Jaki domek narzędziowy wybrać?
Domek narzędziowy możemy zbudować samodzielnie, ale możemy też kupić gotowy model w markecie budowlanym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przed zakupem przejrzeć trochę inspiracji i zastanowić się, jak dopasować tę niewielką budowlę do stylu całego ogrodu i przede wszystkim do naszych potrzeb. Wiele zależy od tego, jak dużo sprzętu zamierzamy w nim przechowywać. Jeśli mają być to jedynie wiaderka, czy akcesoria do pielęgnacji roślin, powinien wystarczyć nam niewielki domek, a nawet zwykła skrzynia. Z drugiej strony, jeżeli do schowania mamy np. drewno do kominka, kosiarkę, rowery, to nasze wymagania stają się już dużo bardziej zaawansowane.
Domek narzędziowy powinien być dostosowany do potrzeb użytkowników i do estetyki całego ogrodu. Przed zakupem lub budową domku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Jak dużo narzędzi będziemy chować w domku?
- Czy poza narzędziami będziemy przechowywać w nim np. drewno do kominka albo akcesoria do rekreacji np. rowery, zabawki dla dzieci?
- Ile miejsca możemy przeznaczyć pod budowę domku?
- W jakim stylu urządzony jest nasz ogród?
Jeśli ogród ma charakter nowoczesny, domek narzędziowy również powinien być utrzymany w stylu minimalistycznym. Jeżeli nasz ogród ma klimat sielski, rustykalny, domek nie może się od niego różnić, dlatego najlepiej gdy będzie wykonany z drewna w ciepłej tonacji.
W stylu country
Domek w stylu country to coś dla wszystkich tych, którzy odnajdują się w podmiejskim życiu w wydaniu "slow". Jeżeli wasz ogród utrzymany jest w duchu rustykalnym i na próżno szukać tam "chłodnej elegancji", takie rozwiązanie to coś dla was! Taki domek pomieści nie tylko podręczne narzędzia ogrodnicze, ale nawet kosiarkę traktorek.
Dla fanów minimalizmu
Jak widać, minimaliści też znajdą coś dla siebie. W nowoczesnych ogrodach domki narzędziowe też całkiem dobrze wyglądają! Mieszczą się w nich np. rowery, na które zabrakło przestrzeni w garażu. Ten przykład pokazuje, że budynek gospodarczy może spełniać swoją funkcję, a jednocześnie prezentować się bardzo estetycznie i z klasą.
Klimat boho
Ten domek narzędziowy z powodzeniem mógłby być domkiem letniskowym!
Trzeba przyznać, że wygląda świetnie i idealnie wpisuje się w klimat boho. Za drzwiami z pewnością kryje się mnóstwo ogrodniczego sprzętu, a tuż obok została zagospodarowana doskonała przestrzeń do wypoczynku. Ten pomysł mogą wykorzystać np.
właściciele ogródków działkowych, co sądzicie?
Schowek na drewno
Tutaj opcja dedykowana szczególnie dla tych, którzy potrzebują miejsca do składowania drewna. To dobre połączenie, które jednocześnie spełnia funkcję drewutni i małej komórki na narzędzia.
Mały domek w środku lasu
Ten domek kojarzy nam się z leśnymi klimatami! Jeśli są tutaj jacyś szczęśliwcy, którzy posiadają dom z ogrodem w lesie, powinni rzucić okiem na tę propozycję. Jak widać na zdjęciu, domek został dopasowany do ogrodzenia, dzięki czemu została zachowana zasada spójności, która jest zawsze gwarancją sukcesu!
Domek dla lalek?
Ten domek naprawdę wygląda jak domek dla lalek, zgadzacie się? Naszym zdaniem mógłby być niezłą atrakcją na placu zabaw! W dodatku został zaprojektowany w sposób bardzo przemyślany. Przy jednej ze ścian wygospodarowano miejsce na drewno, a sama przestrzeń w środku domku daje dużo miejsca do przechowywania.
Butelkowa zieleń
Domek narzędziowy nie musi być przewidywalny i klasyczny także w kwestii kolorystyki. Ta butelkowa zieleń to ostatni krzyk mody w urządzaniu wnętrz i jak widać, w aranżacji małej architektury ogrodowej. To zdjęcie sprawia, że zmienia się nasze zdanie co do budynków gospodarczych. Taki domek narzędziowy to jednak prawdziwa ozdoba ogrodu!
Gdzie postawić domek narzędziowy?
Domek narzędziowy najlepiej postawić w mało widocznym miejscu, oddalonym od strefy reprezentacyjnej. Nawet jeśli wasz domek będzie świetnie wystylizowany i w pełni dopasowany do charakteru całego ogrodu, pamiętajcie, że pełni on przede wszystkim funkcje użytkowe i nie powinien być eksponowany.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: cocoparisienne, Bronisław Dróżka, Albrecht Fietz, Michelle Raponi /Pixabay
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.