Na powierzchni 250 m² powstał ogród nowoczesny, ale równocześnie przytulny. Proste formy rabat i prostokątne placyki otoczone zostały roślinnością o drobnych liściach, która otula wszystkie ostre krawędzie. Inspiracją do roślinnych kompozycji stał się czerwony klon palmowy, który był jedną z niewielu roślin posadzoną przez właścicieli posesji. Projektanci zachowali go i dodali nie tylko zielone tło, ale też kolejne rdzawe odcienie czerwieni, np. w postaci barwy obrzeży ze stali corten.
Podział przestrzeni
Działka podzielona jest na dwie części – część frontową z wejściem do budynku oraz część rekreacyjną z tyłu budynku w kształcie litery "L". Taki podział pozwolił projektantom na stworzenie za domem kilku wnętrz i oddzielenie ich od siebie ażurowymi parawanami z roślin.
Taras przy domu
Z tyłu ogrodu miejscem do wypoczynku najbliżej domu jest częściowo zadaszony taras w kształcie litery 'L". Wyłożony został drewnem. Panuje tu przyjemny, lekki cień, który daje trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis xacutiflora) 'Overdam' posadzony w lekko wyniesionych wąskich rabatach z obrzeżami ze stali corten. W narożniku tarasu widać kwitnący wczesnym latem jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius). Przy ogrodzeniu rosną zimozielone laurowiśnie wschodnie (Prunus laurocerasus) 'Herbergii', które osłaniają taras od strony sąsiadów.
Między domem a ogrodzeniem znajduje się domek do składowania narzędzi ogrodowych. Od strony tarasu podwieszono przy nim hamak, z którego rozciąga się widok na szumiące trawy i gęste krzewy.
Letnia jadalnia
W najdalej położonej części ogrodu pod ogrodzeniem zbudowany został prostokątny drewniany podest o powierzchni 10 m², a nad nim prosta pergola z grafitowej stali, którą w czasie upałów można osłonić białym płótnem.
Przy ogrodzeniu na podwyższonej rabacie posadzono pas bambusów – rośnie tu fargesia parasolowata (Fargesia murieliae) 'Simba', odmiana osiągająca 2-2,5 m wysokości i tworząca gęstą, zieloną przegrodę. Pod bambusami rozrasta się zimozielona runianka japońska (Pachysandra terminalis) 'Green Carpet', kwitnąca wiosną na biało. Widać też kępy znoszącej cień turzycy ptasie łapki (Carex ornithopoda) 'Variegata' o ciekawym pokroju i liściach ozdobionych białym marginesem.
Na szerokiej rabacie między letnią jadalnią a domem głównym akcentem jest czerwonolistny klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpureum'. Pod nim zielenią się paprocie – paprotnik Brauna (Polistychum braunii), trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei) 'Coloratus' i zimozielony, kwitnące wczesną wiosną barwinek pospolity (Vinca minor).
W narożnikach w prostokątnych donicach z cortenu posadzone zostały kępy wyrazistej, osiągającej 50 cm wysokości, paskowanej, zimozielonej turzycy Morrowa (Carex morrowii) 'Ice Dance'.
Placyk z paleniskiem
Obok drewnianego podestu zaplanowano prostokątny, wysypany jasnoszarym żwirem placyk, a na nim palenisko, przy którym można się ogrzać i latem grillować w towarzystwie najbliższych lub znajomych. Drewniana prosta ławka postawiona pod klonem palmowym wykonana została z takiego samego drewna co podest, aby kompozycja ogrodu była spójna.
W części reprezentacyjnej ogrodu, widocznej od ulicy, na żwirowej nawierzchni powstał nieduży otoczony prostokątnymi rabatami obsadzonymi kępkami traw ozdobnych. Głównym elementem jest tu jednak urodziwy klon palmowy otoczony zimozielonymi laurowiśniami.
Projekt i wizualizacje: |