Logo
Logo
95
Okazje
Artykuł na: 49-60 minut

14 nagrodzonych ogrodów pokazowych na wystawie Chelsea Flower Show 2021

Nie było Cię na wystawie Chelsea Flower Show 2021? Nic straconego. U nas możesz poznać 14 zwycięskich ogrodów. Dowiedz się, jak powstawały i zajrzyj do galerii zdjęć. Poznaj najnowsze, światowe trendy w projektowaniu ogrodów i skorzystaj z gotowych inspiracji!

 

Zwycięskie ogrody na Chelsea Flower Show 2021

Odwołana w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa wystawa Chelsea Flower Show powróciła, tym razem w edycji jesiennej, w 2021 roku. Chociaż liczba odwiedzających została ograniczona, a sama wystaw została pierwszy raz w swojej historii wydłużona o jeden dodatkowy dzień, z pewnością przyjdzie nam jeszcze poczekać na jej powrót do pełni formy i rozmachu. Niemniej, o medale wystawy RHS Chelsea Flower Show 2021 walczyło łącznie 27 ogrodów pokazowych w 6 kategoriach:

 • 6 Show Gardens (główne ogrody pokazowe wystawy)
 • 6 Sanctuary Gardens (ogrody koncepcyjne łączące tradycję i nowoczesność)
 • 2 Artisan Gardens (mniejsze, „rzemieślnicze” ogrody pokazowe)
 • 3 Feature Gardens (największe ogrody wykonane przez RHS i współpracowników)
 • 5 Balcony Gardens (ogrody balkonowe o powierzchni 2 m x 5 m)
 • 5 Container Gardens (ogrody w pojemnikach)


Złote, pozłacane i srebrne medale, oraz dodatkowo tytuły „Best in Show” (zwycięski ogród wystawy wg jury) oraz „People’s choice” (zwycięskie ogrody wystawy w swoich kategoriach wg odwiedzających) otrzymały przedstawione poniżej ogrody z pierwszych trzech kategorii. 

GOLD MEDALS (Złote Medale)

The M&G Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal)
Kategoria
: Show Gardens
Sponsor: M&G
Projekt: Charlotte Harris i Hugo Bugg

The M&G Garden zwraca naszą uwagę na tworzenie pięknych, żywotnych przestrzeni zewnętrznych w miejscach, w których najbardziej ich potrzebujemy. Ogród ten został zaprojektowany jeszcze przed pandemią jako miniaturowy miejski zielony skwer. Oferuje spokojną oazę i miejsce wytchnienia dla ludzi i dzikiej przyrody, odpoczynek od rozgorączkowanego świata zewnętrznego, a jednocześnie łagodnie pokazuje jak dawno zaniedbany zakątek miasta może otrzymać nowe życie i nowy cel. To piękna i zrównoważona przestrzeń, w której ponownie wykorzystano niektóre materiały i nadano im nowe funkcje, nawiązując do przemysłowego dziedzictwa miejskiej tkanki; to połączenie czegoś naturalnego i wytworzonego, odziedziczonego i nowego.

Ogród wypełniają zróżnicowane, odporne nasadzenia, przyjazne dla dzikiej przyrody. Ponad 100 metrów bieżących metalowych rurociągów nawiązujących do przemysłowej przeszłości: większość z nich pochodzi z odzysku, zostały odnowione i wykorzystane ponownie. Zaprojektowano również zbiornik wodny w formie naturalistycznego basenu.

Ogród ten odzwierciedla zarówno pasję projektantów do wplatania historii we własny projekt, jak i ich zaangażowanie w to, aby każda przestrzeń – nawet mała lub pozornie zniszczona – została przywrócona naturze.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie
Zaprojektuj rabatę inspirowaną tym ogrodem

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Paleta kolorów tego ogrodu jest zdefiniowana przez odporne rośliny, które są w stanie znieść pełne wyzwań miejskie środowisko. Zastosowano tutaj gatunki roślin, które rozwiązują specyficzne problemy, jakie mogą pojawić się w takich miejscach – na przykład pomagają łagodzić skutki miejskich wysp ciepła, wiążą azot czy tworzą różnorodne siedliska.
 • Jednocześnie ogród przynosi radość i wytchnienie od presji życia w mieście, zapewnia rozproszony cień i poczucie przebywania w prawdziwej oazie.
 • Nasadzenia uwzględniają także zmianę pór roku, korzystając z tego, co przynosi jesień: radosną czerwienią błyszczą owoce dzikich róż, widać wyraźnie zbrązowiałe liście i starzejące się rośliny. Wśród złotej zieleni liści do głosu dochodzą rośliny późnego lata: kwitnące trawy ozdobne i bylinowe astry.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Harris Bugg Studio

The Yeo Valley Organic Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal), People’s Choice – Best Show Garden
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: Yeo Valley Organic
Projekt: Tom Massey przy wsparciu Sarah Mead, dyrektor kreatywnej w Yeo Valley Organic
Wykonawca: Landscape Associates

The Yeo Valley Organic Garden dostarcza mnóstwa wrażeń czerpanych z obcowania z naturą, ponieważ odtworzono w nim siedliska i zastosowano rośliny rosnące w rodzinnym, organicznym ogrodzie Yeo Valley w Somerset.

Na przodzie ogrodu rośnie luźna, wieloletnia łąka pełna barwnych i pachnących kwiatów. Łąkę dzielą ściany utworzone z wypalonych do czarnego węgla bali i ubitej ziemi – wizualnie odzwierciedlają zdrową glebę i przypominają, jak ważne jest zatrzymanie w niej węgla.

Nad rwącym strumieniem, który przepływa przez cały ogród, zawieszona jest jajowata struktura z giętego dębu, reprezentująca płodność gleby. To w niej można znaleźć miejsce relaksu, odpoczynku i możliwość obserwacji naturalnego środowiska z jego dziką przyrodą. Strumień łączy różne ogrodowe przestrzenie i wydaje uspokajający szum. Jego źródło znajduje się na szczycie łagodnego wzgórka i wypływa z prostego stalowego korytka.

Leśna część ogrodu jest wypełniona owocującymi i kwitnącymi drzewami, takimi jak nieszpułki i pigwy, posadzonymi obok rodzimych gatunków, takich jak brzoza brodawkowata, leszczyna i głóg. Obszar ten reprezentuje grunty, które można wykorzystać do leśnego wypasu zwierząt.

Ogród został zaprojektowany w taki sposób, aby korzystnie wpływać na bioróżnorodność życia w glebie i pomagać owadom zapylającym. Projekt pokazuje, jak z korzyścią dla nas wszystkich możemy współpracować z naturą.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Ogród został stworzony z myślą o zrównoważonym rozwoju. Rośliny do ogrodu wyhodowano ekologicznie przy użyciu organicznego kompostu bez torfu i bez chemicznych pestycydów czy nawozów.
 • Naturalistyczne nasadzenia są bezpośrednim odzwierciedleniem roślin rosnących w Yeo Valley Organic Garden i ukazują szereg siedlisk, od lasów i ich obrzeży, po otwarte łąki, strefy bagienne i zbiorniki wodne.
 • Ogród wypełnią kolory późnego lata z całą gamą kwitnących bylin, w tym dalii, rudbekii i jeżówek. Łagodzi je mgiełka traw ozdobnych, takich jak miskanty (Miscanthus), prosa (Panicum) i trzęślice (Molinia).

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Tom Massey

Guangzhou China: Guangzhou Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal), Best Show Garden
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: The Administration of Forestry and Gardening of Guangzhou Municipality
Projekt: Peter Chmiel i Chin-Jung Chen
Wykonawca: The Outdoor Room

Projekt tego ogrodu podkreśla korzyści płynące z odpowiedzialnego planowania miast i kształtowania krajobrazu oraz zwraca uwagę na sposób, w jaki można wspierać zdrowie i dobrostan ludzi oraz przyrody poprzez ochronę środowiska. Zainspirowany Kantonem ogród czerpie z filozofii ponownego połączenia ludzi i natury obopólnie korzystną relacją, która w równym stopniu uwzględnia potrzeby ludzi i dzikiej przyrody.

Kanton (ang. Guangzhou), miasto portowe leżące na północny zachód od Hongkongu nad chińską Rzeką Perłową nazywany jest „miastem między górami a wodą”. Podejście Kantonu do planowania środowiskowego opiera się na koncepcji „ekologicznej cywilizacji”. Kanton wdrożył odrębny plan ochrony środowiska, który dzieli miasto na trzy strefy: zieloną przestrzeń dla ludzi w centralnej dzielnicy biznesowej (Serce), podlegające ochronie tereny zielone na północy (Płuca) oraz chronione obszary wodne na południu (Nerki).

Serce
Reprezentują je obszary, w których ludzie mogą się spotkać z przyrodą i odpocząć. Tworzy je pięć struktur wykonanych z bambusa mōsō (Phyllostachys edulis) - szybko rosnącego bambusa pozyskiwanego w zrównoważony sposób, który jest również łatwiejszy w recyklingu niż typowe materiały budowlane. Najwyższa ażurowa konstrukcja mierzy 8,5 m wysokości.

Płuca
W ogrodzie znajduje się leśna kotlina z drzewami o potwierdzonej zdolności usuwania zanieczyszczeń z powietrza, basen z wodą i złożone bambusowe struktury służące ludziom i dzikiej przyrodzie, a także inne elementy, zapewniające harmonię całego ekosystemu i służące podtrzymywaniu życia w mieście.

Nerki
Dla poprawy jakości wody tereny podmokłe zostały obsadzone roślinami wodnymi, m. in. niezapominajkami, kosaćcami, skrzypami zimowymi i roślinami pływającymi. Kamienne stopnie pozwalają ludziom zbliżyć się do wody pulsującej w ogrodzie wodospadami, jazami i kaskadami wśród skał.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • W projekcie tego ogrodu wykorzystano rośliny posiadające zdolności oczyszczania wody, ziemi i powietrza, a także w inny sposób pożyteczne dla ludzi i dzikiej przyrody.
 • Wyraziste drzewa i krzewy: metasekwoja chińska, sosna zwyczajna, klon polny i brzoza nadrzeczna tworzą leśną strukturę. Wychwytują z powietrza cząstki stałe oraz pochłaniają dwutlenek azotu i siarki.
 • Turzyce, wilczomlecze i paprocie tworzą niższą warstwę przetkaną gatunkami, które pomagają oczyszczać środowisko oraz zapewniają stabilne siedliska.
 • W efekcie otrzymujemy elegancką i pełną gracji falę zielonych roślin z lekkimi bylinami w delikatnych odcieniach bieli i subtelnymi nutami błękitu i żółci.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Peter Chmiel

The Trailfinders’ 50th Anniversary Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal)
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: Trailfinders
Projekt: Jonathan Snow
Wykonawca: Stewart Landscape Construction

Ogród The Trailfinders’ 50th Anniversary Garden jest odzwierciedleniem istoty Nepalu i szerszego regionu Himalajów poprzez ukazanie kultury, roślin i krajobrazu, w szczególności podgórza Himalajów.

Zastosowane nasadzenia są reprezentatywne dla roślin występujących w strefie umiarkowanej Himalajów, podobnie jak inne kluczowe elementy tego projektu, takie jak drewniana pergola inspirowana architekturą regionu i sieć prowadzących do niej kamiennych ścieżek. Napędzane wodą młynki modlitewne pochodzące z Nepalu zostały ustawione nad strumieniami. The Trailfinders’ 50th Anniversary Garden pokazuje jak bardzo rozwinęła się firma od 1970 roku, kiedy to Trailfinders sprzedało pierwsze loty do Katmandu.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Nasadzenia w tym ogrodzie to rośliny pochodzące z wysokości od 2000 do 4000 metrów nad poziomem morza. Odporne rośliny, takie jak różaneczniki i rdesty, zostały przeplecione delikatniejszymi gatunkami, takimi jak wianeczniki (Hedychium), kolokazje (Colocasia) i cautleya (Cautleya).
 • Ogród jest odzwierciedleniem naturalnego krajobrazu klimatu umiarkowanego podnóża Himalajów. Najbardziej wyraziste gatunki, tworzące trzon ogrodu, to sosna himalajska (Pinus wallichiana) i hortensja kosmata (Hydrangea aspera), a także rutewka (Thalictrum), rdest (Persicaria), świecznica (Actaea) i wianecznik (Hedychium) w palecie składającej się głównie z niebieskich, białych i różowych tonów.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Jonathan Snow

Bible Society: The Psalm 23 Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal)
Kategoria: Sanctuary Gardens
Sponsor: Bible Society
Projekt: Sarah Eberle
Wykonawca: Landform Consultants Ltd

Psalm 23, „Pan jest moim Pasterzem”, mógł zostać napisany dla nas – ludzi w czasie pandemii koronawirusa. Jego przesłaniem jest nadzieja, zachęta i dar ukojenia. Ogród Sarah Eberle jest interpretacją tego psalmu i miejscem, w którym można odetchnąć, ponownie zaangażować się w naturę i znaleźć odrodzenie psychicznie, fizycznie i duchowe.

Projekt ten czerpie inspiracje z krajobrazu Dartmoor, w którym dorastała Sarah, i przybiera formę sanktuarium, schronienia które zaprasza do siebie i oferuje kojąc widok tego krajobrazu. Odzwierciedla zarówno podróż, jak i cel, o którym mowa w Psalmie 23.

Na RHS Chelsea Flower Show Bible Society rozpoczęło ogólnokrajową kampanię tworzenia ogrodów społecznościowych inspirowanych projektem The Psalm 23 Garden. Będzie to okazja do spotkania się i tworzenia wspólnych, pięknych przestrzeni, które odzwierciedlają treść psalmu oraz oferują miejsca odnowy i spokoju na przyszłość.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • W ogrodzie znajdą się dwa wyraziste drzewa, które prezentują formę wyrzeźbioną przez otoczenie. Szczęśliwie cieszą się życiem, ale wyzwania środowiska uformowały ich charaktery.
 • Do najważniejszych roślin zastosowanych w tym projekcie należą głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), grab pospolity (Carpinus betulus), borówka czarna (Vaccinium myrtillus) i rosiczka pośrednia (Drosera intermedia).

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Sarah Eberle

SILVER-GILT MEDALS (Pozłacane Medale)

The Calm of Bangkok Garden

Nagroda: Silver-gilt Medal (Pozłacany Medal)
Kategoria
: Sanctuary Gardens
Projekt: Tawatchai Sakdikul i Ploytabtim Suksang
Wykonawca: AJ Watts Landscaping

Bangkok, stolica Królestwa Tajlandii, to jedno z najbardziej kolorowych, ruchliwych i… bezsennych miast na świecie. Dwa oblicza miasta spotykają się w tym minimalistycznym, nowoczesnym ogrodzie, który reprezentuje ducha i szaloną energię Bangkoku – ukazaną w inspirowanych tropikami nasadzeniach - oraz jego spokojną prostotę, którą można znaleźć w zakątku z hamakiem znajdującym się poza strefą roślinną.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Zielenie tworzą chłodną paletę, przedstawiającą spokojnego ducha miasta, podczas gdy gorące czerwonofioletowe odcienie reprezentują energetyczną stronę Bangkoku.
 • Bujne rośliny liściaste oddają kontrastujące twarze miasta. Ta spokojniejsza jest reprezentowana przez chłodną paletę kolorów i gatunki takie jak kamelię japońską (Camellia japonica) 'Bicolor', akant miękki (Acanthus mollis) 'Rue Ledan', obrazki włoskie (Arum italicum) i kopytnik pospolity (Asarum europaeum) na tle bukowego żywopłotu, podczas gdy tętniące życiem miasto jest sportretowane gorącymi, czerwono-fioletowymi odcieniami świecznicy (Actaea) 'Chocoholic', dąbrówki rozłogowej (Ajuga reptans) 'Catlin's Giant' i epimedium (Epimedium x versicolor) 'Sulphureum'.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Tawatchai Sakdikul and Ploytabtim Suksang

Finnish Soul Garden – A Nordic Heritage Seaside Garden

Nagroda: Silver-gilt Medal (Pozłacany Medal)
Kategoria:
Sanctuary Gardens
Sponsor
: Ministry of Agriculture and Forestry of Finland
Projekt: Taina Suonio
Wykonawca: Conquest Creative Spaces

The Finnish Soul Garden przedstawia nadmorski ogród przeznaczony dla mieszkańców miast jako obiekt rekreacyjny. Położony w pobliżu publicznej plaży na zacisznym półwyspie, ogród porasta naturalna nadbałtycka roślinność, jest tu też sauna i strefa relaksu. Z ogrodu roztacza się otwarty widok na morze i pobliskie wyspy. To spokojna przystań oferująca atmosferę relaksu, regeneracji i rekreacji.

Najważniejsze elementy tego projektu to współczesna sauna fińska z zielonym dachem i fontanną. Ogród odtwarza naturalną zieleń nadmorskiego środowiska, a w strefie odpoczynku występują kolory tradycyjnych letnich kwiatów – czerwień, błękit i biel.

Jesienny nadmorski krajobraz, przerywany czarnymi granitowymi skałami, wypełniony jest rodzimymi nasadzeniami, które mogą przetrwać trudne warunki panujące na wybrzeżu Finlandii. Rośliny, w tym truskawki i rozchodniki, pokrywają dach sauny i zostały starannie dobrane na podstawie badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Helsiński nad rodzimymi roślinami, które będą się dobrze rozwijać na zielonych dachach w Finlandii.

Ogród ten odzwierciedla tradycyjne nadmorskie życie w zgodzie z otaczającą przyrodą. Nordycka tradycja życia nad morzem trwa praktycznie niezmieniona od wieków.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Roślin wodne odtwarzają naturalną, zieloną nadmorską scenerię, a kwiaty w strefy relaksu oddają dyskretny urok jesieni.
 • W ogrodzie obecne są również rodzime drzewa: wierzba krucha (Salix × fragilis var. bullata) i rzadka olsza szara (Alnus incana) ‘Laciniata’. Liście kaliny koralowej (Viburnum opulus) ‘Pohjan Neito’ zaczerwienią się, gdy nadejdzie jesień.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Taina Suonio

The Boodles Secret Garden

Nagroda: Silver-gilt Medal (Pozłacany Medal)
Kategoria
: Sanctuary Gardens
Sponsor: Boodles
Projekt: Thomas Hoblyn
Wykonawca: The Garden Builders

The Boodles Secret Garden powstał na kanwie inspiracji zaczerpniętych z uwielbianej przez dzieci bajki Frances Hodgson-Burnett, współczesnej interpretacji podróży do zaczarowanego, zmieniającego życie miejsca. Od naturalistycznych nasadzeń na zewnętrznych rabatach do drzewiastych paproci – wszystkie części ogrodu zapraszają do przejścia przez wysoką, misternie rzeźbioną dębową ścianę do zaczarowanego, tajemniczego ogrodu pełnego roślinnych klejnotów. Kontrastujące powierzchnie dębowych żaluzji oddzielają dwa obszary ogrodu i uosabiają zmieniającą życie podróż do Tajemniczego Ogrodu.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Dominujący motyw kolorystyczny to stonowane i kremowe zielenie w zewnętrznych rabatach z paprocią drzewiastą (Dicksonia antartica), miskantem (Miscanthus sinensis) i werbeną krzaczastą (Verbena hastata).
 • Tuż za ścianą rozkwita tajemniczy ogród wypełniony klejnotami. Śnieżyca (Acis autumnalis), dalia (Dahlia campanulata) i fuksja magellańska (Fuchsia magellanica var. molinae) dodają projektowi lekkiej struktury i delikatnych różów w tej spokojnej przestrzeni.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Thomas Hoblyn

SILVER MEDALS (Srebrne Medale)

The Florence Nightingale Garden: A Celebration of Modern-Day Nursing

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal)
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: The Burdett Trust for Nursing
Projekt: Robert Myers
Wykonawca: Bowles and Wyer

Projekt ten przedstawia ogród na dziedzińcu dla nowego szpitala i powstał dla uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin Florence Nightingale na wystawie Chelsea w 2020 roku oraz zwrócenia uwagi i docenienia pielęgniarzy i pielęgniarek w XXI wieku. Jego tematem przewodnim jest „pielęgnowanie przez naturę” – bo najkrótsza droga do wyzdrowienia prowadzi przez ogród. Wraz z trwającą pandemią to przesłanie jest obecnie bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej i stanowi wyjątkową okazję do zwrócenia uwagi na kluczową rolę, jaką pielęgniarki i pielęgniarze odgrywają we współczesnej opiece zdrowotnej i podziękowania im za cały ich wkład.

Ten regeneracyjny ogród, otoczony z trzech stron pergolą z rzeźbionego drewna, jest przeznaczony do oglądania z wnętrza budynku szpitalnego, a także do odpoczynku na zacienionych ławeczkach i spacerów. Wypełniony jest naturalistycznymi nasadzeniami, bujną, wielowarstwową zielenią i wodą pobudzającą zmysły. Historia Nightingale jest przywoływana w zdobieniach obecnych w całym ogrodzie.

Projekt ten podkreśla trwały wpływ Florence Nightingale na dzisiejsze pielęgniarstwo i jej uznanie dla znaczenia ogrodów w procesie powrotu do zdrowia oraz korzyści płynących z przebywania na świeżym powietrzu i w zielonych przestrzeniach dla lepszego samopoczucia.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Większość roślin rosnących w tym ogrodzie ma silne właściwości lecznicze i była popularna w XIX wieku, inne zostały wprowadzone na podstawie osobistego zielnika Florence Nightingale.
 • W części regeneracyjnej przeważają spokojne, zielone nasadzenia z akcentami kolorystycznymi, w tym białym, kremowym i fioletowym.
 • W bardziej nasłonecznionych miejscach pojawiają się przebłyski wyrazistych późnoletnich bylin, w tym różowych astrów i ciemnofioletowych dalii.
 • Najważniejsze z gatunków to brzoza nadrzeczna (Betula nigra), wybrana ze względu na swoje właściwości lecznicze, jasne liście, żółty jesienny kolor i złuszczającą się korę oraz formowane cisy - rośliny używane w chemioterapii - które tworzą zimozieloną strukturę. Dodano też naparstnice - ulubione kwiaty Florence Nightingale, oraz stanowiące surowiec zielarski w leczeniu chorób serca.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Robert Myers

Bodmin Jail: 60° East – A Garden Between Continents

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal)
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: Bodmin Jail
Projekt: Ekaterina Zasukhina i Carly Kershaw
Wykonawca: Cube 1994

Zainspirowany ogrodem w sercu metropolii Jekaterynburga w Rosji, która leży na granicy Europy i Azji, ten projekt czerpie inspiracje ze wschodu i zachodu, tworząc unikalną mieszankę roślin. Ogród łączy oba kontynenty w rozległą naturalistyczną kompozycję przywołującą piękno starożytnych rosyjskich krajobrazów Uralu; jego szczyty, lasy, rzeki i zbocza.

Twarda skała kwarcytowa została wykorzystana do stworzenia wodospadu i stopni ustawionych tak, aby naśladowały odłamki spadające z górskich szczytów. W innym miejscu ogród prezentuje twórczość artystki Penny Hardy, wykorzystując jej dwie rzeźby, reprezentujące przemijające pokolenia i kruchości naszej obecności na ziemi. Materiały użyte do wykonania rzeźb stanowią pozostałości maszyn stosowanych w przemyśle zagrażającym uralskim krajobrazom.

Wypełniony radosnym kolorem ogród jest zachęcającą zieloną przestrzenią, która podobnie jak naturalny krajobraz, z którego czerpie inspirację, ma ożywić duszę i uspokoić umysł w czasie, gdy wszyscy szukamy ukojenia.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Zastosowana tutaj paleta kolorystyczna daje wrażenie „zamglonego lata” i odzwierciedla naturalny krajobraz. Baldaszkowate kwiatostany dryfują wokół sosen, zawilce (Anemone × hybrida) i krwiściągi (Sanguisorba) kołyszą kwiatostanami pośród skałek, podczas gdy poziomki (Fragaria vesca) oferują smaczną ucztę dla zmęczonych podróżników (lub ogrodników). Sosna z wystrzyżonymi chmurkami reprezentuje górski krajobraz w ogrodowym wydaniu, motyw zapożyczony ze wschodnich korzeni tego projektu.

 Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz Ekaterina Zasukhina

Finding Our Way: An NHS Tribute Garden 

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal)
Kategoria: Sanctuary Gardens
Sponsor: University of Oxford i Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust
Projekt: Naomi Ferrett-Cohen
Wykonawca: Burnham Landscaping

COVID-19 sprawił, że 2020 rok był niezwykły. W hołdzie dla wysiłków tysięcy osób pracujących w służbie zdrowia, nie tylko pielęgniarek i lekarzy, ale także fizjoterapeutów, farmaceutów, techników i innych niedocenianych pracowników, ten ogród jest przestrzenią, w której można zastanowić się nad ostatnimi wydarzeniami. Brytyjskie uniwersytety współpracujące z NHS podjęły ogromny wysiłek w celu znalezienia nowych sposobów leczenia i szczepionek na COVID, które pomogą zakończyć pandemię. Ten ogród jest okazją do podziękowania wszystkim za ich niesamowity wysiłek.

Po wejściu do ogrodu proste, imponujące pionowe pergole reprezentują pogrążanie się w strachu na początku pandemii. Strumyki i zbiorniki wodne rozmieszczone w całym ogrodzie odzwierciedlają wspólne wysiłki osób pracujących razem w NHS i na uniwersytetach. Dźwięki wody współgrają z ciepłą paletą kolorów i miękką fakturą nasadzeń.

Projekt reprezentuje połączenie i współpracę, nie tylko między NHS a personelem badawczym, ale także całym krajem, ponieważ zmuszeni do izolacji ludzie są zjednoczeni wspólnym celem, jakim jest znalezienie sposobu na zakończenie pandemii.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Ciepła paleta ziemistych morelowych odcieni przeplata mieszane nasadzenia z traw i bylin.
 • Miękkie trawy, w tym ostnica olbrzymia (Stipa gigantea) i wietrznica Lessona (Anemanthele lessoniana), wprowadzają ruch i tworzą relaksującą przestrzeń, a także dodają miedziano-czerwonych odcieni o jesiennym charakterze.
 • Byliny pośród traw utrzymane są w jesiennych kolorach – np. rdest himalajski (Persicaria amplexicaulis) ‘Firetail’, aster (Symphyotrichum) ‘Little Carlow’ i dalia (Dahlia) ‘Thomas A.Edison’.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Naomi Ferrett-Cohen

The Parsley Box Garden

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal), People’s Choice – Best Artisan/Sanctuary Garden
Kategoria: Sanctuary Gardens
Sponsor: Parsley Box PLC
Projekt: Alan Williams
Wykonawca: Landform Consultants

Zainspirowany słynną nordycką restauracją Noma, czterokrotnym zwycięzcą nagrody „Best Restaurant in the World”, ogród The Parsley Box koncentruje się na zachowaniu bogactw natury poprzez fermentację i konserwację. Dzięki leżącemu w sercu ogrodu założeniu samowystarczalności, rabaty wypełniają gatunki roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia i fermentacji, a także warzyw do domowej uprawy, które nadają smak potrawom, jednocześnie minimalizując marnowanie żywności.

Wykonana na zamówienie kuchnia na świeżym powietrzu z zieloną ścianą i schowkiem znalazła miejsce na skraju ogrodu, obok pergoli rozpiętej nad holenderskim owalnym stołem jadalnym. Roślinność wylewa się z wielopoziomowych donic wykonanych z postarzanego mosiądzu. Te donice umożliwiają dostęp do ogrodu wszystkim pokoleniom, jednocześnie zapewniając wrażenie naturalnej obfitości i służąc jako granice przestrzeni.

Materiały użyte w ogrodzie zostały starannie dobrane, aby na pierwszy plan subtelnie przemycić refleksję o starzeniu się. Postarzane mosiężne donice z wdziękiem i pięknem nawiązują do okresu dojrzewania, nowoczesne gładkie betonowe konstrukcje symbolizują stabilność mocnych fundamentów, a odnowione drewno nawiązuje do płynności zmian w tożsamości na przestrzeni życia.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Kolorystyka tego ogrodu to przede wszystkim palona ochra, pomarańcz i rdza z refleksami głębokiego fioletu. Rosną tu głównie zioła i rośliny jadalne - co pokazuje, że ogród nie musi być wypełniony po brzegi bylinami, aby nadal był stylowy i piękny.
 • Pachnące zioła, jadalne kwiaty i byliny pojawią się również na rabatach, dodając faktury i głębi temu projektowi. Zróżnicowanie wysokości i wielkości zapewniają różne drzewa: chruścina jagodna (Arbutus unedo), jabłoń (Malus) ‘Evereste’, formowane drzewka owocowe i dereń Kousa (Cornus kousa).

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Sarah Cuttle oraz Alan Williams

Guide Dogs’ 90th Anniversary Garden

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal), People’s Choice – Best Artisan/Sanctuary Garden
Kategoria: Artisan Gardens
Sponsor: The Guide Dogs dla Blind Association
Projekt: Adam Woolcott & Jonathan Smith
Wykonawca: Conway Landscapes

Świętując 90. rocznicę nawiązania współpracy z psami przewodnikami w stowarzyszeniu, ten ogród ilustruje podróż, jaką musi przebyć osoba niewidoma. Wykorzystując rzeźbę i elementy sensoryczne, ten emocjonalny ogród dzikich kwiatów opowiada historię przejścia z ciemności, strachu i izolacji do świata akceptacji i radości z pomocą psa przewodnika. To opowieść o wyzwoleniu i niezależności.

Pierwszymi psami przewodnikami były owczarki niemieckie, a ich właścicielami zostali weterani oślepieni w czasie I wojny światowej. Ogród to nostalgiczne i skłaniające do myślenia spojrzenie na lata 30. XX wieku, odzwierciedlające znaczenie pracy psów przewodników. Wykonane na zamówienie metalowe rzeźby przedstawiają jedną postać odizolowaną i pogrążoną w rozpaczy, podczas gdy druga jest wyprostowana i pewna siebie, w towarzystwie psa przewodnika. Jest to prosty, ale zapadający w pamięć ogród z silnym przesłaniem wypełnionym nadzieją.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Ogród jest podzielony na dwa obszary, z których jeden odzwierciedla izolację – rosną w nim paprocie i ciemnozielone rośliny o niewielu kwiatach. Większą powierzchnię ogrodu wypełniają bardziej kolorowe nasadzenia łąkowe.
 • Niektóre rośliny zebrano razem w duże bloki kontrastowych kolorów, aby mogli je docenić niedowidzący użytkownicy.
 • W ogrodzie zastosowano mieszankę kwitnących we wrześniu polnych kwiatów i późno kwitnących bylin. Znalazły się tutaj także rośliny o ozdobnych suchych kwiatostanach, takie jak szczecie, krwiściągi i trawy ozdobne oraz drzewa owocowe.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Tim Sandall oraz Adam Woolcott & Jonathan Smith

The Blue Diamond Forge Garden

Nagroda: Silver medals (Srebrny Medal)
Kategoria: Artisan Gardens
Projekt: The Blue Diamond Group Team
Wykonawca: Conquest Creative Spaces

Ten rzemieślniczy ogród czerpie inspiracje z kuźni należącej do National Trust znajdującej się w Branscombe w Devon. Wciąż działająca kuźnia, zbudowana w XV wieku, była używana przez całe wieki, a każdy kowal pozostawił swój ślad w otaczającym ją ogrodzie, który dostarczał inspiracji do tworzenia pięknych arcydzieł wykutych z żelaza.

Wyposażona w dach kryty strzechą, ściany z wapienia i brukowaną podłogę kuźnia została usytuowana w lesistym otoczeniu z płynącym strumieniem otoczonym drzewami, a pnącza wędrują w górę po dachu, zmiękczając krawędzie tak, że kuźnia staje się jednością z Naturą. Ogród pokazuje w jaki sposób zachowywane są dziedzictwo i tradycja, jednocześnie uwzględniając współczesne potrzeby.

Dowiedz się więcej o tym ogrodzie

Nasadzenia / Schemat kolorystyczny

 • Pośród nieformalnych nasadzeń widoczne są wyraziste rozbłyski pomarańczy i czerwieni, które są echem ognia i żaru, a czarne liście i kwiaty reprezentują dym i sadzę, aby subtelnie odzwierciedlić pracującą kuźnię.
 • W ogrodzie rosną też drzewa owocowe, a także jadalne polne kwiaty posiadające właściwości lecznicze - do leczenia dolegliwości powszechnie kojarzonych z kowalstwem.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz The Blue Diamond Group Team


Tekst: Łukasz Skop, autor popularnego bloga Bez-Ogródek

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!