Logo
Logo
25
Do góry

Geometryczny ogród z altaną

Na małej przestrzeni można urządzić funkcjonalny ogród. Kluczem do sukcesu jest geometryczny podział oraz pnącza i podwyższone grządki dodające głębi. W tym ogrodzie udało się ciekawie połączyć część wypoczynkową z użytkową.

 

Powierzchnia ogrodu jest niewielka, ma on 200 m², a właścicielowi posesji zależało na tym, by dom był otoczony zielenią efektowną przez cały rok, mieć przyjemne miejsce do wypoczynku, placyk do parkowania samochodu, ale także składzik na narzędzia oraz grządki do uprawy ziół. 

geometryczny ogród z altaną - rzut z góry

Geometryczny podział przestrzeni

Ze względu na konieczność zaprojektowania tak wielu elementów oraz na styl domu projektantka zdecydowała się na stworzenie ogrodu z geometrycznym podziałem. Wszystkie ścieżki poprowadzone zostały pod kątem prostym, rabaty są prostokątne i założone wzdłuż ogrodzeń. Aby zieleń była widoczna ze wszystkich okien domu wykorzystano pnącza, które porastają ogrodzenie od strony sąsiada.

geometryczny ogród z altaną - miejsce parkingowe

Część reprezentacyjna z parkingiem

Z przodu budynku jest placyk do parkowania samochodu oraz ławeczka oddzielająca nasadzenia. Wykorzystano tu rośliny o wąskim pokroju i o kulistych, niedużych koronach. Rośnie tu surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) 'Nana' oraz wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Amanogawa'. Pod żywopłotem z cisu (Taxus) posadzone zostały kwitnące okazale całe lato hortensje, a zamiast trawnika widać okrywające przez cały rok bujną zielenią zimozielone irgi.

geometryczny ogród z altaną - wejście do domu

Wzdłuż ogrodzenia przy wejściu do domu założona została wąska rabata, na której rosną kępy traw ozdobnych oraz kwitnące wiosną niezwykle efektowne czosnki ozdobne (Allium giganteum). Po pergoli wspina się zimozielony bluszcz pospolity (Hedera helix). Zastosowano jasnoszare nawierzchnie, aby nawiązać do koloru elewacji i rozjaśnić tę niewielką przestrzeń.

Dla urozmaicenia postawiono dwie donice, w których można uprawiać rośliny sezonowe. Fioletowe kwiaty przyjemnie kontrastują z jasnymi kwiatostanami traw.

geometryczny ogród z altaną - przejście wzdłuż domu

Strefa przejściowa

Z boku domu znajduje się altana śmietnikowa. została osłonięta drewnianymi panelami, a na jej dachu posadzono mało wymagające, zadarniające byliny. Stąd przechodzi się do części rekreacyjnej z niewielką szklarnią, altaną i trawnikiem.

geometryczny ogród z altaną - część rekreacyjna

Część rekreacyjna z altaną

W nasłonecznionej części ogrodu z tyłu domu znajduje się trawnik osłonięty wysokim zimozielonym żywopłotem z cisów. W narożniku stoi domek na narzędzia ogrodnicze i niezbędne akcesoria do uprawy roślin, a przy nim zbudowana została altana, pod którą można wypocząć w czasie upałów lub podczas deszczowej pogody.

geometryczny ogród z altaną - domek ogrodnika z altaną

Obok domku na narzędzia pozostawiono miejsce na niewielką grządkę dla ziół i warzyw, a obok w nasłonecznionym miejscu postawiono wąską szklarnię do uprawy delikatniejszych gatunków. Ścieżki z jasnoszarego kamienia pozwalają wygodnie jeździć po ogrodzie taczką oraz przejść przez ogród suchą stopą do altany oraz w drodze z kuchni po potrzebne zioła lub warzywa.

geometryczny ogród z altaną - altana

Altanę porasta kwitnąca na niebiesko glicynia (Wisteria). Przy jednym z filarów posadzono klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpurea', który świetnie kontrastuje z kwitnącą na niebiesko lawendą wąskolistną (Lavandula angustifolia), pasem miskantów (Miskanthus), jasnoróżowymi kwiatostanami tawułki Arendsa (Astilbe x arensii) oraz białymi kwiatostanami hortensji widocznej w tle.

W prostokątnych wyniesionych grządkach w pełnym słońcu znajduje się miejsce do uprawy aromatycznych i ciepłolubnych ziół.

geometryczny ogród z altaną - rabaty

W części rekreacyjnej kwitnie mnóstwo krzewów. Dobrano gatunki nie wymagające zbyt uciążliwej pielęgnacji – czarujące kolorowymi kwiatostanami przez całe lato do późnej jesieni hortensje, ale także kwitnące wczesną wiosną wiśnie ozdobne i magnolie. Pod nimi ścielą się byliny, nie tylko kwitnące, ale też ozdobne z liści i przebarwiające się jesienią.

geometryczny ogród z altaną - taras

Oaza zieleni na tarasie

Z tarasu znajdującego się na pierwszym piętrze rozciąga widok na część rekreacyjną. W dużych drewnianych donicach zastosowano tu ten sam zestaw roślin, który znajduje się przy wejściu do domu. Dzięki temu kompozycja jest spójna pod względem struktury i kolorystyki. Wygodne fotele pozwalają się zrelaksować domownikom i cieszyć pachnącymi kwiatami oraz promieniami słońca.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

 

 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (5)

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu