Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
40
Do góry

Mały ogród z bambusami

W tym niewielkim ogródku znajdującym się przy domu w zabudowie szeregowej zaprojektowano kilka niezależnych wnętrz. Głównym akcentem kolorystycznym jest klon palmowy o czerwonych liściach oraz bujne bambusy, które delikatnie szumią na wietrze i nadają całości egzotycznego charakteru.

Na powierzchni 250 m² powstał ogród nowoczesny, ale równocześnie przytulny. Proste formy rabat i prostokątne placyki otoczone zostały roślinnością o drobnych liściach, która otula wszystkie ostre krawędzie. Inspiracją do roślinnych kompozycji stał się czerwony klon palmowy, który był jedną z niewielu roślin posadzoną przez właścicieli posesji. Projektanci zachowali go i dodali nie tylko zielone tło, ale też kolejne rdzawe odcienie czerwieni, np. w postaci barwy obrzeży ze stali corten.

mały ogród z bambusami - rzut z góry

Podział przestrzeni

Działka podzielona jest na dwie części – część frontową z wejściem do budynku oraz część rekreacyjną z tyłu budynku w kształcie litery "L". Taki podział pozwolił projektantom na stworzenie za domem kilku wnętrz i oddzielenie ich od siebie ażurowymi parawanami z roślin.

mały ogród z bambusami - taras

Taras przy domu

Z tyłu ogrodu miejscem do wypoczynku najbliżej domu jest częściowo zadaszony taras w kształcie litery 'L". Wyłożony został drewnem. Panuje tu przyjemny, lekki cień, który daje trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis xacutiflora) 'Overdam' posadzony w lekko wyniesionych wąskich rabatach z obrzeżami ze stali corten. W narożniku tarasu widać kwitnący wczesnym latem jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius). Przy ogrodzeniu rosną zimozielone laurowiśnie wschodnie (Prunus laurocerasus) 'Herbergii', które osłaniają taras od strony sąsiadów.

mały ogród z bambusami

Między domem a ogrodzeniem znajduje się domek do składowania narzędzi ogrodowych. Od strony tarasu podwieszono przy nim hamak, z którego rozciąga się widok na szumiące trawy i gęste krzewy.

mały ogród z bambusami - tył ogrodu

Letnia jadalnia

W najdalej położonej części ogrodu pod ogrodzeniem zbudowany został prostokątny drewniany podest o powierzchni 10 m², a nad nim prosta pergola z grafitowej stali, którą w czasie upałów można osłonić białym płótnem. 

mały ogród z bambusami - tył ogrodu

Przy ogrodzeniu na podwyższonej rabacie posadzono pas bambusów – rośnie tu fargesia parasolowata (Fargesia murieliae) 'Simba', odmiana osiągająca 2-2,5 m wysokości i tworząca gęstą, zieloną przegrodę. Pod bambusami rozrasta się zimozielona runianka japońska (Pachysandra terminalis) 'Green Carpet', kwitnąca wiosną na biało. Widać też kępy znoszącej cień turzycy ptasie łapki (Carex ornithopoda) 'Variegata' o ciekawym pokroju i liściach ozdobionych białym marginesem.

mały ogród z bambusami - drewniany podest

Na szerokiej rabacie między letnią jadalnią a domem głównym akcentem jest czerwonolistny klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpureum'. Pod nim zielenią się paprocie – paprotnik Brauna (Polistychum braunii), trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei) 'Coloratus' i zimozielony, kwitnące wczesną wiosną barwinek pospolity (Vinca minor).

W narożnikach w prostokątnych donicach z cortenu posadzone zostały kępy wyrazistej, osiągającej 50 cm wysokości, paskowanej, zimozielonej turzycy Morrowa (Carex morrowii) 'Ice Dance'.

mały ogród z bambusami - placyk z paleniskiem

Placyk z paleniskiem

Obok drewnianego podestu zaplanowano prostokątny, wysypany jasnoszarym żwirem placyk, a na nim palenisko, przy którym można się ogrzać i latem grillować w towarzystwie najbliższych lub znajomych. Drewniana prosta ławka postawiona pod klonem palmowym wykonana została z takiego samego drewna co podest, aby kompozycja ogrodu była spójna.

mały ogród z bambusami

 W części reprezentacyjnej ogrodu, widocznej od ulicy, na żwirowej nawierzchni powstał nieduży otoczony prostokątnymi rabatami obsadzonymi kępkami traw ozdobnych. Głównym elementem jest tu jednak urodziwy klon palmowy otoczony zimozielonymi laurowiśniami.

Logo Pracownia STTYK

Projekt i wizualizacje:
sttyk.pl


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (9)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
WYSIEWANIE
Na czasie
WYSIEWANIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu