Logo
Logo

Fargezja rdzawa

Spośród setek występujących na świecie gatunków bambusów tylko nieliczne można uprawiać w polskim klimacie w gruncie przez cały rok. Te egzotycznie wyglądające rośliny posadzone w miejscach zacisznych, osłoniętych zimą od wiatru i na lekko wilgotnych, przepuszczalnych podłożach będą zdobiły ogród przez dwanaście miesięcy. Mają trwałe ulistnienie oraz dekoracyjne łodygi.

Jednym z ciekawszych gatunków, która nie jest przy tym inwazyjny i sprawdzi się nawet w małym ogrodzie, jest fargezja rdzawa. Poznaj jej wymagania i dowiedz się, jak pielęgnować ten gatunek bambusa. 

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Fargezja rdzawa (Fargesia rufa) to jeden z wartościowych gatunków bambusów o wysokiej odporności na mróz. Można go z powodzeniem uprawiać niemal w całej Polsce.

Jest to pochodząca z Azji zimozielona roślina zaliczana do grupy bambusów kępkowych. Tworzy krótkie, podziemne kłącza, z których wyrastają drewniejące źdźbła z licznymi, lancetowatymi i błyszczącymi liśćmi.

Zielone łodygi fargezji rdzawej z lekko pomarańczowymi pochwami są dosyć cienkie, zwykle nie przekraczają 1 cm średnicy. Mają tendencję do lekkiego rozkładania się na boki, są niezbyt widoczne ze względu na gęstą pokrywę drobnych, lancetowatych liści. Roślina dorasta do 2-3 m wysokości, tworzy zwarte kępy, nie daje rozłogów i nie jest inwazyjna.

kępiasty bambus o zielonych liściach zimą w ogrodzie- fargezja rdzawa Fargesia rufa
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
 

Uprawa i wymagania

Fargezja rdzawa wymaga miejsc ciepłych, zacisznych, osłoniętych zimą od wiatru, słonecznych lub półcienistych. Powinnna rosnąć w podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym. Na wschodzie kraju może przemarzać, ale wtedy można ją uprawiać w donicach chowanych na zimę do chłodnych, widnych pomieszczeń.

Gatunek ten prezentuje się wyjątkowo egzotycznie i ma szereg zalet – oprócz tego że jest zielony przez cały rok, to jest też bardzo żywotny, odporny na choroby i szkodniki – w praktyce nie wymaga żadnych zabiegów ochrony chemicznej. Ponieważ uprawiane u nas bambusy nie kwitną, nie stanowi też zagrożenia dla alergików.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Gdzie posadzić?

Bambusowe kępy lub zagajniki są miejscami kryjówki i gniazdowania ptaków, więc warto je zakładać w małych i większych ogrodach. Orientalnych charakter rośliny oraz kojący szelest ich liści, poruszających się na wietrze sprawiają, że bambus warto sadzić nie tylko w ogrodach, ale także na tarasach i balkonach – jako roślinę pojemnikową.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Fargezja rdzawa
Fargezja rdzawa
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane rośliny