Aranżacja balkonu w bloku | 15 + pomysłów na piękny balkon

Aranzacja balkonu w bloku

Aranżacja balkonu w bloku to idealna okazja do przetestowania swojej kreatywności. Jeśli potrzebujecie wskazówek, od czego zacząć i o czym nie można zapomnieć w trakcie urządzania balkonu, sprawdźcie, jak w 3 prostych krokach możecie stworzyć funkcjonalną przestrzeń dla siebie i swoich bliskich! Do dzieła! 

Posłuchaj
00:00
15

Jak zaaranżować balkon w bloku? 3 proste kroki 

Urządzanie małej przestrzeni takiej jak balkon wymaga przemyślanego planu. Najlepiej kierować się 3 podstawowymi zasadami, które ułatwią podejmowanie decyzji i sprawią, że aranżacja balkonu okaże się łatwym i przede wszystkim przyjemnym zadaniem: 

  1. Odpowiedz sobie na pytanie: co chcesz zmienić w swoim balkonie?

    Być może twój balkon nie potrzebuje dużych poprawek. Wystarczy, że dodasz kilka doniczek z roślinami, na stoliku postawisz świece, a krzesła udekorujesz stylowymi poduszkami. Jeśli jednak zdecydujesz się na większy remont, możesz zacząć od wyboru najlepszego materiału na wykończenie posadzki, np. z płytek klinkierowych, drewna, betonu. Myślisz o nowych meblach? Doskonały pomysł! Zastanów się, czy na twoim balkonie znajdzie się miejsce na obszerny stół dla całej rodziny, a może jedynie na okrągły kawiarniany stolik kawowy dla dwojga?  

  2. Wybierz styl dopasowany do wnętrza mieszkania 

    Wybierając wyposażenie, pamiętaj, że styl balkonu powinien korespondować z charakterem mieszkania. Jeśli twoje wnętrza są minimalistyczne, jasne, przestronne, staraj się zaaranżować balkon równie nowocześnie, nie zagracając go niepotrzebnymi ozdobami. Z drugiej strony, wszyscy posiadacze mieszkań w stylu vintage, rustykalnym lub np. prowansalskim, mogą zaszaleć z dodatkami i nie ograniczać się w wyborze wzorzystych koców, świec, glinianych, czy słomianych donic. 

  3. Postaw na detale

    Udana aranżacja tkwi w szczegółach, zwłaszcza w przypadku małych przestrzeni. Czy romantyczny klimat da się stworzyć bez lampionów i pastelowych poduszek? Czy styl loftowy możliwy jest do odwzorowania bez cortenowskiej stali, czarnych lub durowych drewnianych mebli? W obydwu przypadkach odpowiedź brzmi: nie.
    Jedną z największych zalet detali jest fakt, że można zmieniać je w każdym sezonie, dzięki temu podążać za trendami i szlifować swój gust. 
Warto zwrócić uwagę na to, by kolorystyka tego, co planujemy na balkonie była podobna do tego co mamy w środku mieszkania, by styl balkonu nawiązywał do wnętrza – radzi architektka krajobrazu Anna Skorupska z Make Your Life Greener. – Wszelkie elementy stałe typu: siedziska, donice, schowki warto wykonać z bardzo podobnego materiału, jaki znajduje się w środku mieszkania, np. jeżeli mamy drewnianą podłogę, to warto donice drewniane pomalować w podobnym odcieniu, w jakim jest podłoga. Dzięki temu stworzymy przestrzeń, która będzie neutralna i ponadczasowa, a za pomocą kolorów, dodatków stworzymy odpowiedni klimat, który jest nam bliski. 

Make Your Life Greener / Youtube


Rośliny na balkon: jakie gatunki wybrać?

Wystawa północna i wschodnia: 

Wystawa południowa i zachodnia:

Pomysły na piękny balkon | Galeria inspiracji 


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Stefan Schweihofer, Skywalter, Herbert Bieser, THANH TUẤN NGUYỄN, Pexels / Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Zabielska Katarzyna Zabielska

Architekt krajobrazu o szerokiej wiedzy na temat projektowania i światowych trendach w ogrodnictwie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści