Fargezja (Fargesia) odmiana 'Obelisk' PBR to piękny bambus należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Odmiana została uzyskana w wyniku skrzyżowania gatunków F. nitida i F. murielae.

Zimozielony, kępkowy i przede wszystkim nieinwazyjny bambus, o smukłym pokrojuszybkim tempem wzrostu. Po 3 latach dorasta do 2,3 m wysokości. 

Główną ozdobą rośliny są zielone, lancetowate liście i duże, delikatnie zabarwione przylistki na łodygach.

Wymagania i uprawa

Uprawa fargezji 'Obelisk' nie różni się od innych mrozoodpornych bambusów. Roślina wymaga stanowisk półcienistych i cienistych, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych o lekko kwaśnym odczynie. Nie wymaga barier korzeniowych. W upalne dni, przy niskiej wilgotności powietrza i pełnej ekspozycji na słońce, może zwijać liście. Nie jest porażana przez choroby i szkodniki.

Warto wiedzieć, że odmiana ta znosi spadki temperatury nawet do -25°C. (Odmiana uzyskała najwyższe noty w ocenach kondycji po zimie, prowadzonych w Narodowej Kolekcji Bambusów Zimotrwałych w Pruszkowie pod Warszawą.)

Zastosowanie

Odmiana polecana do stosowania w ogrodach przydomowych, orientalnych, zieleni osiedlowej, w formie pojedynczych kęp, grup lub bambusowych żywopłotów.

Ciekawostki

Bambus ten brał udział w Konkursie Roślin Nowości 2021. Został zgłoszony przez SZKÓŁKI ŻBIKOWSKIE (Pruszków, Polska), a jego hodowcą jest Johan Leendert Verweij (Holandia). Roślina została wprowadzona na rynek w 2016 r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021 Katarzyna Jeziorska