Logo
Logo
63
Do góry

Mały ogród z bambusami

W tym niewielkim ogródku znajdującym się przy domu w zabudowie szeregowej zaprojektowano kilka niezależnych wnętrz. Głównym akcentem kolorystycznym jest klon palmowy o czerwonych liściach oraz bujne bambusy, które delikatnie szumią na wietrze i nadają całości egzotycznego charakteru.

 

Na powierzchni 250 m² powstał ogród nowoczesny, ale równocześnie przytulny. Proste formy rabat i prostokątne placyki otoczone zostały roślinnością o drobnych liściach, która otula wszystkie ostre krawędzie. Inspiracją do roślinnych kompozycji stał się czerwony klon palmowy, który był jedną z niewielu roślin posadzoną przez właścicieli posesji. Projektanci zachowali go i dodali nie tylko zielone tło, ale też kolejne rdzawe odcienie czerwieni, np. w postaci barwy obrzeży ze stali corten.

mały ogród z bambusami - rzut z góry

Podział przestrzeni

Działka podzielona jest na dwie części – część frontową z wejściem do budynku oraz część rekreacyjną z tyłu budynku w kształcie litery "L". Taki podział pozwolił projektantom na stworzenie za domem kilku wnętrz i oddzielenie ich od siebie ażurowymi parawanami z roślin.

mały ogród z bambusami - taras

Taras przy domu

Z tyłu ogrodu miejscem do wypoczynku najbliżej domu jest częściowo zadaszony taras w kształcie litery 'L". Wyłożony został drewnem. Panuje tu przyjemny, lekki cień, który daje trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis xacutiflora) 'Overdam' posadzony w lekko wyniesionych wąskich rabatach z obrzeżami ze stali corten. W narożniku tarasu widać kwitnący wczesnym latem jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius). Przy ogrodzeniu rosną zimozielone laurowiśnie wschodnie (Prunus laurocerasus) 'Herbergii', które osłaniają taras od strony sąsiadów.

mały ogród z bambusami

Między domem a ogrodzeniem znajduje się domek do składowania narzędzi ogrodowych. Od strony tarasu podwieszono przy nim hamak, z którego rozciąga się widok na szumiące trawy i gęste krzewy.

mały ogród z bambusami - tył ogrodu

Letnia jadalnia

W najdalej położonej części ogrodu pod ogrodzeniem zbudowany został prostokątny drewniany podest o powierzchni 10 m², a nad nim prosta pergola z grafitowej stali, którą w czasie upałów można osłonić białym płótnem. 

mały ogród z bambusami - tył ogrodu

Przy ogrodzeniu na podwyższonej rabacie posadzono pas bambusów – rośnie tu fargesia parasolowata (Fargesia murieliae) 'Simba', odmiana osiągająca 2-2,5 m wysokości i tworząca gęstą, zieloną przegrodę. Pod bambusami rozrasta się zimozielona runianka japońska (Pachysandra terminalis) 'Green Carpet', kwitnąca wiosną na biało. Widać też kępy znoszącej cień turzycy ptasie łapki (Carex ornithopoda) 'Variegata' o ciekawym pokroju i liściach ozdobionych białym marginesem.

mały ogród z bambusami - drewniany podest

Na szerokiej rabacie między letnią jadalnią a domem głównym akcentem jest czerwonolistny klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpureum'. Pod nim zielenią się paprocie – paprotnik Brauna (Polistychum braunii), trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei) 'Coloratus' i zimozielony, kwitnące wczesną wiosną barwinek pospolity (Vinca minor).

W narożnikach w prostokątnych donicach z cortenu posadzone zostały kępy wyrazistej, osiągającej 50 cm wysokości, paskowanej, zimozielonej turzycy Morrowa (Carex morrowii) 'Ice Dance'.

mały ogród z bambusami - placyk z paleniskiem

Placyk z paleniskiem

Obok drewnianego podestu zaplanowano prostokątny, wysypany jasnoszarym żwirem placyk, a na nim palenisko, przy którym można się ogrzać i latem grillować w towarzystwie najbliższych lub znajomych. Drewniana prosta ławka postawiona pod klonem palmowym wykonana została z takiego samego drewna co podest, aby kompozycja ogrodu była spójna.

mały ogród z bambusami

 W części reprezentacyjnej ogrodu, widocznej od ulicy, na żwirowej nawierzchni powstał nieduży otoczony prostokątnymi rabatami obsadzonymi kępkami traw ozdobnych. Głównym elementem jest tu jednak urodziwy klon palmowy otoczony zimozielonymi laurowiśniami.

Logo Pracownia STTYK

Projekt i wizualizacje:
sttyk.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (10)

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 23, Sentencja nr:5
Tydzień 23, Sentencja nr:5
Siejemy na rozsadniku kwiaty dwuletnie – stokrotki, niezapominajki, bratki, goździki brodate, malwy, dzwonki, naparstnice (jesienią będzie można je przesadzić na miejsce stałe).
Tydzień 23, Sentencja nr:4
Tydzień 23, Sentencja nr:4
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych (aksamitki, pelargonie, surfinie) należy rozpocząć zasilanie ich roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 23, Sentencja nr:3
Tydzień 23, Sentencja nr:3
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 23, Sentencja nr:2
Tydzień 23, Sentencja nr:2
Systematycznie usuwany przekwitnięte kwiatostany niektórych roślin. Po przekwitnięciu lilaków (potocznie nazywanych bzami) warto usunąć zaschłe kwiatostany, aby je wzmocnić na kolejny rok
Tydzień 23, Sentencja nr:1
Tydzień 23, Sentencja nr:1
Regularnie kosimy trawnik. Strzyżenie należy przeprowadzać w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha. Pamiętajmy, że w okresie suszy lepiej jest zaniechać cięcia trawy – przystrzyżona darń bardzo łatwo wysycha.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu