Logo
Logo

Ogród dla najmłodszych | Tworzenie przestrzeni, która inspiruje i uczy każdego dnia

Aranżacja ogrodu dla dzieci to niełatwe zadanie - zwłaszcza jeśli nasze pociechy są wyjątkowo aktywne i ciekawe świata. Jednak takie przedsięwzięcie wcale nie musi oznaczać wielkiej rewolucji i rezygnacji z eleganckiego, stylowego ogrodu. Dzieci docenią harmonijną przestrzeń jeśli tylko zadbamy o efekty specjalne. I nie chodzi tutaj o kosztowny plac zabaw ze zjeżdżalnią z parku rozrywki. Raczej o uwolnienie dziecięcej kreatywności i oswobodzenie wyobraźni z uwięzi zachowawczych i grzecznych przestrzeni! 

Jak urządzić ogród dla dzieci? Kilka prostych zasad 

Ogród dla dzieci nie musi być tradycyjnym placem zabaw. Istnieją sposoby na subtelne zaprojektowanie ogrodu, który będzie ekscytujący dla dzieci bez całkowitego pozbawiania go atrakcji dla dorosłych! Zazwyczaj ludzie zaczynają od zakupu ogromnego zestawu sprzętu do zabawy, a następnie próbują wcisnąć go do ogrodu. W rezultacie przejmuje on kontrolę nad całą przestrzenią i wyraźnie "odcina się" od reszty ogrodu. Istnieją jednak znacznie bardziej subtelne sposoby na stworzenie ogrodu, który pokochają dzieci i dorośli! 

Ogród przyjazny najmłodszym to przestrzeń, która zachęca dzieci do wyjścia na zewnątrz i odkrywania. Często takie miejsce to oaza różnorodności, która stymuluje wszystkie zmysły, jest nastawiona na sensoryczne doznania i aktywuje dzieci do kreatywnej zabawy. Ogród przyjazny dzieciom to nie tylko trawnik lub zestaw do gry schowany w rogu przy ogrodzeniu!

Ogród przyjazny dzieciom to dobrze przemyślana i wielofunkcyjna przestrzeń, z której mogą korzystać wszystkie grupy wiekowe. Jeśli jest dobrze zaprojektowany, nie powinien krzyczeć "placem zabaw", tylko być piękny i funkcjonalny dla całej rodziny. 

dziecko w ogrodzie
Fot. Елена Бурова / Adobe Stock 
Poza wszystkimi zasadami funkcjonalności i bezpieczeństwa warto pamiętać, że dzieci potrzebują w ogrodzie dobrej zabawy bez udziału dorosłych! 
 

Zacznij od podziału na wnętrza 

Ogród dla dzieci można urządzić tak, aby zapewnić im bezpieczną i inspirującą przestrzeń do zabawy, nauki i aktywności na świeżym powietrzu. Czy da się pomieścić te wszystkie funkcje i w tym całym zamieszaniu znaleźć jeszcze miejsce dla siebie i swojego partnera? Oto kilka inspiracji, które udowodnią wam, że nawet w najmniejszym ogrodzie można zaaranżować wnętrza, które uporządkują nie tylko przestrzeń, ale także całe wasze codzienne życie.

strefa zabaw
Fot. Irina Schmidt / Adobe Stock
Strefa zabaw

● Zainstaluj plac zabaw z huśtawkami i drabinkami z naturalnych materiałów (np. drewna) w dobrze nasłonecznionym miejscu. Możesz osłonić tę strefę ażurową zieloną ścianą, taką, która będzie stanowiła wizualne odgrodzenie, ale nie zasłoni całkiem widoku na dzieci. Z czego najłatwiej zrobić zieloną osłonę? Z traw ozdobnych, np. miskantów cukrowych, traw pampasowych, trzcinników. 
● Jeśli nie chcesz inwestować w zbyt skomplikowane sprzęty i nie masz na nie miejsca, umieść trampolinę, która dostarczy dzieciom mnóstwo zabawy i przede wszystkim okazji do aktywności fizycznej. Wybierz najlepiej trampolinę ziemną. 
● Pamiętaj, że strefa zabaw to miejsce, gdzie powinna rozkwitać kreatywność. Dlatego im bardziej pomysłowo zaaranżujesz tę przestrzeń, tym lepiej dla twojej pociechy. Tak naprawdę gotowe rozwiązania są tutaj szkodliwe. Jeśli zrezygnujesz z zakupu typowego wyposażenia jak na placu zabaw, a postawisz na zabawki DIY, zrobisz ogromną przysługę sobie i dzieciom! 
przestrzeń do nauki
Fot. Michal / Adobe Stock
Przestrzeń do nauki

● Zorganizuj mały ogródek warzywny lub kwiatowy, w którym dzieci mogą uczyć się uprawy roślin.
● Nie zapomnij o zainstalowaniu budek lęgowych, dzięki którym zaprosisz do ogrodu ptaki, a swoje dzieci do nauki ornitologii!
● Stwórz małe laboratorium przyrodnicze z mikroskopem, lupą, książkami i pamiątkami przyrodniczymi.
● Postaw na tarasie tablicę do rysowania kredą, na której dzieci mogą ćwiczyć matematykę albo po prostu rysować.
miejsce relaksu
Fot. eyetronic, ACE STEEL D / Adobe Stock 
Miejsce do relaksu

● Zainstaluj niewielką altanę lub namiot, w którym dzieci mogą odpocząć i czytać książki. 
● Ułóż wygodne leżaki i hamaki, aby dzieci mogły się relaksować na świeżym powietrzu.
● Nie zapomnij o sobie i zadbaj o miejsce odosobnienia dla dorosłych. 
Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe
Przeczytaj także
Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe

Połącz wnętrza krętymi ścieżkami i... tunelami! 

Kręte ścieżki i tunelowe przejścia stworzą unikalny, bajkowy klimat, zachęcając dzieci do odkrywania tajemniczego ogrodu.

Płytki mozaikowe nie tylko dodadzą koloru, ale również umożliwią stworzenie interaktywnych elementów. Numeryczne stopnie na ścieżce, wykonane z różnokolorowych płytek, nie tylko będą atrakcyjne wizualnie, ale także staną się doskonałym narzędziem do nauki liczenia i zabaw edukacyjnych. Te kreatywne stopnie mogą służyć jako podstawy do różnych gier, rozwijając jednocześnie umiejętności matematyczne i koordynację ruchową dzieci.

Z myślą o edukacyjnych ścieżkach, można wyznaczyć specjalne trasy z kamieni, drewna lub roślin. Dzieci będą mogły eksplorować ogrodowy labirynt, ucząc się jednocześnie o różnych roślinach i zwierzętach. Umieszczenie tablic informacyjnych z nazwami roślin oraz ciekawostkami pobudzi ich ciekawość i rozbudzi zainteresowanie otaczającym środowiskiem.

ogród dla dzieci
Fot. КРИСТИНА Игумнова / Adobe Stock
Cała koncepcja może stanowić swoistą planszę do gry, gdzie dzieci będą przechodzić kolejne etapy, zdobywać wiedzę i realizować różnorodne zadania. Ogród staje się nie tylko miejscem zabawy, ale też interaktywną przestrzenią edukacyjną, pobudzającą rozwój dzieci w sposób przyjemny i kreatywny.

Postaw na naturę i angażuj do zabawy wszystkie zmysły! 

Wykorzystanie pni drzew jako torów przeszkód czy miejsc do siedzenia to doskonały sposób na integrację naturalnego piękna z funkcjonalnością. Pnie mogą posłużyć jako stabilne elementy, na których dzieci będą mogły balansować, bawić się w równoważenie, a jednocześnie stanowić estetyczny element ogrodu. Można również umieścić drewniane odskocznie na trawniku, zachowując ich naturalną strukturę lub pomalować i udekorować, aby nadać im dodatkowy urok.

Kamienie do malowania

 1. Zbierz gładkie kamienie z ogrodu.
 2. Pozwól dzieciom pomalować kamienie przy użyciu farb akrylowych.
 3. Po wyschnięciu kamienie mogą służyć jako kreatywne klocki do układania, ozdobne elementy ogrodu lub nawet personalizowane znaczniki roślin.

Łódki z liści

 1. Zbierz liście o większych rozmiarach.
 2. Dzieci mogą użyć małych patyków jako masztów i liści jako żagli, aby zbudować małe łódki.
 3. Przeprowadź wyścigi na wodzie w basenie lub strumyku.

Karmniki z butelek

 1. Przytwierdź drewniany kij do spodu plastikowej butelki.
 2. Wyciągnij otwór na górze butelki, aby można było włożyć jedzenie dla ptaków.
 3. Powieś karmnik na gałęzi drzewa i obserwuj, jak ptaki przychodzą na przekąski.

Dmuchane banie mydlane

 1. Zmieszaj wodę, płyn do naczyń i trochę miodu, aby stworzyć rozwiązanie do baniek mydlanych.
 2. Zamiast zwykłych róż, dzieci mogą korzystać z gałązek lub makówek jako elementów do dmuchania baniek.

Materiały do układania

 1. Zbierz kolorowe liście, kwiaty, patyki i kamienie.
 2. Dzieci mogą używać tych naturalnych materiałów do tworzenia obrazków na chodniku lub na płaskiej powierzchni, łącząc przy tym zabawę z nauką o otaczającej przyrodzie.

Tory z patyków

 1. Zbierz równe patyki i ułóż je na trawie lub piasku, tworząc różne trasy.
 2. Dzieci mogą używać kamieni jako "samochodów" lub innych małych przedmiotów do poruszania się po torach.
 3. Warto zaznaczyć, że jednym z głównych celów takich zabaw jest zachęcanie dzieci do twórczego myślenia, eksperymentowania i czerpania radości z prostych, naturalnych materiałów dostępnych w otoczeniu.

Jakie rośliny do ogrodu dla dzieci? 

rośliny dla dzieci
Fot. MP Studio / Adobe Stock 
● Mięta pieprzowa jest łatwa w uprawie, wymaga żyznej, wilgotnej ziemi i regularnego podlewania. Dla dzieci warto wybrać odmiany smakowe, takie jak mięta czekoladowa, truskawkowa czy cytrynowa. Może być uprawiana w donicach.
● Fiołki ogrodowe, znane także jako bratki, nie tylko są pięknymi kwiatami, ale także jadalnymi roślinami. Wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby i regularnego nawadniania.
● Poziomki, zwłaszcza odmiany owocujące całe lato, są łatwe w uprawie, potrzebują jedynie słonecznego stanowiska i żyznej gleby. Mogą rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na balkonie.
● Lawenda wąskolistna to uniwersalna roślina, pasująca do każdego ogrodu. Potrzebuje słonecznego stanowiska, przepuszczalnej gleby i regularnego cięcia. Kwiaty lawendy są jadalne.
dzieci w ogrodzie
Fot. perfectlab / Adobe Stock
● Koper ogrodowy to modny dodatek do rabat i ogrodów ziołowych. Posiada lekki pokrój i ładnie komponuje się z innymi roślinami. Może być posiany bezpośrednio do gruntu.
● Krwawnik pospolity, występujący w wielu kolorach, jest łatwy w uprawie i przyciąga liczne owady. Jest także rośliną jadalną.
● Stokrotka pospolita, podobnie jak bratki, to roślina dwuletnia. Wymaga przepuszczalnej gleby i może rosnąć zarówno na rabacie, jak i w donicach.
● Zielony groszek to łatwo rosnąca roślina, idealna dla dzieci. Groszek cukrowy, z jadalnymi strączkami, rośnie szybko i może być uprawiany zarówno w warzywniku, jak i na ozdobnej rabacie.
● Nagietek lekarski to roślina ozdobna o długim okresie kwitnienia. Dzieci mogą samodzielnie siać nagietki, a kwiaty są jadalne. Odmiany pełne i pastelowe dodają uroku ogrodowi.

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Adobe Stock 

Autor
Ogród dla najmłodszych | Tworzenie przestrzeni, która inspiruje i uczy każdego dnia
Ogród dla najmłodszych | Tworzenie przestrzeni, która inspiruje i uczy każdego dnia
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl