Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
32
Okazje

Miejski ogród z lustrem

W tym miejskim ogrodzie o powierzchni dużego salonu został dopracowany każdy szczegół. Jest mnóstwo designerskich dodatków, a ogród pełni kilka funkcji. Ogrodowe lustro ukryte między roślinami powiększa optycznie jego przestrzeń.

 

Ten ogród to zabawa formą i designem. Inspiracją dla projektantki tej przestrzeni o powierzchni 48 m² była bajka o Alicji "Po drugiej stronie lustra". Ogród został stworzony dla rodziny z dziećmi, więc trzeba było wydzielić w nim kilka wnętrz o różnym charakterze. Łączą je designerskie figury oraz powtarzające się pasy roślin. Rośliny zostały dobrane w taki sposób, by tworzyły baśniowe kompozycje.

miejski ogród z lustrem - rzut z góry

Podział przestrzeni

Ogród podzielony jest na dwie części: przed domem znajduje się część reprezentacyjna z podjazdem do garażu i wejściem na posesję. Natomiast za domem jest część rekreacyjna, widoczna wyłącznie z okien salonu.

miejski ogród z lustrem

Część reprezentacyjna

Na tej wąskiej przestrzeni miejsce na zieleń znalazło się głównie przy ogrodzeniu i pomiędzy ścieżką prowadzącą do wejścia do domu a podjazdem wyłożonym jasnoszarą kostką. Pod żywopłotem na wąskiej rabacie posadzone zostały zakwitające pod koniec lata trzcinniki (Calamagtrostis), których kwiatostany delikatnie szumią na wietrze. Bliżej budynku znajduje się podwyższona rabata z rdzawego cortenu.

Przy bramie widać magnolię gwiaździstą, która wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści, okrywa się mnóstwem białych kwiatów.

miejski ogród z lustrem

Ogród wypoczynkowy

Rolę letniego salonu pełni prostokątny ogród, który projektantka wizualnie połączyła z wnętrzem domu. Ogród podzielony jest na dwie wyraźne części – zadaszony taras oraz placyk z wyniesioną rabatą pełną kwitnących na biało hortensji (Hydrangea) 'Annabelle'.

miejski ogród z lustrem

Zadaszony taras

Pod ażurową pergolą, która daje lekki cień na drewnianym tarasie postawiona została jasnoszara sofa i stolik, przy którym można urządzać letnie przyjęcia. Na ścianie porośniętej winobluszczem trójklapowym (Parthenocissus tricuspidata) 'Veitchi' wyraźnie widoczna jest zawieszona czerwona, designerska rzeźba. W dużych ceramicznych donicach posadzono czerwonolistny klon palmowy (Acer palmatum) i kępy bylin.

Umieszczenie roślin w donicach sprawia, że nie będą się one zbyt mocno rozrastać się po ogrodzie i nie wymkną się właścicielom ogrodu spod kontroli.

miejski ogród z lustrem

Placyk z lustrem

Z drewnianego tarasu przechodzi się na prostokątny placyk wypoczynkowy wyłożony skośnie ułożonymi kamiennymi płytami, w szczelinach których znajdują się paski roślin i jasnoszary żwir. W narożniku ustawione zostały drabinki do wspinania się dla dzieci i zajmujące niewiele miejsca huśtawki. Obok rośnie niewielka brzoza pożyteczna (Betula utilis) 'Doorenbos'.

Naprzeciw tarasu widać długą podwyższoną rabatę z hortensjami, trawami ozdobnymi i paprociami. Na murze w tle rabaty zamontowano ogromne prostokątne lustro wodne, w którym odbijają się rośliny i wnętrze ogrodu. Taki zabieg powiększa optycznie przestrzeń.

miejski ogród z lustrem

Dobór roślin do ogrodu z lustrem

Na tak niewielkiej przestrzeni zostały posadzone drzewa o wąskich koronach (np. brzoza 'Doorenbos' czy grab pospolity 'Fastigiata'), krzewy zimozielone (np. laurowiśnia wschodnia) oraz gatunki o kolorowych pędach i liściach (np. dereń świdwa 'Anny's Winter Orange'). Wszystkie wymagają niewielkiej powierzchni. 

Nie brakuje tu bylin kwitnących wiosną (krokusy i tulipany), latem (szałwia, macierzanka, driakiew i jarzmianka) i efektownych jesienią – takich jak np. rozplenica japońska

Trawy, paprocie i kępy bodziszków nawiązują do baśniowego lasu. Zasadą projektową była dyscyplina i powtarzalność gatunków, która najlepiej sprawdza się przy zakładaniu małych ogrodów.

marzewska-projektowanie-ogrodow-logo-hr

Projekt i wizualizacje
Małgorzata Marzewska
www.marzewska.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT