Logo
Logo

Nowoczesne altany ogrodowe | 15+ najciekawszych pomysłów z Pinterest

Altana pełni w ogrodzie wiele funkcji. Jest nie tylko miejscem wypoczynku i rekreacji, ale znacząco wpływa na całą kompozycję ogrodu, jest oddzielnym wnętrzem, strefą w ogrodzie. Dlatego, zanim zdecydujemy się na jej budowę, warto dobrze zastanowić się, jak właściwie powinna wyglądać. Przygotowaliśmy dla was zestawienie najciekawszych pomysłów na nowoczesne altany ogrodowe. 

Ogród jest "przedłużeniem" domu i z takim założeniem powinien być projektowany. Dlatego warto myśleć o nim jak o przestrzeni, która, podobnie, jak dom, składa się z pokoi. Jednym z takich pomieszczeń w ogrodzie może być altana. Nowoczesne altany ogrodowe to zazwyczaj minimalistyczne konstrukcje, które nie bez powodu cieszą się wśród miłośników ogrodów dużą popularnością. 

Jak wygląda nowoczesna altana ogrodowa? 

Nowoczesna altana ogrodowa zazwyczaj przybiera geometryczne kształty. Jej konstrukcja nie jest całkowicie zabudowana, ale najczęściej ażurowa, tak, by zapewnić dopływ światła słonecznego do jej wnętrza. Coraz częściej altanki wyposażone są w strefę kuchenną. W ostatnim czasie kuchnie na powietrzu zyskały wielu zwolenników i są jednym z największych trendów na nadchodzący sezon.

A co powiecie na taką mini altankę? Być może niektórzy stwierdzą, że ta budowla nie ma nic wspólnego z altanką, ale przyznajcie, że wygląda zachęcająco! Macie zbyt mało miejsca w ogrodzie na altanę z prawdziwego zdarzenia? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zbudować sobie taki minimalistyczny kącik wypoczynkowy! 

Nowoczesne altany ogrodowe: kluczem jest funkcjonalność  

Chociaż styl nowoczesny kojarzy nam się przede wszystkim z kątami prostymi, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nieco złamać tę konwencję. Jak widać, altana na czasie może mieć zaokrąglony kształt. Ba! W takim wydaniu spędzanie w niej czasu wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjne niż w tradycyjnej altanie! W dodatku przeszklone ściany dają możliwość ciągłego obcowania z naturą. 
Tutaj znowu przykład, który pokazuje, że warto być odważnym w projektowaniu. Nie jest to typowa altanka, ani prawdziwe zadaszenie, ale też tworzy klimat miejsca i jest ciekawym wnętrzem ogrodowym rodem z Chelsea Flower Show
Altana może być częściowo zadaszeniem nie tylko dla strefy jadalnianej, kuchennej, czy wypoczynkowej, ale np. dla basenu
Tym razem świetny przykład altany, która może być zabudowana ścianami, ale jednocześnie otwarta. Przesuwne przeszklenia dają wiele możliwości. Z takiej altanki można korzystać nie tylko, gdy jest słonecznie, ale również gdy pogoda nie sprzyja. 
Altanka, która w swoją konstrukcję ma wbudowane donice. To doskonały patent w małym ogrodzie, w którym każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. 

 Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Tło zdjęcie utworzone przez topntp26 - pl.freepik.com

Autor
Nowoczesne altany ogrodowe | 15+ najciekawszych pomysłów z Pinterest
Nowoczesne altany ogrodowe | 15+ najciekawszych pomysłów z Pinterest
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz