Logo
Logo

Domek na drzewie dla dzieci | O czym pamiętać i jak zabezpieczyć?

Własny, zbudowany na drzewie domek jest marzeniem każdego dziecka. To wspaniałe miejsce do zabawy, które ożywione bujną wyobraźnią, staje się magiczną przestrzenią. Budowa domku to wyzwanie, lecz także doskonała rozrywka dla całej rodziny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę planując taki obiekt i jak właściwie go zabezpieczyć.

Spis treści
Czy warto zrobić dzieciom domek na drzewie?
O czym pamiętać planując domek dla dzieci?
Jak zabezpieczyć drewniany domek?
Daj dzieciom wykończyć ich "zamek"!

Czy warto zrobić dzieciom domek na drzewie?
Niezapomniane przygody!

Któż z dorosłych jeszcze kilkanaście lat temu nie marzył o posiadaniu własnej "willi" albo chociaż małego "M2" zbudowanego na… Drzewie? Mimo upływu lat dziecięce fantazje w tej kwestii się nie zmieniają i także współczesne dzieci bardzo często marzą o własnej chatce wśród konarów drzewa. Spełnienie ich pragnień, choć wymaga nieco pracy, jest możliwe. Nagrodą za włożony w to przedsięwzięcie trud będzie uśmiech oraz podziw naszych pociech (i ich rodziców!).

Od czego zacząć budowę domku na drzewie?
Dobry plan to połowa sukcesu

Zbudowanie domku na drzewie z prawdziwego zdarzenia, oprócz zdolności manualnych, wymaga wyobraźni oraz odrobiny kreatywności. Nie ma dwóch takich samych drzew, a więc każdy projekt musi być dostosowany do nieco innych warunków. Z tego powodu budowę obiektu należy dokładnie zaplanować.

Drabinka czy schodki?

Już na wstępie trzeba ustalić, w jaki sposób dzieci będą mogły się do niego dostać – przez podłogę, po specjalnej drabince czy linie lub małych schodkach? To oczywiście tylko niektóre z możliwości. W zależności od opcji, na którą się zdecydujemy, konstrukcja chatki będzie wyglądać inaczej. Przy tworzeniu jej wizualizacji, natchnienia można poszukać np. w Internecie.

Odpowiednie drzewo i materiały

Gdy już wybierzemy najlepsze drzewo (zdrowe i wystarczająco grube) i rozrysujemy plan budowy, możemy przystąpić do pracy. Do jego budowy najlepiej użyć naturalnych materiałów – drewnianych desek lub płyt wiórowych. Nie zapominajmy też o wspornikach – najczęściej będą to osadzone w ziemi pale, które wzmocnią całą konstrukcję.

Domek powinniśmy zaplanować tak, aby był jak najbardziej stabilny, a jednocześnie nie przeszkadzał w normalnym rozwoju drzewa.

Bezpieczeństwo – wysokość, barierki i wyszlifowane krawędzie

Ponieważ budujemy dla naszych pociech, pamiętajmy o kwestiach bezpieczeństwa. Konstrukcja nie powinna być więc umieszczona zbyt wysoko. Warto też stworzyć wokół drzewa specjalną, możliwie grubą warstwę amortyzującą – np. z rozdrobnionej kory. Wykonane z drewna elementy domku muszą mieć zaokrąglone krawędzie, a wszystkie powierzchnie być dobrze wyszlifowane i wolne od drzazg.

Domek na drzewie fot. Śnieżka

Stworzenie domku na drzewie z prawdziwego zdarzenia to spore wyzwanie, ale i ogromny powód do dumy dla każdego majsterkowicza. W końcu nic tak nie cieszy, jak pełne podziwu i uznania spojrzenie dziecka, które o tym właśnie marzyło. Zbudowana z solidnego drewna oraz właściwie zabezpieczona przed wpływem czynników atmosferycznych chatka, będzie idealnym miejscem do zabawy przez wiele lat.

Jak zabezpieczyć drewniany domek?
Malowanie i ochrona w jednym

Aby domek był trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz owadów, konieczne jest jego właściwe zabezpieczenie. Dotyczy to zarówno „elewacji”, jak i wnętrza oraz wszystkich przycinanych krawędzi, wycięć czy wywierconych otworów. Dzięki temu zyskamy pewność, że efekt naszej pracy będzie dobrze chroniony.

Sposobem na zapewnienie odpowiedniej osłony surowemu drewnu, jest pomalowanie go właściwym środkiem, np. bezbarwnym impregnatem ochronno-dekoracyjnym. Użyty jako podkład, impregnat świetnie chroni drewno przed grzybami, sinizną i owadami.

Aby uzyskać pełną ochronę, a przy okazji nadać domkowi estetyczny wygląd, zaimpregnowane powierzchnie należy po 24 godzinach przetrzeć papierem ściernym, odpylić i polakierować stosownym preparatem w wersji kolor, np. lakierobejcą ochronno-dekoracyjną. Zawiera ona unikalny układ trzech wysokogatunkowych żywic i tworzy trwałe, elastyczne powłoki.

Kolejnych aplikacji środka należy dokonywać w odstępie minimum 12 godzin, po dokładnym wyschnięciu poprzedniej warstwy. Malować możemy za pomocą pędzla, wałka lub metodą natryskową.

Wykończenie przez właścicieli?
Maluj z dziećmi!

Gdy domek już stoi, a wszystkie jego zewnętrzne elementy są należycie zabezpieczone, czas zająć się odpowiednim przygotowaniem wnętrza. Ono również wymaga właściwej ochrony. W kwestii wyboru kolorów puśćmy wodze fantazji – w końcu tworzymy domek dla naszych dzieci. Żywe, ekscytujące barwy będą dla nich zachętą do zabawy oraz źródłem inspiracji do kolejnych, pełnych śmiechu przygód w ich wymyślonym świecie.


Źródło: Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA, zdjęcie tytułowe: Maria / AdobeStock

Autor
Domek na drzewie dla dzieci | O czym pamiętać i jak zabezpieczyć?
Domek na drzewie dla dzieci | O czym pamiętać i jak zabezpieczyć?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Wiktor77

20-06-2021 10:05

Ostatnio budowałem taki domek i miałem spory zgryz pod kątem materiału od wewnątrz. Zdecydowałem się finalnie na płyty MPB. Dzieciaki ciągle coś obijają i nie szanują, więc wybór padł na materiał najbardziej wytrzymały na przypadkowe uszkodzenia - obicia, kopnięcia, zarysowania ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl