Logo
Logo

Geometryczny ogród z altaną

Na małej przestrzeni można urządzić funkcjonalny ogród. Kluczem do sukcesu jest geometryczny podział oraz pnącza i podwyższone grządki dodające głębi. W tym ogrodzie udało się ciekawie połączyć część wypoczynkową z użytkową.

Spis treści
Jak zaprojektować geometryczny ogród z altaną?
Geometryczny podział przestrzeni
Część reprezentacyjna z parkingiem
Strefa przejściowa
Część rekreacyjna z altaną
Oaza zieleni na tarasie

Projekt geometrycznego ogrodu z altaną

Powierzchnia ogrodu jest niewielka, ma on 200 m², a właścicielowi posesji zależało na tym, by dom był otoczony zielenią efektowną przez cały rok, mieć przyjemne miejsce do wypoczynku, placyk do parkowania samochodu, ale także składzik na narzędzia oraz grządki do uprawy ziół. 

Geometryczny podział przestrzeni

Ze względu na konieczność zaprojektowania tak wielu elementów oraz na styl domu projektantka zdecydowała się na stworzenie ogrodu z geometrycznym podziałem. Wszystkie ścieżki poprowadzone zostały pod kątem prostym, rabaty są prostokątne i założone wzdłuż ogrodzeń. Aby zieleń była widoczna ze wszystkich okien domu, wykorzystano pnącza, które porastają ogrodzenie od strony sąsiada.

Część reprezentacyjna z parkingiem

Z przodu budynku jest placyk do parkowania samochodu oraz ławeczka oddzielająca nasadzenia. Wykorzystano tu rośliny o wąskim pokroju i o kulistych, niedużych koronach. Rośnie tu surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) 'Nana' oraz wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Amanogawa'. Pod żywopłotem z cisu (Taxus) posadzone zostały kwitnące okazale całe lato hortensje, a zamiast trawnika widać okrywające przez cały rok bujną zielenią zimozielone irgi.

Wzdłuż ogrodzenia przy wejściu do domu założona została wąska rabata, na której rosną kępy traw ozdobnych oraz kwitnące wiosną niezwykle efektowne czosnki ozdobne (Allium giganteum). Po pergoli wspina się zimozielony bluszcz pospolity (Hedera helix). Zastosowano jasnoszare nawierzchnie, aby nawiązać do koloru elewacji i rozjaśnić tę niewielką przestrzeń.

Dla urozmaicenia postawiono dwie donice, w których można uprawiać rośliny sezonowe. Fioletowe kwiaty przyjemnie kontrastują z jasnymi kwiatostanami traw.

Strefa przejściowa

Z boku domu znajduje się altana śmietnikowa. Została osłonięta drewnianymi panelami, a na jej dachu posadzono mało wymagające, zadarniające byliny. Stąd przechodzi się do części rekreacyjnej z niewielką szklarnią, altaną i trawnikiem.

Część rekreacyjna z altaną

W nasłonecznionej części ogrodu z tyłu domu znajduje się trawnik osłonięty wysokim zimozielonym żywopłotem z cisów. W narożniku stoi domek na narzędzia ogrodnicze i niezbędne akcesoria do uprawy roślin, a przy nim zbudowana została altana, pod którą można wypocząć w czasie upałów lub podczas deszczowej pogody.

Obok domku na narzędzia pozostawiono miejsce na niewielką grządkę dla ziół i warzyw, a obok w nasłonecznionym miejscu postawiono wąską szklarnię do uprawy delikatniejszych gatunków. Ścieżki z jasnoszarego kamienia pozwalają wygodnie jeździć po ogrodzie taczką oraz przejść przez ogród suchą stopą do altany, oraz w drodze z kuchni po potrzebne zioła lub warzywa.

Altanę porasta kwitnąca na niebiesko glicynia (Wisteria). Przy jednym z filarów posadzono klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpurea', który świetnie kontrastuje z kwitnącą na niebiesko lawendą wąskolistną (Lavandula angustifolia), pasem miskantów (Miskanthus), jasnoróżowymi kwiatostanami tawułki Arendsa (Astilbe x arensii) oraz białymi kwiatostanami hortensji widocznej w tle.

W prostokątnych wyniesionych grządkach w pełnym słońcu znajduje się miejsce do uprawy aromatycznych i ciepłolubnych ziół.

W części rekreacyjnej kwitnie mnóstwo krzewów. Dobrano gatunki niewymagające zbyt uciążliwej pielęgnacji – czarujące kolorowymi kwiatostanami przez całe lato do późnej jesieni hortensje, ale także kwitnące wczesną wiosną wiśnie ozdobne i magnolie. Pod nimi ścielą się byliny, nie tylko kwitnące, ale też ozdobne z liści i przebarwiające się jesienią.

Oaza zieleni na tarasie

Z tarasu znajdującego się na pierwszym piętrze rozciąga widok na część rekreacyjną. W dużych drewnianych donicach zastosowano tu ten sam zestaw roślin, który znajduje się przy wejściu do domu. Dzięki temu kompozycja jest spójna pod względem struktury i kolorystyki. Wygodne fotele pozwalają się zrelaksować domownikom i cieszyć pachnącymi kwiatami oraz promieniami słońca.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

 

Autor
Geometryczny ogród z altaną
Geometryczny ogród z altaną
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Komentarze

Dodaj komentarz
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Twoja strona ogrodu