Logo
Logo

14 nagrodzonych ogrodów pokazowych na wystawie Chelsea Flower Show 2021

Nie było Cię na wystawie Chelsea Flower Show 2021? Nic straconego. U nas możesz poznać 14 zwycięskich ogrodów. Dowiedz się, jak powstawały i zajrzyj do galerii zdjęć. Poznaj najnowsze, światowe trendy w projektowaniu ogrodów i skorzystaj z gotowych inspiracji!

Spis treści
Zwycięskie ogrody na Chelsea Flower Show 2021 Złote Medale The M&G Garden The Yeo Valley Organic Garden Guangzhou China: Guangzhou Garden The Trailfinders’ 50th Anniversary Garden Bible Society: The Psalm 23 Garden Pozłacane Medale The Calm of Bangkok Garden Finnish Soul Garden – A Nordic Heritage Seaside Garden The Boodles Secret Garden Srebrne Medale The Florence Nightingale Garden: A Celebration of Modern-Day Nursing Bodmin Jail: 60° East – A Garden Between Continents Finding Our Way: An NHS Tribute Garden  The Parsley Box Garden Guide Dogs’ 90th Anniversary Garden The Blue Diamond Forge Garden

Zwycięskie ogrody na Chelsea Flower Show 2021

Odwołana w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa wystawa Chelsea Flower Show powróciła, tym razem w edycji jesiennej, w 2021 roku. Chociaż liczba odwiedzających została ograniczona, a sama wystaw została pierwszy raz w swojej historii wydłużona o jeden dodatkowy dzień, z pewnością przyjdzie nam jeszcze poczekać na jej powrót do pełni formy i rozmachu. Niemniej, o medale wystawy RHS Chelsea Flower Show 2021 walczyło łącznie 27 ogrodów pokazowych w 6 kategoriach:

 • 6 Show Gardens (główne ogrody pokazowe wystawy)
 • 6 Sanctuary Gardens (ogrody koncepcyjne łączące tradycję i nowoczesność)
 • 2 Artisan Gardens (mniejsze, „rzemieślnicze” ogrody pokazowe)
 • 3 Feature Gardens (największe ogrody wykonane przez RHS i współpracowników)
 • 5 Balcony Gardens (ogrody balkonowe o powierzchni 2 m x 5 m)
 • 5 Container Gardens (ogrody w pojemnikach)


Złote, pozłacane i srebrne medale, oraz dodatkowo tytuły „Best in Show” (zwycięski ogród wystawy wg jury) oraz „People’s choice” (zwycięskie ogrody wystawy w swoich kategoriach wg odwiedzających) otrzymały przedstawione poniżej ogrody z pierwszych trzech kategorii. 

GOLD MEDALS (Złote Medale)

The M&G Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal)
Kategoria
: Show Gardens
Sponsor: M&G
Projekt: Charlotte Harris i Hugo Bugg

The M&G Garden zwraca naszą uwagę na tworzenie pięknych, żywotnych przestrzeni zewnętrznych w miejscach, w których najbardziej ich potrzebujemy. Ogród ten został zaprojektowany jeszcze przed pandemią jako miniaturowy miejski zielony skwer. Oferuje spokojną oazę i miejsce wytchnienia dla ludzi i dzikiej przyrody, odpoczynek od rozgorączkowanego świata zewnętrznego, a jednocześnie łagodnie pokazuje jak dawno zaniedbany zakątek miasta może otrzymać nowe życie i nowy cel. To piękna i zrównoważona przestrzeń, w której ponownie wykorzystano niektóre materiały i nadano im nowe funkcje, nawiązując do przemysłowego dziedzictwa miejskiej tkanki; to połączenie czegoś naturalnego i wytworzonego, odziedziczonego i nowego.

Ogród wypełniają zróżnicowane, odporne nasadzenia, przyjazne dla dzikiej przyrody. Ponad 100 metrów bieżących metalowych rurociągów nawiązujących do przemysłowej przeszłości: większość z nich pochodzi z odzysku, zostały odnowione i wykorzystane ponownie. Zaprojektowano również zbiornik wodny w formie naturalistycznego basenu.

Ogród ten odzwierciedla zarówno pasję projektantów do wplatania historii we własny projekt, jak i ich zaangażowanie w to, aby każda przestrzeń – nawet mała lub pozornie zniszczona – została przywrócona naturze.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie
Zaprojektuj rabatę inspirowaną tym ogrodem

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Paleta kolorów tego ogrodu jest zdefiniowana przez odporne rośliny, które są w stanie znieść pełne wyzwań miejskie środowisko. Zastosowano tutaj gatunki roślin, które rozwiązują specyficzne problemy, jakie mogą pojawić się w takich miejscach – na przykład pomagają łagodzić skutki miejskich wysp ciepła, wiążą azot czy tworzą różnorodne siedliska.
 • Jednocześnie ogród przynosi radość i wytchnienie od presji życia w mieście, zapewnia rozproszony cień i poczucie przebywania w prawdziwej oazie.
 • Nasadzenia uwzględniają także zmianę pór roku, korzystając z tego, co przynosi jesień: radosną czerwienią błyszczą owoce dzikich róż, widać wyraźnie zbrązowiałe liście i starzejące się rośliny. Wśród złotej zieleni liści do głosu dochodzą rośliny późnego lata: kwitnące trawy ozdobne i bylinowe astry.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Harris Bugg Studio

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

The Yeo Valley Organic Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal), People’s Choice – Best Show Garden
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: Yeo Valley Organic
Projekt: Tom Massey przy wsparciu Sarah Mead, dyrektor kreatywnej w Yeo Valley Organic
Wykonawca: Landscape Associates

The Yeo Valley Organic Garden dostarcza mnóstwa wrażeń czerpanych z obcowania z naturą, ponieważ odtworzono w nim siedliska i zastosowano rośliny rosnące w rodzinnym, organicznym ogrodzie Yeo Valley w Somerset.

Na przodzie ogrodu rośnie luźna, wieloletnia łąka pełna barwnych i pachnących kwiatów. Łąkę dzielą ściany utworzone z wypalonych do czarnego węgla bali i ubitej ziemi – wizualnie odzwierciedlają zdrową glebę i przypominają, jak ważne jest zatrzymanie w niej węgla.

Nad rwącym strumieniem, który przepływa przez cały ogród, zawieszona jest jajowata struktura z giętego dębu, reprezentująca płodność gleby. To w niej można znaleźć miejsce relaksu, odpoczynku i możliwość obserwacji naturalnego środowiska z jego dziką przyrodą. Strumień łączy różne ogrodowe przestrzenie i wydaje uspokajający szum. Jego źródło znajduje się na szczycie łagodnego wzgórka i wypływa z prostego stalowego korytka.

Leśna część ogrodu jest wypełniona owocującymi i kwitnącymi drzewami, takimi jak nieszpułki i pigwy, posadzonymi obok rodzimych gatunków, takich jak brzoza brodawkowata, leszczyna i głóg. Obszar ten reprezentuje grunty, które można wykorzystać do leśnego wypasu zwierząt.

Ogród został zaprojektowany w taki sposób, aby korzystnie wpływać na bioróżnorodność życia w glebie i pomagać owadom zapylającym. Projekt pokazuje, jak z korzyścią dla nas wszystkich możemy współpracować z naturą.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Ogród został stworzony z myślą o zrównoważonym rozwoju. Rośliny do ogrodu wyhodowano ekologicznie przy użyciu organicznego kompostu bez torfu i bez chemicznych pestycydów czy nawozów.
 • Naturalistyczne nasadzenia są bezpośrednim odzwierciedleniem roślin rosnących w Yeo Valley Organic Garden i ukazują szereg siedlisk, od lasów i ich obrzeży, po otwarte łąki, strefy bagienne i zbiorniki wodne.
 • Ogród wypełnią kolory późnego lata z całą gamą kwitnących bylin, w tym dalii, rudbekii i jeżówek. Łagodzi je mgiełka traw ozdobnych, takich jak miskanty (Miscanthus), prosa (Panicum) i trzęślice (Molinia).

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Tom Massey

Guangzhou China: Guangzhou Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal), Best Show Garden
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: The Administration of Forestry and Gardening of Guangzhou Municipality
Projekt: Peter Chmiel i Chin-Jung Chen
Wykonawca: The Outdoor Room

Projekt tego ogrodu podkreśla korzyści płynące z odpowiedzialnego planowania miast i kształtowania krajobrazu oraz zwraca uwagę na sposób, w jaki można wspierać zdrowie i dobrostan ludzi oraz przyrody poprzez ochronę środowiska. Zainspirowany Kantonem ogród czerpie z filozofii ponownego połączenia ludzi i natury obopólnie korzystną relacją, która w równym stopniu uwzględnia potrzeby ludzi i dzikiej przyrody.

Kanton (ang. Guangzhou), miasto portowe leżące na północny zachód od Hongkongu nad chińską Rzeką Perłową nazywany jest „miastem między górami a wodą”. Podejście Kantonu do planowania środowiskowego opiera się na koncepcji „ekologicznej cywilizacji”. Kanton wdrożył odrębny plan ochrony środowiska, który dzieli miasto na trzy strefy: zieloną przestrzeń dla ludzi w centralnej dzielnicy biznesowej (Serce), podlegające ochronie tereny zielone na północy (Płuca) oraz chronione obszary wodne na południu (Nerki).

Serce
Reprezentują je obszary, w których ludzie mogą się spotkać z przyrodą i odpocząć. Tworzy je pięć struktur wykonanych z bambusa mōsō (Phyllostachys edulis) - szybko rosnącego bambusa pozyskiwanego w zrównoważony sposób, który jest również łatwiejszy w recyklingu niż typowe materiały budowlane. Najwyższa ażurowa konstrukcja mierzy 8,5 m wysokości.

Płuca
W ogrodzie znajduje się leśna kotlina z drzewami o potwierdzonej zdolności usuwania zanieczyszczeń z powietrza, basen z wodą i złożone bambusowe struktury służące ludziom i dzikiej przyrodzie, a także inne elementy, zapewniające harmonię całego ekosystemu i służące podtrzymywaniu życia w mieście.

Nerki
Dla poprawy jakości wody tereny podmokłe zostały obsadzone roślinami wodnymi, m. in. niezapominajkami, kosaćcami, skrzypami zimowymi i roślinami pływającymi. Kamienne stopnie pozwalają ludziom zbliżyć się do wody pulsującej w ogrodzie wodospadami, jazami i kaskadami wśród skał.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • W projekcie tego ogrodu wykorzystano rośliny posiadające zdolności oczyszczania wody, ziemi i powietrza, a także w inny sposób pożyteczne dla ludzi i dzikiej przyrody.
 • Wyraziste drzewa i krzewy: metasekwoja chińska, sosna zwyczajna, klon polny i brzoza nadrzeczna tworzą leśną strukturę. Wychwytują z powietrza cząstki stałe oraz pochłaniają dwutlenek azotu i siarki.
 • Turzyce, wilczomlecze i paprocie tworzą niższą warstwę przetkaną gatunkami, które pomagają oczyszczać środowisko oraz zapewniają stabilne siedliska.
 • W efekcie otrzymujemy elegancką i pełną gracji falę zielonych roślin z lekkimi bylinami w delikatnych odcieniach bieli i subtelnymi nutami błękitu i żółci.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Peter Chmiel

Koniec z marnowaniem wody! Wybierz zraszacze, które podlewają bez strat
Przeczytaj także
Koniec z marnowaniem wody! Wybierz zraszacze, które podlewają bez strat

The Trailfinders’ 50th Anniversary Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal)
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: Trailfinders
Projekt: Jonathan Snow
Wykonawca: Stewart Landscape Construction

Ogród The Trailfinders’ 50th Anniversary Garden jest odzwierciedleniem istoty Nepalu i szerszego regionu Himalajów poprzez ukazanie kultury, roślin i krajobrazu, w szczególności podgórza Himalajów.

Zastosowane nasadzenia są reprezentatywne dla roślin występujących w strefie umiarkowanej Himalajów, podobnie jak inne kluczowe elementy tego projektu, takie jak drewniana pergola inspirowana architekturą regionu i sieć prowadzących do niej kamiennych ścieżek. Napędzane wodą młynki modlitewne pochodzące z Nepalu zostały ustawione nad strumieniami. The Trailfinders’ 50th Anniversary Garden pokazuje jak bardzo rozwinęła się firma od 1970 roku, kiedy to Trailfinders sprzedało pierwsze loty do Katmandu.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Nasadzenia w tym ogrodzie to rośliny pochodzące z wysokości od 2000 do 4000 metrów nad poziomem morza. Odporne rośliny, takie jak różaneczniki i rdesty, zostały przeplecione delikatniejszymi gatunkami, takimi jak wianeczniki (Hedychium), kolokazje (Colocasia) i cautleya (Cautleya).
 • Ogród jest odzwierciedleniem naturalnego krajobrazu klimatu umiarkowanego podnóża Himalajów. Najbardziej wyraziste gatunki, tworzące trzon ogrodu, to sosna himalajska (Pinus wallichiana) i hortensja kosmata (Hydrangea aspera), a także rutewka (Thalictrum), rdest (Persicaria), świecznica (Actaea) i wianecznik (Hedychium) w palecie składającej się głównie z niebieskich, białych i różowych tonów.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Jonathan Snow

Bible Society: The Psalm 23 Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal)
Kategoria: Sanctuary Gardens
Sponsor: Bible Society
Projekt: Sarah Eberle
Wykonawca: Landform Consultants Ltd

Psalm 23, „Pan jest moim Pasterzem”, mógł zostać napisany dla nas – ludzi w czasie pandemii koronawirusa. Jego przesłaniem jest nadzieja, zachęta i dar ukojenia. Ogród Sarah Eberle jest interpretacją tego psalmu i miejscem, w którym można odetchnąć, ponownie zaangażować się w naturę i znaleźć odrodzenie psychicznie, fizycznie i duchowe.

Projekt ten czerpie inspiracje z krajobrazu Dartmoor, w którym dorastała Sarah, i przybiera formę sanktuarium, schronienia które zaprasza do siebie i oferuje kojąc widok tego krajobrazu. Odzwierciedla zarówno podróż, jak i cel, o którym mowa w Psalmie 23.

Na RHS Chelsea Flower Show Bible Society rozpoczęło ogólnokrajową kampanię tworzenia ogrodów społecznościowych inspirowanych projektem The Psalm 23 Garden. Będzie to okazja do spotkania się i tworzenia wspólnych, pięknych przestrzeni, które odzwierciedlają treść psalmu oraz oferują miejsca odnowy i spokoju na przyszłość.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • W ogrodzie znajdą się dwa wyraziste drzewa, które prezentują formę wyrzeźbioną przez otoczenie. Szczęśliwie cieszą się życiem, ale wyzwania środowiska uformowały ich charaktery.
 • Do najważniejszych roślin zastosowanych w tym projekcie należą głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), grab pospolity (Carpinus betulus), borówka czarna (Vaccinium myrtillus) i rosiczka pośrednia (Drosera intermedia).

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Sarah Eberle

SILVER-GILT MEDALS (Pozłacane Medale)

The Calm of Bangkok Garden

Nagroda: Silver-gilt Medal (Pozłacany Medal)
Kategoria
: Sanctuary Gardens
Projekt: Tawatchai Sakdikul i Ploytabtim Suksang
Wykonawca: AJ Watts Landscaping

Bangkok, stolica Królestwa Tajlandii, to jedno z najbardziej kolorowych, ruchliwych i… bezsennych miast na świecie. Dwa oblicza miasta spotykają się w tym minimalistycznym, nowoczesnym ogrodzie, który reprezentuje ducha i szaloną energię Bangkoku – ukazaną w inspirowanych tropikami nasadzeniach - oraz jego spokojną prostotę, którą można znaleźć w zakątku z hamakiem znajdującym się poza strefą roślinną.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Zielenie tworzą chłodną paletę, przedstawiającą spokojnego ducha miasta, podczas gdy gorące czerwonofioletowe odcienie reprezentują energetyczną stronę Bangkoku.
 • Bujne rośliny liściaste oddają kontrastujące twarze miasta. Ta spokojniejsza jest reprezentowana przez chłodną paletę kolorów i gatunki takie jak kamelię japońską (Camellia japonica) 'Bicolor', akant miękki (Acanthus mollis) 'Rue Ledan', obrazki włoskie (Arum italicum) i kopytnik pospolity (Asarum europaeum) na tle bukowego żywopłotu, podczas gdy tętniące życiem miasto jest sportretowane gorącymi, czerwono-fioletowymi odcieniami świecznicy (Actaea) 'Chocoholic', dąbrówki rozłogowej (Ajuga reptans) 'Catlin's Giant' i epimedium (Epimedium x versicolor) 'Sulphureum'.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Tawatchai Sakdikul and Ploytabtim Suksang

Finnish Soul Garden – A Nordic Heritage Seaside Garden

Nagroda: Silver-gilt Medal (Pozłacany Medal)
Kategoria:
Sanctuary Gardens
Sponsor
: Ministry of Agriculture and Forestry of Finland
Projekt: Taina Suonio
Wykonawca: Conquest Creative Spaces

The Finnish Soul Garden przedstawia nadmorski ogród przeznaczony dla mieszkańców miast jako obiekt rekreacyjny. Położony w pobliżu publicznej plaży na zacisznym półwyspie, ogród porasta naturalna nadbałtycka roślinność, jest tu też sauna i strefa relaksu. Z ogrodu roztacza się otwarty widok na morze i pobliskie wyspy. To spokojna przystań oferująca atmosferę relaksu, regeneracji i rekreacji.

Najważniejsze elementy tego projektu to współczesna sauna fińska z zielonym dachem i fontanną. Ogród odtwarza naturalną zieleń nadmorskiego środowiska, a w strefie odpoczynku występują kolory tradycyjnych letnich kwiatów – czerwień, błękit i biel.

Jesienny nadmorski krajobraz, przerywany czarnymi granitowymi skałami, wypełniony jest rodzimymi nasadzeniami, które mogą przetrwać trudne warunki panujące na wybrzeżu Finlandii. Rośliny, w tym truskawki i rozchodniki, pokrywają dach sauny i zostały starannie dobrane na podstawie badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Helsiński nad rodzimymi roślinami, które będą się dobrze rozwijać na zielonych dachach w Finlandii.

Ogród ten odzwierciedla tradycyjne nadmorskie życie w zgodzie z otaczającą przyrodą. Nordycka tradycja życia nad morzem trwa praktycznie niezmieniona od wieków.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Roślin wodne odtwarzają naturalną, zieloną nadmorską scenerię, a kwiaty w strefy relaksu oddają dyskretny urok jesieni.
 • W ogrodzie obecne są również rodzime drzewa: wierzba krucha (Salix × fragilis var. bullata) i rzadka olsza szara (Alnus incana) ‘Laciniata’. Liście kaliny koralowej (Viburnum opulus) ‘Pohjan Neito’ zaczerwienią się, gdy nadejdzie jesień.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Taina Suonio

The Boodles Secret Garden

Nagroda: Silver-gilt Medal (Pozłacany Medal)
Kategoria
: Sanctuary Gardens
Sponsor: Boodles
Projekt: Thomas Hoblyn
Wykonawca: The Garden Builders

The Boodles Secret Garden powstał na kanwie inspiracji zaczerpniętych z uwielbianej przez dzieci bajki Frances Hodgson-Burnett, współczesnej interpretacji podróży do zaczarowanego, zmieniającego życie miejsca. Od naturalistycznych nasadzeń na zewnętrznych rabatach do drzewiastych paproci – wszystkie części ogrodu zapraszają do przejścia przez wysoką, misternie rzeźbioną dębową ścianę do zaczarowanego, tajemniczego ogrodu pełnego roślinnych klejnotów. Kontrastujące powierzchnie dębowych żaluzji oddzielają dwa obszary ogrodu i uosabiają zmieniającą życie podróż do Tajemniczego Ogrodu.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Dominujący motyw kolorystyczny to stonowane i kremowe zielenie w zewnętrznych rabatach z paprocią drzewiastą (Dicksonia antartica), miskantem (Miscanthus sinensis) i werbeną krzaczastą (Verbena hastata).
 • Tuż za ścianą rozkwita tajemniczy ogród wypełniony klejnotami. Śnieżyca (Acis autumnalis), dalia (Dahlia campanulata) i fuksja magellańska (Fuchsia magellanica var. molinae) dodają projektowi lekkiej struktury i delikatnych różów w tej spokojnej przestrzeni.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Thomas Hoblyn

SILVER MEDALS (Srebrne Medale)

The Florence Nightingale Garden: A Celebration of Modern-Day Nursing

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal)
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: The Burdett Trust for Nursing
Projekt: Robert Myers
Wykonawca: Bowles and Wyer

Projekt ten przedstawia ogród na dziedzińcu dla nowego szpitala i powstał dla uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin Florence Nightingale na wystawie Chelsea w 2020 roku oraz zwrócenia uwagi i docenienia pielęgniarzy i pielęgniarek w XXI wieku. Jego tematem przewodnim jest „pielęgnowanie przez naturę” – bo najkrótsza droga do wyzdrowienia prowadzi przez ogród. Wraz z trwającą pandemią to przesłanie jest obecnie bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej i stanowi wyjątkową okazję do zwrócenia uwagi na kluczową rolę, jaką pielęgniarki i pielęgniarze odgrywają we współczesnej opiece zdrowotnej i podziękowania im za cały ich wkład.

Ten regeneracyjny ogród, otoczony z trzech stron pergolą z rzeźbionego drewna, jest przeznaczony do oglądania z wnętrza budynku szpitalnego, a także do odpoczynku na zacienionych ławeczkach i spacerów. Wypełniony jest naturalistycznymi nasadzeniami, bujną, wielowarstwową zielenią i wodą pobudzającą zmysły. Historia Nightingale jest przywoływana w zdobieniach obecnych w całym ogrodzie.

Projekt ten podkreśla trwały wpływ Florence Nightingale na dzisiejsze pielęgniarstwo i jej uznanie dla znaczenia ogrodów w procesie powrotu do zdrowia oraz korzyści płynących z przebywania na świeżym powietrzu i w zielonych przestrzeniach dla lepszego samopoczucia.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Większość roślin rosnących w tym ogrodzie ma silne właściwości lecznicze i była popularna w XIX wieku, inne zostały wprowadzone na podstawie osobistego zielnika Florence Nightingale.
 • W części regeneracyjnej przeważają spokojne, zielone nasadzenia z akcentami kolorystycznymi, w tym białym, kremowym i fioletowym.
 • W bardziej nasłonecznionych miejscach pojawiają się przebłyski wyrazistych późnoletnich bylin, w tym różowych astrów i ciemnofioletowych dalii.
 • Najważniejsze z gatunków to brzoza nadrzeczna (Betula nigra), wybrana ze względu na swoje właściwości lecznicze, jasne liście, żółty jesienny kolor i złuszczającą się korę oraz formowane cisy - rośliny używane w chemioterapii - które tworzą zimozieloną strukturę. Dodano też naparstnice - ulubione kwiaty Florence Nightingale, oraz stanowiące surowiec zielarski w leczeniu chorób serca.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Robert Myers

Bodmin Jail: 60° East – A Garden Between Continents

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal)
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: Bodmin Jail
Projekt: Ekaterina Zasukhina i Carly Kershaw
Wykonawca: Cube 1994

Zainspirowany ogrodem w sercu metropolii Jekaterynburga w Rosji, która leży na granicy Europy i Azji, ten projekt czerpie inspiracje ze wschodu i zachodu, tworząc unikalną mieszankę roślin. Ogród łączy oba kontynenty w rozległą naturalistyczną kompozycję przywołującą piękno starożytnych rosyjskich krajobrazów Uralu; jego szczyty, lasy, rzeki i zbocza.

Twarda skała kwarcytowa została wykorzystana do stworzenia wodospadu i stopni ustawionych tak, aby naśladowały odłamki spadające z górskich szczytów. W innym miejscu ogród prezentuje twórczość artystki Penny Hardy, wykorzystując jej dwie rzeźby, reprezentujące przemijające pokolenia i kruchości naszej obecności na ziemi. Materiały użyte do wykonania rzeźb stanowią pozostałości maszyn stosowanych w przemyśle zagrażającym uralskim krajobrazom.

Wypełniony radosnym kolorem ogród jest zachęcającą zieloną przestrzenią, która podobnie jak naturalny krajobraz, z którego czerpie inspirację, ma ożywić duszę i uspokoić umysł w czasie, gdy wszyscy szukamy ukojenia.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Zastosowana tutaj paleta kolorystyczna daje wrażenie „zamglonego lata” i odzwierciedla naturalny krajobraz. Baldaszkowate kwiatostany dryfują wokół sosen, zawilce (Anemone × hybrida) i krwiściągi (Sanguisorba) kołyszą kwiatostanami pośród skałek, podczas gdy poziomki (Fragaria vesca) oferują smaczną ucztę dla zmęczonych podróżników (lub ogrodników). Sosna z wystrzyżonymi chmurkami reprezentuje górski krajobraz w ogrodowym wydaniu, motyw zapożyczony ze wschodnich korzeni tego projektu.

 Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Ekaterina Zasukhina

Finding Our Way: An NHS Tribute Garden 

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal)
Kategoria: Sanctuary Gardens
Sponsor: University of Oxford i Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust
Projekt: Naomi Ferrett-Cohen
Wykonawca: Burnham Landscaping

COVID-19 sprawił, że 2020 rok był niezwykły. W hołdzie dla wysiłków tysięcy osób pracujących w służbie zdrowia, nie tylko pielęgniarek i lekarzy, ale także fizjoterapeutów, farmaceutów, techników i innych niedocenianych pracowników, ten ogród jest przestrzenią, w której można zastanowić się nad ostatnimi wydarzeniami. Brytyjskie uniwersytety współpracujące z NHS podjęły ogromny wysiłek w celu znalezienia nowych sposobów leczenia i szczepionek na COVID, które pomogą zakończyć pandemię. Ten ogród jest okazją do podziękowania wszystkim za ich niesamowity wysiłek.

Po wejściu do ogrodu proste, imponujące pionowe pergole reprezentują pogrążanie się w strachu na początku pandemii. Strumyki i zbiorniki wodne rozmieszczone w całym ogrodzie odzwierciedlają wspólne wysiłki osób pracujących razem w NHS i na uniwersytetach. Dźwięki wody współgrają z ciepłą paletą kolorów i miękką fakturą nasadzeń.

Projekt reprezentuje połączenie i współpracę, nie tylko między NHS a personelem badawczym, ale także całym krajem, ponieważ zmuszeni do izolacji ludzie są zjednoczeni wspólnym celem, jakim jest znalezienie sposobu na zakończenie pandemii.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Ciepła paleta ziemistych morelowych odcieni przeplata mieszane nasadzenia z traw i bylin.
 • Miękkie trawy, w tym ostnica olbrzymia (Stipa gigantea) i wietrznica Lessona (Anemanthele lessoniana), wprowadzają ruch i tworzą relaksującą przestrzeń, a także dodają miedziano-czerwonych odcieni o jesiennym charakterze.
 • Byliny pośród traw utrzymane są w jesiennych kolorach – np. rdest himalajski (Persicaria amplexicaulis) ‘Firetail’, aster (Symphyotrichum) ‘Little Carlow’ i dalia (Dahlia) ‘Thomas A.Edison’.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Naomi Ferrett-Cohen

The Parsley Box Garden

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal), People’s Choice – Best Artisan/Sanctuary Garden
Kategoria: Sanctuary Gardens
Sponsor: Parsley Box PLC
Projekt: Alan Williams
Wykonawca: Landform Consultants

Zainspirowany słynną nordycką restauracją Noma, czterokrotnym zwycięzcą nagrody „Best Restaurant in the World”, ogród The Parsley Box koncentruje się na zachowaniu bogactw natury poprzez fermentację i konserwację. Dzięki leżącemu w sercu ogrodu założeniu samowystarczalności, rabaty wypełniają gatunki roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia i fermentacji, a także warzyw do domowej uprawy, które nadają smak potrawom, jednocześnie minimalizując marnowanie żywności.

Wykonana na zamówienie kuchnia na świeżym powietrzu z zieloną ścianą i schowkiem znalazła miejsce na skraju ogrodu, obok pergoli rozpiętej nad holenderskim owalnym stołem jadalnym. Roślinność wylewa się z wielopoziomowych donic wykonanych z postarzanego mosiądzu. Te donice umożliwiają dostęp do ogrodu wszystkim pokoleniom, jednocześnie zapewniając wrażenie naturalnej obfitości i służąc jako granice przestrzeni.

Materiały użyte w ogrodzie zostały starannie dobrane, aby na pierwszy plan subtelnie przemycić refleksję o starzeniu się. Postarzane mosiężne donice z wdziękiem i pięknem nawiązują do okresu dojrzewania, nowoczesne gładkie betonowe konstrukcje symbolizują stabilność mocnych fundamentów, a odnowione drewno nawiązuje do płynności zmian w tożsamości na przestrzeni życia.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Kolorystyka tego ogrodu to przede wszystkim palona ochra, pomarańcz i rdza z refleksami głębokiego fioletu. Rosną tu głównie zioła i rośliny jadalne - co pokazuje, że ogród nie musi być wypełniony po brzegi bylinami, aby nadal był stylowy i piękny.
 • Pachnące zioła, jadalne kwiaty i byliny pojawią się również na rabatach, dodając faktury i głębi temu projektowi. Zróżnicowanie wysokości i wielkości zapewniają różne drzewa: chruścina jagodna (Arbutus unedo), jabłoń (Malus) ‘Evereste’, formowane drzewka owocowe i dereń Kousa (Cornus kousa).

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Alan Williams

Guide Dogs’ 90th Anniversary Garden

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal), People’s Choice – Best Artisan/Sanctuary Garden
Kategoria: Artisan Gardens
Sponsor: The Guide Dogs dla Blind Association
Projekt: Adam Woolcott & Jonathan Smith
Wykonawca: Conway Landscapes

Świętując 90. rocznicę nawiązania współpracy z psami przewodnikami w stowarzyszeniu, ten ogród ilustruje podróż, jaką musi przebyć osoba niewidoma. Wykorzystując rzeźbę i elementy sensoryczne, ten emocjonalny ogród dzikich kwiatów opowiada historię przejścia z ciemności, strachu i izolacji do świata akceptacji i radości z pomocą psa przewodnika. To opowieść o wyzwoleniu i niezależności.

Pierwszymi psami przewodnikami były owczarki niemieckie, a ich właścicielami zostali weterani oślepieni w czasie I wojny światowej. Ogród to nostalgiczne i skłaniające do myślenia spojrzenie na lata 30. XX wieku, odzwierciedlające znaczenie pracy psów przewodników. Wykonane na zamówienie metalowe rzeźby przedstawiają jedną postać odizolowaną i pogrążoną w rozpaczy, podczas gdy druga jest wyprostowana i pewna siebie, w towarzystwie psa przewodnika. Jest to prosty, ale zapadający w pamięć ogród z silnym przesłaniem wypełnionym nadzieją.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Ogród jest podzielony na dwa obszary, z których jeden odzwierciedla izolację – rosną w nim paprocie i ciemnozielone rośliny o niewielu kwiatach. Większą powierzchnię ogrodu wypełniają bardziej kolorowe nasadzenia łąkowe.
 • Niektóre rośliny zebrano razem w duże bloki kontrastowych kolorów, aby mogli je docenić niedowidzący użytkownicy.
 • W ogrodzie zastosowano mieszankę kwitnących we wrześniu polnych kwiatów i późno kwitnących bylin. Znalazły się tutaj także rośliny o ozdobnych suchych kwiatostanach, takie jak szczecie, krwiściągi i trawy ozdobne oraz drzewa owocowe.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Tim Sandall oraz Adam Woolcott & Jonathan Smith

The Blue Diamond Forge Garden

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal)
Kategoria: Artisan Gardens
Projekt: The Blue Diamond Group Team
Wykonawca: Conquest Creative Spaces

Ten rzemieślniczy ogród czerpie inspiracje z kuźni należącej do National Trust znajdującej się w Branscombe w Devon. Wciąż działająca kuźnia, zbudowana w XV wieku, była używana przez całe wieki, a każdy kowal pozostawił swój ślad w otaczającym ją ogrodzie, który dostarczał inspiracji do tworzenia pięknych arcydzieł wykutych z żelaza.

Wyposażona w dach kryty strzechą, ściany z wapienia i brukowaną podłogę kuźnia została usytuowana w lesistym otoczeniu z płynącym strumieniem otoczonym drzewami, a pnącza wędrują w górę po dachu, zmiękczając krawędzie tak, że kuźnia staje się jednością z Naturą. Ogród pokazuje w jaki sposób zachowywane są dziedzictwo i tradycja, jednocześnie uwzględniając współczesne potrzeby.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Pośród nieformalnych nasadzeń widoczne są wyraziste rozbłyski pomarańczy i czerwieni, które są echem ognia i żaru, a czarne liście i kwiaty reprezentują dym i sadzę, aby subtelnie odzwierciedlić pracującą kuźnię.
 • W ogrodzie rosną też drzewa owocowe, a także jadalne polne kwiaty posiadające właściwości lecznicze - do leczenia dolegliwości powszechnie kojarzonych z kowalstwem.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz The Blue Diamond Group Team


Tekst: Łukasz Skop, autor popularnego bloga Bez-Ogródek

Autor
14 nagrodzonych ogrodów pokazowych na wystawie Chelsea Flower Show 2021
14 nagrodzonych ogrodów pokazowych na wystawie Chelsea Flower Show 2021
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl