Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
46
Do góry

Ogród ze ścianą wodną

Na małej działce o powierzchni 70 m² przy nowoczesnym budynku powstało miejsce do wypoczynku z wygodnym tarasem i ścianą wodną. Można się tu wyciszyć słuchając spokojnego szumu wody. A podczas niepogody lub zimą podziwiać cały ogród z okien domu.

Zadaniem projektantki było stworzenie przestrzeni do wypoczynku dla młodych osób i umieszczenie w ogrodzie elementu wodnego. Budynek ma styl nowoczesny; elementy architektury ogrodowej oraz kształt rabat trzeba było dopasować do jego charakteru.

Ogród ze ścianą wodną rzut z góry

Zielony salon

Na tej niewielkiej przestrzeni w półcieniu powstał zielony salon, osłonięty od sąsiednich ogrodów, ale doskonale połączony wizualnie z wnętrzem domu. Z salonu z jadalnią rozciąga się więc widok na rośliny i ścianę wodną znajdującą się w głębi ogrodu. Taras ma kształt litery "L", dzięki czemu powstały na nim dwa wnętrza. Wyłożony został dużymi płytami gresowymi imitującymi beton, które optycznie powiększają jego przestrzeń.

Ogród ze ścianą wodną - taras

Kamienne ściany

Na granicy z sąsiednimi działkami postawiono ściany – jedna zbudowana została z wielkich kamiennych płyt o grafitowej barwie, nawiązującej do koloru płyt na tarasie. Druga to ściana gabionowa, wypełniona szarymi otoczakami.

Ogród ze ścianą wodną - gabion

Dobór roślin

Ze względu na niewielką ilość miejsca na rabatach posadzone zostały głównie byliny tworzące kępy oraz nieduże krzewy, głównie zimozielone, aby ogród był efektowny przez cały rok. 

Pod ścianami w półcieniu rosną funkie o jasnozielonych liściach. Pod krzewami znoszących cień bukszpanów (Buxus), cisów (Taxus) 'Hicksii' i laurowiśni wschodniej (Prunus laurocerasus) 'Otto Luyken' rozrastają się cieniolubne runianki japońskie,  W narożniku posadzona została robinia akacjowa (Robinia pseudoaccacia) 'Tortuosa' o niedużej koronie. 

Ogród ze ścianą wodną

Zielone ogrodzenie

Ogrodzenie obok kamiennych ścian obsadzone zostało zimozielonym bluszczem (Hedera helix), który jest efektowny przez cały rok. Poza tym jest miejscem, w którym mogą schować się pożyteczne owady. Bluszcz stanowi też ładne tło dla bylin i krzewów rosnących na rabatach. Taka osłona z pnączy zajmuje dużo mniej miejsca, niż tradycyjny żywopłot z krzewów.

Ogród ze ścianą wodną

Efektowne dodatki

Pod bylinami i krzewami na rabatach ułożona została warstwa jasnoszarych, drobnych otoczaków, które nawiązują do gabionowej ściany i nieco rozjaśniają zieleń. Po zmroku rośliny i ścianę wodną podświetlają nieduże ogrodowe lampy, dzięki temu można podziwiać kształty roślin i ich cienie do późnych godzin.

Ogród ze ścianą wodną

Na tarasie zamiast typowych donic zrobione zostały otwory, w których posadzone zostały paprocie i funkie. W najbardziej nasłonecznionym miejscu rośnie pas wonnej lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia). Dzięki temu siedząc na tarasie można przyglądać się roślinom, podziwiać ich urodę i zapach kwiatów.

Ogród ze ścianą wodną

 

Zieleń i przestrzeń logo

Projekt, zdjęcia i wizualizacja:
Maja Kłoczko
www.zieleniprzestrzen.pl


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (8)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu