Logo
Logo

Balkonowe trendy z Chelsea Flower Show 2022

Na Chelsea Flower Show prezentowane są nie tylko modelowe ogrody przydomowe, ale także przykładowe aranżacje balkonów i tarasów. W tym roku ogrody balkonowe na festiwalu szczególnie nas zachwyciły i udowodniły, że dzikość i natura mogą wyglądać dobrze nie tylko na wsi, ale także na piętrze wieżowca w centrum miasta. 

Spis treści
Jakie są najnowsze balkonowe trendy? RHS Chelsea Flower Show 2022 Balcony Gardens Jay Day, Flock Party The Cirrus Garden, Jason Williams The Blue Garden, Tom Wilkes-Rios The Potting Balcony Garden, William Murray

Trendy z Chelsea Flower Show 2022 zwiastują spore zmiany w sposobie aranżacji balkonów. Jeśli komuś do tej pory wydawało się, że niewielki taras w bloku musi być zgeometryzowany, a rośliny na nim posadzone pod linijkę, powinien jak najszybciej porzucić ten sztywny stereotyp! 

Balkonowe trendy z Chelsea Flower Show 2022

Balkony zyskały jeszcze większą popularność od czasu pandemii, kiedy każdy, nawet najmniejszy skrawek zieleni stał się atutem na wagę złota. Tegoroczne trendy z Chelsea Flower Show pokazują, że dawne wyobrażenia o balkonach, na których jest miejsce jedynie na kilka doniczek na balustradzie i szare płytki na podłodze, odchodzi do lamusa

W ogrodach dzikość przeżywa swój renesans i coraz odważniej gości na tarasach. Świadomość miłośników ogrodnictwa jest większa i jednocześnie wzrasta też potrzeba sadzenia gatunków liściastych, miododajnych, kojarzonych z sielskością i naturą. Ogrody pokazowe zaczynają do złudzenia przypominać ekologiczne enklawy, zaciszne oazy i zielone dżungle w wersji mikro. 

Odważne połączenia kolorystyczne, kontrastujące, jaskrawe barwy to jedne z głównych motywów, jakie dominowały na brytyjskim festiwalu. Nie zabrakło praktycznych patentów, jak np. blaty do przesadzania roślin, które pokazały, że balkon może być idealnym miejscem nie tylko do wypicia popołudniowej kawy, ale także do prac ogrodniczych i tych biurowych. W dobie pracy zdalnej, która opanowała tak wiele firm na całym świecie, takie rozwiązania stają się powszechnym trendem, a już za kilka lat pewnie nie będą niczym nadzwyczajnym. 

RHS Chelsea Flower Show 2022 Balcony Gardens 

Jay Day, Flock Party 

Ta koncepcja to zestawienie żywiołowych kolorów, które kojarzą się z wakacjami i naturalistycznych, wręcz dzikich nasadzeń, które "wylewają się" na podest zbudowany na bazie kratownicy. Mech, który widoczny jest spod kładki, sprawia, że na takim balkonie można poczuć się, jak na spacerze po leśnej polanie. Kto powiedział, że nawierzchnia na tarasie musi być wykonana z płyt albo desek? W tej roli równie dobrze może wystąpić żwir, piasek albo prawdziwa łąka kwietna

Ciekawym detalem na balkonie Jay Day jest też martwe drzewo ustawione przy ścianie. Bez wątpienia nadeszła era naturalnych dekoracji!

Jay Day, Flock Party_ fot. Tim Sandall
Fot. RHS / Tim Sandall 

The Cirrus Garden, Jason Williams

W ogrodzie Cirrus dominują polne kwiaty, byliny, zioła. Uwagę przykuwają także część wypoczynkowa, ogród warzywny i staw rybny. Jason Williams postawił na bioróżnorodność i dzięki temu udało mu się wykreować przestrzeń sprzyjającą wyciszeniu i kontemplacji. 

W oczy rzucają się także czerwone, różowe i pomarańczowe donice, które doskonale komponują się z wielobarwnymi nasadzeniami. 

The Cirrus Garden, Jason Williams_fot. Tim Sandall
Fot. RHS / Tim Sandall 

The Blue Garden, Tom Wilkes-Rios 

Ten uroczy ogród balkonowy wyróżnia się przede wszystkim kolorystyką - odważnym zestawieniem pomarańczowego i turkusowego oraz gęstymi nasadzeniami z gatunków egzotycznych, które dają wrażenie przytulności. W tym ogrodzie, jak w każdym, niemniej istotne są detale. W The Blue Garden w roli mebli ogrodowych wystąpiły okrągłe poduszki do medytacji. Jak stwierdził projektant: 

Ogród został zaprojektowany jako przestrzeń odosobnienia – do medytacji, kontemplacji i refleksji – ponieważ wszyscy powinniśmy celebrować chwile spędzane w samotności.

 

The Blue Garden, Tom Wilkes-Rios_fot. Tim Sandall
Fot. RHS / Tim Sandall 

The Potting Balcony Garden, William Murray

The Potting Balcony Garden to połączenie przestrzeni do relaksu z kuchnią na świeżym powietrzu. Okazuje się, że nawet na tak małej powierzchni można wygospodarować miejsce na funkcjonalny blat do pracy, przy którym można swobodnie zajmować się roślinami.

Ten balkon zapewnia praktyczne miejsce do wysiewania nasion, składowania doniczek i rozmnażania sadzonek, wykorzystując technologię inteligentnego ogrodu - podsumował William Murray cytowany przez countryliving.com

 

The Potting Balcony Garden sponsored by Viking, William Murray_fot. Tim Sandall
Fot. RHS / Tim Sandall 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: RHS / Tim Sandall

Autor
Balkonowe trendy z Chelsea Flower Show 2022
Balkonowe trendy z Chelsea Flower Show 2022
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl