Fargezja rdzawa

kępiasty bambus o zielonych liściach w ogrodzie - fargezja rdzawa Fargesia rufa

Spośród setek występujących na świecie gatunków bambusów tylko nieliczne można uprawiać w polskim klimacie w gruncie przez cały rok. Te egzotycznie wyglądające rośliny posadzone w miejscach zacisznych, osłoniętych zimą od wiatru i na lekko wilgotnych, przepuszczalnych podłożach będą zdobiły ogród przez dwanaście miesięcy. Mają trwałe ulistnienie oraz dekoracyjne łodygi.

Jednym z ciekawszych gatunków, która nie jest przy tym inwazyjny i sprawdzi się nawet w małym ogrodzie, jest fargezja rdzawa. Poznaj jej wymagania i dowiedz się, jak pielęgnować ten gatunek bambusa. 

Posłuchaj
00:00
19
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Fargezja rdzawa (Fargesia rufa) to jeden z wartościowych gatunków bambusów o wysokiej odporności na mróz. Można go z powodzeniem uprawiać niemal w całej Polsce.

Jest to pochodząca z Azji zimozielona roślina zaliczana do grupy bambusów kępkowych. Tworzy krótkie, podziemne kłącza, z których wyrastają drewniejące źdźbła z licznymi, lancetowatymi i błyszczącymi liśćmi.

Zielone łodygi fargezji rdzawej z lekko pomarańczowymi pochwami są dosyć cienkie, zwykle nie przekraczają 1 cm średnicy. Mają tendencję do lekkiego rozkładania się na boki, są niezbyt widoczne ze względu na gęstą pokrywę drobnych, lancetowatych liści. Roślina dorasta do 2-3 m wysokości, tworzy zwarte kępy, nie daje rozłogów i nie jest inwazyjna.

kępiasty bambus o zielonych liściach zimą w ogrodzie- fargezja rdzawa Fargesia rufa
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Fargezja rdzawa wymaga miejsc ciepłych, zacisznych, osłoniętych zimą od wiatru, słonecznych lub półcienistych. Powinnna rosnąć w podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym. Na wschodzie kraju może przemarzać, ale wtedy można ją uprawiać w donicach chowanych na zimę do chłodnych, widnych pomieszczeń.

Gatunek ten prezentuje się wyjątkowo egzotycznie i ma szereg zalet – oprócz tego że jest zielony przez cały rok, to jest też bardzo żywotny, odporny na choroby i szkodniki – w praktyce nie wymaga żadnych zabiegów ochrony chemicznej. Ponieważ uprawiane u nas bambusy nie kwitną, nie stanowi też zagrożenia dla alergików.

Gdzie posadzić?

Bambusowe kępy lub zagajniki są miejscami kryjówki i gniazdowania ptaków, więc warto je zakładać w małych i większych ogrodach. Orientalnych charakter rośliny oraz kojący szelest ich liści, poruszających się na wietrze sprawiają, że bambus warto sadzić nie tylko w ogrodach, ale także na tarasach i balkonach – jako roślinę pojemnikową.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Powiązane rośliny

Fargezja 'Obelisk' Fargesia 'Obelisk'

Fargezja Fargesia

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści