Logo
Logo

Jak urządzić ogród w stylu vintage?

Estetyka vintage z dziedziny projektowania wnętrz przenika także do ogrodów i cieszy się coraz większą popularnością. Zamiłowanie do klasyki i sentyment do minionych epok to coś, co może wam pomóc w aranżacji ogrodu w takim stylu. Przygotowaliśmy trochę inspiracji.

Spis treści
Czym charakteryzuje się styl vintage? Jak urządzić ogród w stylu vintage? Zobacz nasze pomysły! Jakie rośliny w stylu vintage posadzić w ogrodzie?

Styl vintage, czyli jaki?

Określenie vintage po raz pierwszy pojawiło się w dziedzinie winiarskiej oraz w terminologii sztuki XIX wieku (odnosiło się głównie do noszenia ubrań z minionych epok). Dziś styl vintage to także łączenie dawnych trendów z nowymi, jak np. urządzanie nowoczesnych wnętrz eleganckimi i starymi meblami. 

Estetyka vintage przeniknęła również do ogrodów. Idealnie koresponduje przede wszystkim z ogrodami podmiejskimi o sielskim charakterze. Ten styl nie kojarzy się raczej z nowoczesnością wielkich miast, ale z romantyczną i sentymentalną wsią. Dlatego warto pamiętać, że najważniejsza w kreowaniu każdego ogrodu jest dbałość o to, by ogród był przede wszystkim spójny z otoczeniem. 

Ogród w stylu vintage to coś w sam raz dla tych, którym bliżej do ogrodów rustykalnych, ale jednocześnie ceniących sobie szyk i wytworność shabby chic. W takim ogrodzie można wylegiwać się w cieniu na huśtawce, organizować eleganckie kolacje, a już na pewno można się w nim zakochać!

Jak urządzić ogród w stylu vintage?

W ogrodzie w stylu vintage powinniśmy skupić się na detalach, czyli: nawierzchni, ogrodzeniu, meblach, oświetleniu i oczywiście na roślinach. Każdy szczegół musi nawiązywać do tzw. dawnych czasów. 

Ścieżki najlepiej prowadzić swobodnie, płynnie i unikać sztywnej geometrii, czyli prostych i ostrych kątów. Ważne są też materiały nawierzchniowe. Najlepiej klimat vintage oddadzą posadzki z polnych kamieni, mozaiki, cegły, obtłuczone płyty. 

W ogrodzie vintage idealnym rozwiązaniem są meble shabby chic, czyli stylizowane na stare w pastelowych, jasnych kolorach. Najlepiej jeśli będą pokryte lekką rdzą lub odpryskującą farbą. 
Nawet domek narzędziowy może być utrzymany w duchu vintage i dzięki temu być jedną z głównych atrakcji ogrodu. 
Niezwykle ważne w każdym ogrodzie jest ogrodzenie. W ogrodzie w stylu vintage najlepiej prezentuje się żeliwny płot z kutymi przęsłami albo drewniany pomalowany na pastelowy kolor
W ogrodzie vintage klasyczne "zagranie" to aranżacja z doniczek stylizowanych na stare. Mogą być to pojemniki z wikliny, szkła, ceramiki, czy po prostu doniczki z blaszanych wiaderek. 

Rośliny w stylu vintage 

Rośliny w stylu vintage to przede wszystkim gatunki rodzime, zwłaszcza te, które pamiętamy z ogrodów naszych babć. Jeśli zależy nam, by nasz kawałek zieleni był romantycznym i sentymentalnym miejscem, nie może w nim zabraknąć roślin retro, czyli:


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Artem Beliaikin, Taha Samet Arslan, Anete Lusina, ArtHouse Studio, Disha Sheta, Cristyan Bohn / Pexels
 
Autor
Jak urządzić ogród w stylu vintage?
Jak urządzić ogród w stylu vintage?
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl