To nie bambus!
Większość dostępnych w sprzedaży bambusów to gatunki, które przeznaczone są do ogrodu i donic na taras lub balkon. Te odporne mrozoodporne bambusy ogrodowe nie sprawdzają się dobrze w pomieszczeniach. Aby wybrać odpowiedni gatunek, warto zasięgnąć najpierw rady specjalisty.
Częściej niż bambusy pokojowe można spotkać takie rośliny, które oferowane są pod nazwą bambus, a tak naprawdę nim nie są. Dwie najbardziej znane to tzw. bambus pokojowy (Pogonatherum paniceum) i Lucky Bamboo (Dracaena sanderiana).
Pogonatherum |
dracena Sandera |
Bambus pokojowy jest bujnie ulistnioną trawą, która lubi wilgotne, a nawet mokre podłoże. Lucky Bamboo zaś to w rzeczywistości dracena Sandera - można ją uprawiać w wodzie lub w ziemi, jest chętnie oferowana jako prezent, ponieważ ma przynosić szczęście. Najlepiej rośnie w jasnych miejscach, ale nie bezpośrednio w słońcu.
Jeśli zależy nam na prawdziwych bambusach do domu, wybieramy przede wszystkim gatunki i odmiany z rodzaju Bambusa. To bambusy tropikalne i mogą z powodzeniem być uprawiane w pomieszczeniach. Niestety w Polsce są jeszcze trudno dostępne.
Bambus pokojowy: polecane gatunki do uprawy w mieszkaniu
Jednym z najładniejszych bambusów domowych jest Bambusa vulgaris 'Striata'. Ma grube żółte pędy ozdobione zielonymi paskami różnej grubości. Wyglądają jak pionowo pociągnięte pędzlem. Bambus ten ma dość duże liście, które dobrze pasują do grubych pędów.
Inny ciekawy gatunek to Bambusa vulgaris 'Wamin'. Dzięki brzuchatym zielonym pędom i wąskim, szpiczastym liściom prezentuje się wyjątkowo 'azjatycko'. Może być uprawiany w donicy jako pojedynczy pień z liści lub w grupie.
Do wyższych, jasnych pomieszczeń wspaniale nadaje się Bambusa oldhamii. Jego żółte lub czerwonawe osłonki łodygowe i duże, soczyście zielone liście przyciągają wzrok na przykład rosnąc w pasażach handlowych.
Ziemia w przypadku tego bambusa nie powinna całkowicie wyschnąć, warto dopilnować, aby zawsze była jednakowo wilgotna. Bardzo ważna jest odpowiednia ilość światła. W jasnym miejscu masa liściowa może być nawet dwa razy większa niż w zbyt ciemnym.
Do mniejszych donic polecam Bambusa multiplex 'Elegans'. Ten bambus domowy prezentuje się bardzo elegancko. Ma mniejsze liście od innych i doskonale znosi przycinanie. Warto od czasu do czasu powycinać starsze pędy tuż przy ziemi, aby odświeżyć jego wygląd i poprawić przepływ powietrza. Dzięki regularnemu przycinaniu liście pozostają nieduże i dekoracyjne.
Bardzo atrakcyjnym bambusem pokojowym jest Bambusa multiplex 'Alphons-Karr' z delikatnymi białymi paskami na świeżo zielonych liściach. Bambus ten ma stabilne, żółte, zielono paskowane pędy, które czerto nabierają czerwonawego odcienia.
Dzięki pionowemu wzrostowi wspaniale nadaje się do większych pomieszczeń. Bambus ten może dorastać do 3 m wysokości, jest też wyjątkowo wytrzymały.
Uprawa i pielęgnacja bambusa w domu
Najważniejsze w uprawie bambusów jako domowych roślin doniczkowych są wybór odpowiedniego gatunku i jego właściwa pielęgnacja. Zazwyczaj rośliny ustawione są w miejscu zbyt ciepłym i mają zbyt mokre podłoże.
Najwięcej kłopotów sprawia aklimatyzacja roślin w nowym miejscu po ich zakupieniu. Warto stopniowo roślinę przyzwyczaić do nowych warunków, zamiast od razu ustawiać ją w cieplejszym miejscu ze stojącym powietrzem.
Uszkodzenia liści i ich częściowe żółknięcie z reguły są normalną reakcją przystosowawczą. Nawet jeśli bambus zrzuci większość liści, to przy odpowiedniej pielęgnacji odrosną w ciągu mniej więcej 4 tygodni. W tym czasie zazwyczaj rośliny są zbyt obficie podlewane, co utrudnia im prawidłowy rozwój.
Pamiętajmy zatem - im mniej liści - tym mnie wody i odwrotnie! Bambus bez liści potrzebuje jej bardzo niewiele.
Fot. doji1989/Fotolia |
Podłoże
Podstawą uprawy bambusów tropikalnych jako domowych roślin doniczkowych jest dobór odpowiedniego podłoża. Powinno ono być żyzne, przepuszczalne i dobrze trzymać wilgoć. Można użyć dobrej jakości ziemi do kwiatów doniczkowych, do której dodajemy ok 25% keramzytu czy perlitu. Alternatywnie mieszamy ziemię uniwersalną z ⅓ torfu i perlitem.
Szczególnie po posadzeniu bambusa do nowej donicy trzeba zwrócić uwagę, aby ziemia nie była zbyt mokra ani zbyt sucha. Z reguły bambus może absorbować wiele wilgoci z powietrza poprzez swoje liście. Dlatego też bardzo lubi spryskiwanie, raz na jakiś czas można go też wystawić na deszcz. Aby uniknąć przelatywania ziemi przez otwory w dnie donicy, można wyłożyć ją agrowłókniną.
Donica
Najlepsze donice dla bambusów są szerokie i płaskie. Niestety takie trudno jest dostać. Z tego względu wybierzmy możliwie dużą donicę, aby korzenie bambusa miały wystarczająco dużo podłoża do wzrostu. Pojemnik powinien mieć otwory w dnie, aby nadmiar wody mógł swobodnie z niej odpłynąć. Doniczkę można włożyć do dekoracyjnej osłonki. Wolne miejsce między doniczką i osłonką można wypełnić kawałkami styropianu (warstwa ta chroni przez nadmiernym wychłodzeniem i nagrzaniem). Lepiej wybierzmy donicę zbyt dużą niż zbyt małą, gdyż często nie doceniamy siły wzrostu bambusa.
Drenaż
Bambus nie znosi wody stojącej w korzeniach. To dla niego największe zagrożenie. Jako warstwa drenażu bardzo dobrze nadaje się pokruszony styropian. Grube na 1-2 cm płyty styropianowe kruszymy na kawałki o objętości 1 do 4 cm2. Warstwa drenażu powinna mieć 5-10 cm grubości. Tej warstwy nie przykrywamy włókniną, aby korzenie mogły swobodnie rosnąć również w niej.
Jeśli tylko podłoże nie jest zbyt suche lub zbyt mokre, bambus pokojowy nie powinien sprawiać problemów w uprawie. W temperaturze do 20°C podlewamy tylko wtedy, gdy to potrzebne (średnio co 3-4 dni). Pamiętajmy też, że sucha powierzchnia ziemi nie oznacza, że całe podłoże jest suche. W ciepłych pomieszczeniach górna warstwa schnie szybko. Najlepiej sprawdzić palcem wilgotność ziemi, wkładając go głęboko do środka.
Fot. Zsuzsa N.K. Freimages |
Stanowisko
Bambusy tropikalne potrzebują stanowiska jasnego i nie za ciepłego. Roślin nie ustawiamy w pobliżu źródeł ciepła takich jak kominek czy grzejnik. Bambusy pokojowe dobrze będą czuły się w pobliżu okna. W ciemniejszych pomieszczeniach zamontujmy lampy doświetlające. Gdy mamy ogrzewanie podłogowe, ustawiamy donicę na wyższej podstawce, aby uchronić podłoże przed nagrzaniem się.
Nawożenie
Bambusy tropikalne nie potrzebują wiele zasilania. Nawóz do bambusów wystarczy zastosować raz na kwartał. Płynne nawozy do roślin zielonych stosujemy raz na miesiąc. Możemy też używać nawozów dolistnych, ale w połowie zalecanej dawki, ponieważ liście bambusów są cienkie i delikatne - mogły by się spalić.
Zimowanie
Zimując bambusy pokojowe, zadbajmy o odpowiednie podlewanie dopasowane do temperatury otoczenia. W chłodnej kwaterze zimowej bambus potrzebuje niewiele wody, wtedy ziemia powinna być bardziej sucha niż mokra. Bambusy tropikalne zimują najlepiej w temperaturze pomiędzy 5° a 10° lub w pomieszczeniach mieszkalnych. Gdy przechowujemy bambus w pokoju trzeba zapewnić mu odpowiednią cyrkulację powietrza, ponieważ inaczej może szybko zacząć więdnąć. Dzieje się tak dlatego, że pędy drewnieją zbyt późno, pozostając miękkie i wiotkie.
Szkodniki
Gdy korzenie bambusa stoją w wodzie, podłoże jest zbyt mokre lub cyrkulacja powietrza nie jest wystarczająca - mogą szybko pojawić się szkodniki takie jak przędziorki, mszyce i wełnowce. W pomieszczeniach o słabej cyrkulacji powietrza warto bambusy 2 razy do roku profilaktycznie opryskać przeciwko szkodnikom. Inaczej trudno uniemożliwić szkodnikom pojawienie się. Szczególnie przędziorki są uciążliwe. Mszyc możemy szybko pozbyć się dzięki obmyciu roślin wywarem ze skrzypu lub letnim roztworem szarego mydła.
Kłopotliwe są wełnowce i miseczniki, ponieważ chowają się one pod osłonkami pędów i dlatego walka z nimi jest mozolna. Tutaj pomoże ich ręczne usuwanie oraz obsypywanie mączką kamienną. Można zastosować takie środki jak Celaflor lub specjalne pałeczki jako ochronę przeciwko szkodnikom.
Tekst: Sylwia Hennek, zdjęcie tytułowe: wsf-f/Fotolia