Logo
Logo
Okazje

Jak urządzić ogród w stylu vintage?

Estetyka vintage z dziedziny projektowania wnętrz przenika także do ogrodów i cieszy się coraz większą popularnością. Zamiłowanie do klasyki i sentyment do minionych epok to coś, co może wam pomóc w aranżacji ogrodu w takim stylu. Przygotowaliśmy trochę inspiracji. 

 

Ogród w stylu vintage to coś w sam raz dla tych, którym bliżej do ogrodów rustykalnych, ale jednocześnie ceniących sobie szyk i wytworność shabby chic. W takim ogrodzie można wylegiwać się w cieniu na huśtawce, organizować eleganckie kolacje, a już na pewno można się w nim zakochać! 

Styl vintage, czyli jaki?

Określenie vintage po raz pierwszy pojawiło się w dziedzinie winiarskiej oraz w terminologii sztuki XIX wieku (odnosiło się głównie do noszenia ubrań z minionych epok). Dziś styl vintage to także łączenie dawnych trendów z nowymi, jak np. urządzanie nowoczesnych wnętrz eleganckimi i starymi meblami. 

Estetyka vintage przeniknęła również do ogrodów. Idealnie koresponduje przede wszystkim z ogrodami podmiejskimi o sielskim charakterze. Ten styl nie kojarzy się raczej z nowoczesnością wielkich miast, ale z romantyczną i sentymentalną wsią. Dlatego warto pamiętać, że najważniejsza w kreowaniu każdego ogrodu jest dbałość o to, by ogród był przede wszystkim spójny z otoczeniem. 

Jak urządzić ogród w stylu vintage?

W ogrodzie w stylu vintage powinniśmy skupić się na detalach, czyli: nawierzchni, ogrodzeniu, meblach, oświetleniu i oczywiście na roślinach. Każdy szczegół musi nawiązywać do tzw. dawnych czasów. 

Ścieżki najlepiej prowadzić swobodnie, płynnie i unikać sztywnej geometrii, czyli prostych i ostrych kątów. Ważne są też materiały nawierzchniowe. Najlepiej klimat vintage oddadzą posadzki z polnych kamieni, mozaiki, cegły, obtłuczone płyty. 

W ogrodzie vintage idealnym rozwiązaniem są meble shabby chic, czyli stylizowane na stare w pastelowych, jasnych kolorach. Najlepiej jeśli będą pokryte lekką rdzą lub odpryskującą farbą. 

Nawet domek narzędziowy może być utrzymany w duchu vintage i dzięki temu być jedną z głównych atrakcji ogrodu. 
Niezwykle ważne w każdym ogrodzie jest ogrodzenie. W ogrodzie w stylu vintage najlepiej prezentuje się żeliwny płot z kutymi przęsłami albo drewniany pomalowany na pastelowy kolor
W ogrodzie vintage klasyczne "zagranie" to aranżacja z doniczek stylizowanych na stare. Mogą być to pojemniki z wikliny, szkła, ceramiki, czy po prostu doniczki z blaszanych wiaderek. 

Rośliny w stylu vintage 

Rośliny w stylu vintage to przede wszystkim gatunki rodzime, zwłaszcza te, które pamiętamy z ogrodów naszych babć. Jeśli zależy nam, by nasz kawałek zieleni był romantycznym i sentymentalnym miejscem, nie może w nim zabraknąć roślin retro, czyli:


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Artem Beliaikin, Taha Samet Arslan, Anete Lusina, ArtHouse Studio, Disha Sheta, Cristyan Bohn / Pexels
 
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu