Styl vintage, czyli jaki?
Określenie vintage po raz pierwszy pojawiło się w dziedzinie winiarskiej oraz w terminologii sztuki XIX wieku (odnosiło się głównie do noszenia ubrań z minionych epok). Dziś styl vintage to także łączenie dawnych trendów z nowymi, jak np. urządzanie nowoczesnych wnętrz eleganckimi i starymi meblami.
Estetyka vintage przeniknęła również do ogrodów. Idealnie koresponduje przede wszystkim z ogrodami podmiejskimi o sielskim charakterze. Ten styl nie kojarzy się raczej z nowoczesnością wielkich miast, ale z romantyczną i sentymentalną wsią. Dlatego warto pamiętać, że najważniejsza w kreowaniu każdego ogrodu jest dbałość o to, by ogród był przede wszystkim spójny z otoczeniem.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak urządzić ogród w stylu vintage?
W ogrodzie w stylu vintage powinniśmy skupić się na detalach, czyli: nawierzchni, ogrodzeniu, meblach, oświetleniu i oczywiście na roślinach. Każdy szczegół musi nawiązywać do tzw. dawnych czasów.
Ścieżki najlepiej prowadzić swobodnie, płynnie i unikać sztywnej geometrii, czyli prostych i ostrych kątów. Ważne są też materiały nawierzchniowe. Najlepiej klimat vintage oddadzą posadzki z polnych kamieni, mozaiki, cegły, obtłuczone płyty.
Rośliny w stylu vintage
Rośliny w stylu vintage to przede wszystkim gatunki rodzime, zwłaszcza te, które pamiętamy z ogrodów naszych babć. Jeśli zależy nam, by nasz kawałek zieleni był romantycznym i sentymentalnym miejscem, nie może w nim zabraknąć roślin retro, czyli:
- róż,
- piwonii,
- tulipanów,
- jaśminowców,
- bratków,
- bzów,
- mieczyków,
- dalii,
- cynii,
- rudbekii,
- astrów,
- kocimiętki,
- jabłoni,
- wiśni.