Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
33
Do góry

Miejski ogród pełen kwiatów

W maleńkim ogródku w zabudowie szeregowej ważny jest każdy szczegół, umiejscowienie każdej rośliny. Bo tu walczy się o każdy centymetr. Taki skrawek ziemi pełni rolę drugiego (letniego) salonu. Jest widoczny z okien domu przez cały rok, więc każda rabata musi być dobrze zaprojektowana.

 

Cały ogród ma powierzchnię zaledwie 110 m² i przez cały dzień jest nasłoneczniony. Dom znajduje się w zabudowie szeregowej i ma dwa prostokątne tarasy wyłożone drewnianą nawierzchnią. Jeden z tarasów jest zadaszony, więc można z niego korzystać nawet podczas deszczu lub w czasie upałów.  Właściciele ogrodu chcieli stworzyć przyjemną przestrzeń do wypoczynku, miejsce do postawienia małego basenu dla dziecka, zaplanować składzik na drewno do kominka oraz domek na narzędzia. Ważne było również zaprojektowanie przedogródka, który przez cały rok był efektowny.

Miejski ogród pełen kwiatów

Geometryczny układ rabat

Właścicielom ogrodu zależało na tym, aby w ogrodzie znalazło się jak najwięcej kwitnących roślin. Pomiędzy tarasami, domem a ogrodzeniem na zieleń pozostaje niewiele miejsca. Dlatego, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, projektantka zdecydowała się na prostokątne rabaty. Znalazła też dodatkowo miejsce dla roślin – w dużych donicach, które stoją na tarasach. W ten sposób można się cieszyć zielenią wypoczywając na wygodnym fotelu.

Dominują chłodne barwy (niebieski, różowy i biel), aby przestrzeń wydawała się optycznie większa niż jest w rzeczywistości.

Miejski ogród pełen kwiatów

Część rekreacyjna z trawnikiem

Najważniejszym miejscem do wypoczynku w ogrodzie jest odsłonięty taras sąsiadujący z prostokątnym trawnikiem, który może służyć jako miejsce do zabaw dla dziecka. W podwyższonej rabacie znajduje przy ogrodzeniu znajduje się żywopłot z żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) 'Brabant', który szybko rośnie i regularnie strzyżony tworzy zieloną, zwartą ścianę.

W narożniku wczesną wiosną zakwita na różowo wiśnia piłkowana (Prunus serrulata). Wzdłuż żywopłotu na rabacie kwitną przez całe lato białe i różowe hortensje oraz przyciągające mnóstwo owadów budleje Dawida (Buddleja davidii).

W dużej prostokątnej donicy na tarasie rosną miskanty (Miscanthus). Wiosną pomiędzy źdźbłami traw pojawiają się fioletowe kuliste kwiatostany czosnków ozdobnych (Allium).

Miejski ogród pełen kwiatów - część zadaszona

Zadaszony taras

Znajduje się w wąskim pasie między domem a ogrodzeniem. Widać z niego część rekreacyjną z trawnikiem oraz kwitnące byliny i krzewy znajdujące się przy schodach. Na taras zaglądają purpurowe liście klonu palmowego (Acer palmatum), który dorośnie zaledwie do kilku metrów wysokości. W oddali widać także sylwetkę rozpiętego na podporach platana klonolistnego (Platanus acerifolia), który dobrze znosi strzyżenie i pełni rolę zielonego parasola.

Miejski ogród pełen kwiatów

Tajemnicze przejście

Z zadaszonego tarasu można przejść do frontowej części ogródka wąską ścieżką prowadzącą obok domku na narzędzia i drewutni. Przy samym tarasie rośnie szczepiona na pniu surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) 'Nana'; obok na rabacie wczesnym latem zakwitają kępy wonnej lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), a elegancji dodają strzyżone w kule bukszpany wieczniezielone (Buxus sempervirens) i wspinające się po pergoli powojniki (Clematis) oraz glicynia (Wisteria).

W przedogrodku, gdzie rośnie od wielu lat pokaźnych rozmiarów świerk (Picea), zakwita wiosną na różowo magnolia, a przez cały rok na rabatach zielenią się okazałe bukszpany.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (8)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu