Fargezja (Fargesia) to rodzaj bambusów zaliczanych do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Znanych jest kilkadziesiąt ich gatunków, z czego kilka możliwych jest do uprawy także w Polsce.

Fragzezja ma bardzo charakterystyczny pokrój i rośnie w postaci dużych kęp. Ponieważ należy do bambusów kępiastych, posiada krótkie kłącza, nie wytwarza rozłogów i nie jest ekspansywna (nie wymaga stosowania barier korzeniowych).

Roślina tworzy sztywne, okrągłe w przekroju pędy z widocznymi zgrubieniami ("kolankami") oraz długie, lancetowate, płaskie, zielone liście, połączone z pędem pochewką. W zależności od gatunku i odmiany, może osiągać różną wysokość (ok. 1/2 - 6/7 m., choć zwykle ok. 2-3 m.) i posiadać różny pokrój (wzniesiony lub rozłożysty).

Wymagania i uprawa

Choć fargezja jest egzotycznym bambusem, kilka jej gatunków ma na tyle wysoką mrozoodporność, że może być uprawiana także w naszym klimacie. Rośliny znoszą mrozy do ok. -25°C, wiec można sadzić je w różnych częściach kraju, z wyjątkiem najchłodniejszych rejonów, gdzie poleca się ich uprawę pojemnikową.

Zwykle jednak zimą dla fargezji większym zagrożeniem od mrozu są wysuszające wiatry i przesuszone powietrze, dlatego należy przeznaczyć dla niej miejsce zaciszne i osłonięte. Rośliny preferują też lekko półcieniste stanowiska oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby. Nie lubią zalegającej wokół korzeni wody, ale źle znoszą też suszę. Sprzyja im natomiast podwyższona wilgotność powietrza.

Zastosowanie

Fargezja to bardzo ozdobny bambus, dlatego w ogrodzie może mieć różne zastosowania. Najlepiej prezentuje się w ogrodach w stylu japońskim lub w ogrodach żwirowych, ale pięknie wygląda też posadzony w pobliżu oczka wodnego lub altany. Jego gęsty pokrój pozwala stworzyć ładną, zieloną zasłonę, więc roślina z powodzeniem może zastępować żywopłot. Nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

Wybrane gatunki i odmiany

Wśród odpornych na mróz gatunków fargezji na uwagę zasługują min.:

  • fargezja lśniąca (Fargesia nitida) posiadająca wzniesiony pokrój i dorastająca do ok. 2-3/4 m. wys. Jej ciekawsze odmiany to min.: 'Black Pearl', 'Volcano', 'Eisenach', 'McClure', 'Great Wall', 'Nymphenburg'.
  • fargezja rdzawa (Fargesia rufa) posiadająca rozłożysty, malowniczy pokrój i dorastająca do ok. 2-3 m. wys.
  • fargesia północnosyczuańska (Fargesia jiuzhaigou) posiadająca wzniesiony pokrój i czerwono zabarwione pędy (ok. 2/3-4 m. wys.)
  • fargezja parasolowata (Fargesia murielae) posiadająca rozłożysty, malowniczy, parasolowaty pokrój i dorastająca do ok. 1-3/4 m. wys. Jej ciekawsze odmiany to min.: 'Simba', 'Dino', 'Jumbo', 'Bimbo'.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Daniel J. Layton/CC BY-SA 3.0/LinkFilostachys/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons