Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
47
Do góry

Ogród ze ścianą wodną

Na małej działce o powierzchni 70 m² przy nowoczesnym budynku powstało miejsce do wypoczynku z wygodnym tarasem i ścianą wodną. Można się tu wyciszyć słuchając spokojnego szumu wody. A podczas niepogody lub zimą podziwiać cały ogród z okien domu.

 

Zadaniem projektantki było stworzenie przestrzeni do wypoczynku dla młodych osób i umieszczenie w ogrodzie elementu wodnego. Budynek ma styl nowoczesny; elementy architektury ogrodowej oraz kształt rabat trzeba było dopasować do jego charakteru.

Ogród ze ścianą wodną rzut z góry

Zielony salon

Na tej niewielkiej przestrzeni w półcieniu powstał zielony salon, osłonięty od sąsiednich ogrodów, ale doskonale połączony wizualnie z wnętrzem domu. Z salonu z jadalnią rozciąga się więc widok na rośliny i ścianę wodną znajdującą się w głębi ogrodu. Taras ma kształt litery "L", dzięki czemu powstały na nim dwa wnętrza. Wyłożony został dużymi płytami gresowymi imitującymi beton, które optycznie powiększają jego przestrzeń.

Ogród ze ścianą wodną - taras

Kamienne ściany

Na granicy z sąsiednimi działkami postawiono ściany – jedna zbudowana została z wielkich kamiennych płyt o grafitowej barwie, nawiązującej do koloru płyt na tarasie. Druga to ściana gabionowa, wypełniona szarymi otoczakami.

Ogród ze ścianą wodną - gabion

Dobór roślin

Ze względu na niewielką ilość miejsca na rabatach posadzone zostały głównie byliny tworzące kępy oraz nieduże krzewy, głównie zimozielone, aby ogród był efektowny przez cały rok. 

Pod ścianami w półcieniu rosną funkie o jasnozielonych liściach. Pod krzewami znoszących cień bukszpanów (Buxus), cisów (Taxus) 'Hicksii' i laurowiśni wschodniej (Prunus laurocerasus) 'Otto Luyken' rozrastają się cieniolubne runianki japońskie,  W narożniku posadzona została robinia akacjowa (Robinia pseudoaccacia) 'Tortuosa' o niedużej koronie. 

Ogród ze ścianą wodną

Zielone ogrodzenie

Ogrodzenie obok kamiennych ścian obsadzone zostało zimozielonym bluszczem (Hedera helix), który jest efektowny przez cały rok. Poza tym jest miejscem, w którym mogą schować się pożyteczne owady. Bluszcz stanowi też ładne tło dla bylin i krzewów rosnących na rabatach. Taka osłona z pnączy zajmuje dużo mniej miejsca, niż tradycyjny żywopłot z krzewów.

Ogród ze ścianą wodną

Efektowne dodatki

Pod bylinami i krzewami na rabatach ułożona została warstwa jasnoszarych, drobnych otoczaków, które nawiązują do gabionowej ściany i nieco rozjaśniają zieleń. Po zmroku rośliny i ścianę wodną podświetlają nieduże ogrodowe lampy, dzięki temu można podziwiać kształty roślin i ich cienie do późnych godzin.

Ogród ze ścianą wodną

Na tarasie zamiast typowych donic zrobione zostały otwory, w których posadzone zostały paprocie i funkie. W najbardziej nasłonecznionym miejscu rośnie pas wonnej lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia). Dzięki temu siedząc na tarasie można przyglądać się roślinom, podziwiać ich urodę i zapach kwiatów.

Ogród ze ścianą wodną

 

Zieleń i przestrzeń logo

Projekt, zdjęcia i wizualizacja:
Maja Kłoczko
www.zieleniprzestrzen.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (9)

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne.
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Można przygotować sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów liściastych. W tym celu do ukorzenienia należy uciąć młode pędy z 3-4 węzłami.
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Ważne jest usuwanie bocznych pędów pomidora (tzw. wilków), wyrastających w kątach liści. Większe krzaki należy przywiązać do palików.
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Zbierajmy zioła (mięta, oregano, tymianek) do suszenia i kwiaty na suche bukiety. Rośliny zbiera się w pogodny dzień (nie wilgotny), w godzinach popołudniowych. Suszy się je w luźnych, zawieszonych pęczkach, w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu