nawozić raz na jakiś czas, gdyż jest wrażliwa na zasolenie. Można używać nawozu do upraw hydroponicznych lub nawozu do roślin doniczkowych po uprzednim rozcieńczeniu (ok. 1:10).

Dracenę można rozmnażać za pomocą bocznych sadzonek pędowych, ukorzenianych w wodzie.

Zastosowanie

Dracena Sandera to przede wszystkim atrakcyjna roślina pokojowa. Dobrze prezentuje się w doniczce, ale doskonale wygląda też uprawiana w szklanych, wysokich, przeźroczystych naczyniach w wodzie lub hydrożelu.

Jej pędy mogą być prowadzone na różne sposoby, np. skręconej spirali (na całości pędu lub tylko w górnej części), piramidy lub warkocza (utworzone z kilku egzemplarzy). W takiej postaci są najczęściej uprawiane w płaskich, okrągłych doniczkach lub szerokich, szklanych misach.

Roślina może być też doskonałym prezentem, mającym przynieść obdarowanemu pomyślność, szczęście i bogactwo (w Chinach symbolika rośliny jest bardziej złożona i uzależniona od ilości jej pędów).

Wybrane odmiany

  • 'Victory' – liście zielone, ozdobione szerokimi, białymi pasami wzdłuż brzegów
  • 'Celle' – (zdj. 5) wyjątkowo wąskie, sztywne liście

Ciekawostki

Nazwa zwyczajowa draceny Sandera to Lucky Bamboo i chociaż z bambusem nie ma nic wspólnego (nie jest trawą i należy do innej rodziny botanicznej), to jej podzielony na segmenty pęd i długie, szeroko-lancetowate liście, istotnie mogą go przypominać. A ponieważ w kraju pochodzenia roślina uznawana jest za symbol powodzenia i szczęścia, zyskała dodatkowy przydomek "Lucky" (szczęśliwy, pomyślny). 


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Dracaena sanderiana"/Babij/CC BY-SA 2.0, Elton Sipp,Severin Candrian /Unsplash, Floradania dk