Trendy z Chelsea Flower Show 2022 zwiastują spore zmiany w sposobie aranżacji balkonów. Jeśli komuś do tej pory wydawało się, że niewielki taras w bloku musi być zgeometryzowany, a rośliny na nim posadzone pod linijkę, powinien jak najszybciej porzucić ten sztywny stereotyp!
Balkonowe trendy z Chelsea Flower Show 2022
Balkony zyskały jeszcze większą popularność od czasu pandemii, kiedy każdy, nawet najmniejszy skrawek zieleni stał się atutem na wagę złota. Tegoroczne trendy z Chelsea Flower Show pokazują, że dawne wyobrażenia o balkonach, na których jest miejsce jedynie na kilka doniczek na balustradzie i szare płytki na podłodze, odchodzi do lamusa.
W ogrodach dzikość przeżywa swój renesans i coraz odważniej gości na tarasach. Świadomość miłośników ogrodnictwa jest większa i jednocześnie wzrasta też potrzeba sadzenia gatunków liściastych, miododajnych, kojarzonych z sielskością i naturą. Ogrody pokazowe zaczynają do złudzenia przypominać ekologiczne enklawy, zaciszne oazy i zielone dżungle w wersji mikro.
Odważne połączenia kolorystyczne, kontrastujące, jaskrawe barwy to jedne z głównych motywów, jakie dominowały na brytyjskim festiwalu. Nie zabrakło praktycznych patentów, jak np. blaty do przesadzania roślin, które pokazały, że balkon może być idealnym miejscem nie tylko do wypicia popołudniowej kawy, ale także do prac ogrodniczych i tych biurowych. W dobie pracy zdalnej, która opanowała tak wiele firm na całym świecie, takie rozwiązania stają się powszechnym trendem, a już za kilka lat pewnie nie będą niczym nadzwyczajnym.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
RHS Chelsea Flower Show 2022 Balcony Gardens
Jay Day, Flock Party
Ta koncepcja to zestawienie żywiołowych kolorów, które kojarzą się z wakacjami i naturalistycznych, wręcz dzikich nasadzeń, które "wylewają się" na podest zbudowany na bazie kratownicy. Mech, który widoczny jest spod kładki, sprawia, że na takim balkonie można poczuć się, jak na spacerze po leśnej polanie. Kto powiedział, że nawierzchnia na tarasie musi być wykonana z płyt albo desek? W tej roli równie dobrze może wystąpić żwir, piasek albo prawdziwa łąka kwietna!
Ciekawym detalem na balkonie Jay Day jest też martwe drzewo ustawione przy ścianie. Bez wątpienia nadeszła era naturalnych dekoracji!
The Cirrus Garden, Jason Williams
W ogrodzie Cirrus dominują polne kwiaty, byliny, zioła. Uwagę przykuwają także część wypoczynkowa, ogród warzywny i staw rybny. Jason Williams postawił na bioróżnorodność i dzięki temu udało mu się wykreować przestrzeń sprzyjającą wyciszeniu i kontemplacji.
W oczy rzucają się także czerwone, różowe i pomarańczowe donice, które doskonale komponują się z wielobarwnymi nasadzeniami.
The Blue Garden, Tom Wilkes-Rios
Ten uroczy ogród balkonowy wyróżnia się przede wszystkim kolorystyką - odważnym zestawieniem pomarańczowego i turkusowego oraz gęstymi nasadzeniami z gatunków egzotycznych, które dają wrażenie przytulności. W tym ogrodzie, jak w każdym, niemniej istotne są detale. W The Blue Garden w roli mebli ogrodowych wystąpiły okrągłe poduszki do medytacji. Jak stwierdził projektant:
The Potting Balcony Garden, William Murray
The Potting Balcony Garden to połączenie przestrzeni do relaksu z kuchnią na świeżym powietrzu. Okazuje się, że nawet na tak małej powierzchni można wygospodarować miejsce na funkcjonalny blat do pracy, przy którym można swobodnie zajmować się roślinami.
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: RHS / Tim Sandall