Logo
Logo

Huśtawka ogrodowa dla dzieci i dorosłych | Jak wybrać i na co uważać?

Huśtawki ogrodowe różnią się wielkością, budową i przeznaczeniem. Na rynku dostępne są huśtawki do ogrodu dla maluchów, starszych dzieci i konstrukcje, które pomieszczą całą rodzinę. Huśtawka może też mieć formę kosza, fotela, czy ławki ogrodowej, na której zrelaksują się dorośli. Huśtawki do ogrodu wspaniale wyglądają i zapewniają miłe spędzanie czasu, a u dzieci przynoszą wiele korzyści, wspomagając rozwój fizyczny i psychiczny. Czy warto kupić huśtawkę do ogrodu? Na co zwrócić uwagę, wybierając huśtawkę ogrodową?

Spis treści
Jakie zalety mają huśtawki ogrodowe? Dlaczego warto mieć huśtawkę w ogrodzie? Gdzie ustawić huśtawkę ogrodową? Rodzaje huśtawek – ich plusy i minusy O czym pamiętać, kupując huśtawkę do ogrodu? Jakie powinny być huśtawki dla dzieci? Wybierz najlepszą huśtawkę! Na co zwrócić uwagę?

Jakie zalety mają huśtawki ogrodowe?

Dla dzieci

Huśtawka to dla dzieci nie tylko świetna zabawa, ale i czynność, która sprzyja harmonijnemu i płynnemu rozwojowi psychofizycznemu. Dlaczego warto huśtać dziecko na huśtawce?

 • Rozwój układu ruchowego dziecka – huśtanie się jest świetnym ćwiczeniem ogólnorozwojowym, które wzmacnia mięśnie szczególnie tzw. gorsetu mięśniowego (brzuch i plecy), wpływającego na posturę.
 • Wyciszenie i relaks – powtarzalne ruchy i bujanie się pozwala szybko się wyciszyć i zapewnia wspaniały odpoczynek.
 • Wsparcie rozwoju intelektualnego – huśtanie się stymuluje układ przedsionkowy w mózgu malucha, który jest niezwykle ważny dla rozwoju intelektualnego.

Maluchy, które są regularnie huśtane, są spokojniejsze, mniej płaczliwe i mają mniejsze problemy z koncentracją. Dodatkowo dzieci, które są bujane, mają większą świadomość własnego ciała i większą kontrolę nad nim. Liczne badania dowodzą również, że takie dzieci mają lepszą koncentrację i szybciej zdobywają nowe umiejętności.

I dorosłych

Huśtawki kojarzone są głównie z zabawami dziecięcymi, ale równie chętnie korzystają z nich dorośli. Huśtawka ogrodowa w formie fotela, ławki, czy hamaku to niewątpliwa radość dla dzieci i dorosłych. Dorośli mogą się w pełni zrelaksować, czytając książkę, drzemiąc lub po prostu wypoczywając. Delikatne kołysanie uspokaja zmysły i pozwala w pełni rozluźnić mięśnie, umożliwiając odpoczynek na każdym poziomie. Jest to szczególnie wygodna forma relaksu w ciepłe dni po długim dniu w pracy. Warto więc wyposażyć swój ogród w huśtawkę ogrodową, urozmaicając strefę relaksu.

Dlaczego warto mieć huśtawkę w ogrodzie?

Huśtawki ogrodowe mogą być wspaniałym wyposażeniem ogrodu, nie tylko ze względu na ich funkcję, ale również estetyczny wygląd. Wiszący fotel, duża ławka, czy hamak prezentują się naprawdę dobrze i sprawiają, że każdy od razu ma ochotę na miłą chwilę w ogrodzie. Zapewniają wspaniały odpoczynek i wyciszenie, dlatego warto przeznaczyć na nie trochę przestrzeni i zaaranżowań strefę relaksu, w której znajdzie się huśtawka ogrodowa. Z kolei huśtawka ogrodowa dla dzieci to świetny pomysł na stworzenie dziecku przestrzeni do zabawy we własnym ogrodzie – wiosną i latem maluch może w dowolnej chwili skorzystać z huśtawki i świetnie się bawić. Rodzice w tym czasie mogą zająć się pielęgnacją ogrodu, czy odpoczynkiem.

Gdzie ustawić huśtawkę ogrodową?

Wybór miejsca, w której ustawiona zostanie huśtawka ogrodowa, jest bardzo ważny, a na decyzję powinno mieć wpływ kilka czynników, nie tylko wymiar estetyczny.

Na co uważać, wybierając miejsce pod huśtawkę?

 • Przeznaczenie – huśtawka ogrodowa dla dzieci powinna być ustawiona w miejscu, które jest dobrze widoczne dla opiekunów, a jednocześnie osłoniętym od słońca podczas najgorętszej pory dnia. Warto, aby była ustawiona przy innych akcesoriach dziecięcych. Hamak, czy huśtawkę wiszącą (fotel wiszący) najlepiej postawić w pobliżu mebli ogrodowych ale również w pobliżu roślinności, co umożliwia odpoczynek i zapewnia większy relaks.

 • Rodzaj huśtawki – mebel, który posiada zadaszenie, może być ustawiony praktycznie w każdym miejscu, jeśli jednak huśtawka jest odsłonięta, to warto ją ustawić w miejscu, które przynajmniej częściowo jest zacienione. Warto pamiętać, że duża huśtawka ogrodowa w formie ławki wymaga więcej miejsca, co trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu przestrzeni – taka huśtawka świetnie sprawdzi się w pobliżu altanki, czy na tarasie.

 • Materiał wykonania – metalowe huśtawki są odporne na deszcz, wilgoć i mróz, ale jednocześnie są stosunkowo lekkie, dlatego najlepiej ustawiać je w miejscach osłoniętych od wiatru. Z kolei huśtawka drewniana jest cięższa, ale mniej odporna na działanie czynników atmosferycznych. Warto więc, aby była wyposażona w daszek i ustawiona na stabilnym podłożu, które nie jest narażone na zbierającą się wodę, która niszczy drewnianą konstrukcję.

Jakie są polecane rodzaje huśtawek do ogrodu?

Huśtawki można podzielić ze względu na materiał, z którego wykonane są, formę lub przeznaczenie. Na rynku dostępne są modele jedno, dwu, a nawet sześcioosobowe, które pomieszczą całą rodzinę.

 • Huśtawki drewniane – niezwykle estetyczne, doskonale wpasowują się w ogród i współgrają z roślinnością. Idealne rozwiązanie dla osób, dla których ekologia jest ważnym aspektem. Ze względu na brak odporności na czynniki atmosferyczne, huśtawki do ogrodu z drewna wymagają regularnej impregnacji, która jednak jest bardzo łatwa.
 • Huśtawki metalowe – odporne na warunki atmosferyczne, niezwykle trwałe i wytrzymałe, a modele wykonane z aluminium są również lekkie (trzeba je odpowiednio zabezpieczyć w wietrzne dni). Nie wymagają konserwacji, a nowoczesne modele mogą wyglądać bardzo ładnie.
 • Huśtawki plastikowe – to głównie huśtawki ogrodowe dla dzieci, które przymocowuje się za pomocą specjalnych zaczepów.
 • Huśtawki składane – idealne rozwiązanie do mniejszych ogrodów. Można je łatwo przenosić lub schować na jesień i zimę do garażu lub pomieszczenia gospodarczego. Niestety za komfort trzeba odpowiednio zapłacić, a huśtawki składane do ogrodu są zdecydowanie droższe od innych modeli.
 • Huśtawki w formie kokonu – doskonała propozycja dla osób, które chcą sobie zapewnić miejsce do relaksu. Miękki materiał, otulający ciało sprzyja wypoczynkowi i gwarantuje pełne rozluźnienie. Takie huśtawki zajmują mało miejsca i są łatwe w utrzymaniu czystości. Minusem może być fakt, że są tylko jednoosobowe modele.
 • Huśtawki fotele – mogą być bardziej lub mniej rozbudowane. W zależności od modelu mogą mieć podłokietniki, wygodne oparcia z regulacją pochylenia i wiele innych udogodnień. To dobra opcja dla jednej osoby.
 • Huśtawki, wiszące kosze – niebanalne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Świetnie wyglądają, a dzięki miękkiemu wypełnieniu zapewniają niezrównaną wygodę. Mogą wymagać podwieszenia za pomocą zaczepów lub stanowią pełną konstrukcję z wieszakiem.

O czym pamiętać, kupując huśtawkę do ogrodu?

Niezależnie od rodzaju huśtawki i jej przeznaczenia, kupując ją do ogrodu należy pamiętać o sprawdzeniu jej konstrukcji i wszystkich elementów, aby korzystanie z niej było bezpieczne. Szczególną uwagę należy zwrócić przy drewnianych konstrukcjach, w których mogą pojawić się zadziory i inne nierówności.

Warto też przy kupowaniu zwrócić uwagę, że huśtawki stojące mogą mieć konstrukcję z jednego rodzaju materiału (np. drewna), a siedzisko z zupełnie innego np. technorattanu. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne – materiały są równie odporne na czynniki atmosferyczne, a jednocześnie świetnie się prezentują.

Ławki dobrze wybierać takie, które można dodatkowo ozdobić, umieszczając na nich poduszki, koce, czy ozdabiając konstrukcję lampkami. Dzięki temu huśtawka do ogrodu stanie się również wspaniałą dekoracją.

Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Cechy huśtawek ogrodowych dla dzieci

Osobną kategorię stanowią huśtawki ogrodowe dla dzieci, które różnią się konstrukcją, co zapewnia maluchom bezpieczeństwo. Do wyboru są huśtawki stojące, które mają pełną konstrukcję, dzięki czemu można je postawić w dowolnym miejscu. Takie modele wykonane są z metalu lub drewna. Są bardzo wygodne i nie wymagają dodatkowego miejsca na przytwierdzenie huśtawki. Drugim rozwiązaniem są huśtawki krzesełka – ten typ przytwierdza się za pomocą specjalnych mocowań. Dużą zaletą jest fakt, że tego typu huśtawki ogrodowe dla dzieci można wykorzystać w domu i w ogrodzie, a więc można z nich korzystać przez cały rok.

Huśtawki dla dzieci mogą mieć formę jednoosobowego krzesełka, posiadać dwa siedziska lub być koszem. Dużą popularnością cieszą się również tzw. bocianie gniazda, na których może się huśtać kilkoro dzieci jednocześnie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając huśtawkę do ogrodu?

Wybierając huśtawkę ogrodową, należy dobrze przemyśleć zakup i zastanowić się nad kilkoma aspektami.

Wielkość – huśtawka ma być dla jednej osoby, czy kilku? Chcąc, aby mogło z niej korzystać jednocześnie wiele osób, należy wybrać odpowiedniej wielkości model, ale trzeba też pamiętać, że jej wielkość jest ograniczona ilością dostępnego miejsca. Zbyt duży model zagraci ogród lub będzie trudny do wygodnego ustawienia.

Przeznaczenie – ważną kwestią pozostaje pytanie, czy huśtawka do ogrodu ma służyć wypoczynki i relaksowi, czy dziecięcym zabawom. Połączenie tych dwóch funkcji jest raczej niemożliwe, dlatego czasem warto rozważyć zakup dwóch mebli: huśtawka ogrodowa dla dzieci i wyściełany, miękki fotel lub huśtawkę w formie ławki. Dzięki temu każdy znajdzie w ogrodzie miejsce idealne dla siebie.

Bezpieczeństwo – huśtawka powinna być stabilna, a jej poszczególne elementy powinny być trwale połączenie, a konstrukcja solidna, żeby zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo nawet podczas dynamicznych zabaw. Jest to szczególnie ważne, gdy wybiera się huśtawkę dla dzieci.

Materiał wykonania – warto pamiętać, że huśtawki drewniane są ładniejsze, ale wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych i regularnej impregnacji. Z kolei huśtawki metalowe są wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu, ale mogą nie zachwycać swym wyglądem.

Wygląd – niezależnie od modelu i rodzaju huśtawki, warto zwrócić uwagę na jej wygląd, aby huśtawka była ozdobą ogrodu. Kolorystyka, materiał, a nawet wielkość mogą świetnie współgrać z aranżacją przestrzeni lub ją całkowicie zaburzyć, sprawiając wrażenie zaniedbanej i źle zaplanowanej.

Wiek dziecka – wybierając huśtawkę dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę jego wiek i wielkość. Maluchy wymagają zabudowanej konstrukcji lub zabezpieczeń, które sprawią, że dziecko nie wypadnie z huśtawki i będzie w niej całkowicie bezpieczne. Z kolei huśtawka dla starszych dzieci powinna być dopasowana do upodobań dzieci.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T.; zdjęcie tytułowe: paulmaguire, MNStudio / Depositphotos

Autor
Huśtawka ogrodowa dla dzieci i dorosłych | Jak wybrać i na co uważać?
Huśtawka ogrodowa dla dzieci i dorosłych | Jak wybrać i na co uważać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

11-04-2024 13:23

Komentarz dodany przez Squier: Ostatnio przeprowadzałem renowację starej huśtawki. Siedzisko wymagało naprawy bo stare deski juz zbutwiały. Na szczęście miałem resztki płyt MPB, które idealnie się do tego nadały. Nie dość, że fajnie korespondują wizualnie z altaną (ten sam ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl