Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
32
Do góry

Miejski ogród z lustrem

W tym miejskim ogrodzie o powierzchni dużego salonu został dopracowany każdy szczegół. Jest mnóstwo designerskich dodatków, a ogród pełni kilka funkcji. Ogrodowe lustro ukryte między roślinami powiększa optycznie jego przestrzeń.

Ten ogród to zabawa formą i designem. Inspiracją dla projektantki tej przestrzeni o powierzchni 48 m² była bajka o Alicji "Po drugiej stronie lustra". Ogród został stworzony dla rodziny z dziećmi, więc trzeba było wydzielić w nim kilka wnętrz o różnym charakterze. Łączą je designerskie figury oraz powtarzające się pasy roślin. Rośliny zostały dobrane w taki sposób, by tworzyły baśniowe kompozycje.

miejski ogród z lustrem - rzut z góry

Podział przestrzeni

Ogród podzielony jest na dwie części: przed domem znajduje się część reprezentacyjna z podjazdem do garażu i wejściem na posesję. Natomiast za domem jest część rekreacyjna, widoczna wyłącznie z okien salonu.

miejski ogród z lustrem

Część reprezentacyjna

Na tej wąskiej przestrzeni miejsce na zieleń znalazło się głównie przy ogrodzeniu i pomiędzy ścieżką prowadzącą do wejścia do domu a podjazdem wyłożonym jasnoszarą kostką. Pod żywopłotem na wąskiej rabacie posadzone zostały zakwitające pod koniec lata trzcinniki (Calamagtrostis), których kwiatostany delikatnie szumią na wietrze. Bliżej budynku znajduje się podwyższona rabata z rdzawego cortenu.

Przy bramie widać magnolię gwiaździstą, która wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści, okrywa się mnóstwem białych kwiatów.

miejski ogród z lustrem

Ogród wypoczynkowy

Rolę letniego salonu pełni prostokątny ogród, który projektantka wizualnie połączyła z wnętrzem domu. Ogród podzielony jest na dwie wyraźne części – zadaszony taras oraz placyk z wyniesioną rabatą pełną kwitnących na biało hortensji (Hydrangea) 'Annabelle'.

miejski ogród z lustrem

Zadaszony taras

Pod ażurową pergolą, która daje lekki cień na drewnianym tarasie postawiona została jasnoszara sofa i stolik, przy którym można urządzać letnie przyjęcia. Na ścianie porośniętej winobluszczem trójklapowym (Parthenocissus tricuspidata) 'Veitchi' wyraźnie widoczna jest zawieszona czerwona, designerska rzeźba. W dużych ceramicznych donicach posadzono czerwonolistny klon palmowy (Acer palmatum) i kępy bylin.

Umieszczenie roślin w donicach sprawia, że nie będą się one zbyt mocno rozrastać się po ogrodzie i nie wymkną się właścicielom ogrodu spod kontroli.

miejski ogród z lustrem

Placyk z lustrem

Z drewnianego tarasu przechodzi się na prostokątny placyk wypoczynkowy wyłożony skośnie ułożonymi kamiennymi płytami, w szczelinach których znajdują się paski roślin i jasnoszary żwir. W narożniku ustawione zostały drabinki do wspinania się dla dzieci i zajmujące niewiele miejsca huśtawki. Obok rośnie niewielka brzoza pożyteczna (Betula utilis) 'Doorenbos'.

Naprzeciw tarasu widać długą podwyższoną rabatę z hortensjami, trawami ozdobnymi i paprociami. Na murze w tle rabaty zamontowano ogromne prostokątne lustro wodne, w którym odbijają się rośliny i wnętrze ogrodu. Taki zabieg powiększa optycznie przestrzeń.

miejski ogród z lustrem

Dobór roślin do ogrodu z lustrem

Na tak niewielkiej przestrzeni zostały posadzone drzewa o wąskich koronach (np. brzoza 'Doorenbos' czy grab pospolity 'Fastigiata'), krzewy zimozielone (np. laurowiśnia wschodnia) oraz gatunki o kolorowych pędach i liściach (np. dereń świdwa 'Anny's Winter Orange'). Wszystkie wymagają niewielkiej powierzchni. 

Nie brakuje tu bylin kwitnących wiosną (krokusy i tulipany), latem (szałwia, macierzanka, driakiew i jarzmianka) i efektownych jesienią – takich jak np. rozplenica japońska

Trawy, paprocie i kępy bodziszków nawiązują do baśniowego lasu. Zasadą projektową była dyscyplina i powtarzalność gatunków, która najlepiej sprawdza się przy zakładaniu małych ogrodów.

marzewska-projektowanie-ogrodow-logo-hr

Projekt i wizualizacje
Małgorzata Marzewska
www.marzewska.pl


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu