Logo
Logo

Piaskownica ogrodowa | Dzieci kochają zabawę w piasku!

Wiosna i lato to doskonała okazja na zabawy na świeżym powietrzu. Jedną z najpopularniejszych i ponadczasowych jest zabawa w piaskownicy, która jest nie tylko świetną rozrywką, ale przede wszystkim doskonałym ćwiczeniem rozwojowym, które przynosi dziecku wiele korzyści. Dodatkowym atutem jest fakt, że piaskownica ogrodowa nie jest droga i nie zajmuje dużo miejsca, a więc bez problemu można mieć ją przy własnym domu. Dziecko będzie miało zajęcie na wiele godzin, a rodzice chwilę wytchnienia, wiedząc, że maluch bawi się w bezpiecznym miejscu.

Spis treści
Jakie korzyści dla dziecka ma zabawa w piasku? Dlaczego warto mieć piaskownicę w ogrodzie? Jaką piaskownicę wybrać? Jakie są rodzaje piaskownic do ogrodu? Gdzie podstawić piaskownicę ogrodową? Jak zrobić piaskownicę samemu? Jak zabezpieczyć piaskownicę, aby służyła przez długie lata?

Zabawy w piasku – korzyści dla dziecka

Zabawy w piaskownicy ogrodowej to doskonała okazja na ćwiczenie motoryki małej i dużej, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Usprawnienie rączek jest kluczowe do wykonywania codziennych czynności oraz nauki pisania i prawidłowego operowania przyrządami do pisania. Maluch, przesiewając piasek i tworząc różnorodne budowle, ćwiczy koordynację ruchową i koordynację oko-dłoń. To również doskonała okazja do usprawnienia motoryki całego ciała. Piaskownica to również miejsce, w którym dziecko ma możliwość ćwiczenia dotyku i poznawania różnych materiałów i faktur. Dzięki temu oswaja się z różną formą dotyku – dlatego piasek jest tak często wykorzystywany w terapii integracji sensorycznej.

Dlaczego warto mieć w ogrodzie piaskownicę?

Zabawy w piasku przynoszą maluchowi wiele korzyści, ale często plac zabaw znajduje się w znacznej odległości od domu, co oznacza, że za każdym razem trzeba ruszyć na wyprawę. Tymczasem piaskownica w ogrodzie oznacza, że rodzice mogą zająć się czymś innym, gdy dziecko bawi się we własnym ogródku. To doskonały sposób na zapewnienie maluchowi rozrywki, gdy opiekun wykonuje prace ogrodnicze, zajmuje się pracą, czy po prostu chce chwile odpocząć. Zabawy w piasku świetnie pobudzają kreatywność i wyobraźnię malucha, dzięki czemu piaskownica w ogrodzie nigdy się nie nudzi. Dodatkową zaletą jest fakt, że:

 • piaskownica ogrodowa jest jednorazową inwestycją;
 • zabawki do piasku są tanie, a do zabawy można wykorzystać wiele różnych przedmiotów;
 • piasek można łatwo uzupełniać, aby na pewno był czysty;
 • piaskownica do ogrodu jest dużo bardziej higieniczna niż ta na placu zabaw;
 • piaskownicę ogrodową można łatwo zabezpieczyć przed zabrudzeniem i wolnożyjącymi zwierzętami (np. kotami).

 

Jaką piaskownicę wybrać?

Rodzaj i wielkość piaskownicy powinna być dobrze przemyślana i dopasowana do indywidualnych potrzeb rodziny. Jedynakowi wystarczy mała piaskownica, ale licznemu rodzeństwu warto kupić większy model piaskownicy ogrodowej, aby każdy znalazł w niej miejsce. Wielkość piaskownicy zależy oczywiście też od ilości dostępnego miejsca, dlatego zanim kupi się wybrany model, warto zastanowić się, gdzie stanie piaskownica i ile miejsca możemy na nią przeznaczyć. Wybierając piaskownicę ogrodową do wyboru mamy ogromną ilość różnorodnych modeli:

 • piaskownica otwarta – najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie, które może mieć wiele dodatkowych udogodnień;
 • piaskownica zamknięta – konstrukcja posiada zamknięcie, które zabezpiecza piaskownicę podczas nawałnic i sezonu jesienno-zimowego. Pokrywa chroni piasek przed zanieczyszczeniem, pasożytami i odwiedzinami zwierząt domowych oraz wolno żyjących kotów, dając pewność, że piasek jest bezpieczny dla dzieci;
 • piaskownica z ławeczkami – zazwyczaj są większe, ale zapewniają rodzicom dużą wygodę. Opiekun może podczas wspólnej zabawy z dzieckiem usiąść na ławce, co jest na pewno rozwiązaniem bardzo komfortowym;
 • piaskownica ogrodowa z daszkiem – zapewnia dzieciom ochronę przed ostrym słońcem, gwarantuje komfort, zabezpieczając przed przegrzaniem oraz chroni w trakcie przelotnych opadów;
 • piaskownica ze stolikiem – bardziej rozbudowany zestaw, który może mieć ławeczki i stolik do zabawy. Zestaw może być również wyposażony w daszek i parasol.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Patrycja Michurska (@patka.aparatka89)

Jakie są rodzaje piaskownic do ogrodu?

Piaskownice ogrodowe można podzielić według materiałów, z których zostały stworzone na drewniane i plastikowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety, które warto poznać, aby najlepiej dopasować piaskownicę do potrzeb.

Piaskownica plastikowa

Piaskownica do ogrodu z plastiku jest lekka, wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Ze względu na to, że wykonana jest z tworzywa sztucznego, może mieć różne kształty i kolory, które dodatkowo uatrakcyjniają zabawę. Szczególną popularnością cieszą się małe piaskownice do ogrodu w kształcie żółwia, czy hipopotama, które są zamykane. Lekka konstrukcja sprawia, że piaskownice plastikowe są niezwykle przyjazne użytkownikom – bez problemu można przenieść je w inne miejsce ogrodu oraz nie wymagają montażu. Wystarczy wsypać piasek i miejsce do zabawy jest gotowe. Piaskownica plastikowa nie wymaga dużej ilości piasku i jest łatwa w czyszczeniu – ewentualne zabrudzenia można szybko umyć mokrą szmatką. To modele, które szczególnie przypadają do gustu najmniejszym dzieciom, zapewniając bezpieczną zabawę. Wadą może być mały rozmiar i mniejsza ilość piasku, starsze dziecko nie wybuduje w takiej piaskownicy spektakularnych budowli, ale dla maluchów jest to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli stawiać pierwsze babki z piasku.

Piaskownica drewniana

Piaskownica drewniana to rozwiązanie ekologiczne, które spodoba się osobom, stawiającym na naturalne materiały. Dużą zaletą jest też jej wygląd – świetnie wkomponowuje się w ogród, tworząc z nim harmonijną całość. Niestety drewno nie jest odporne na czynniki atmosferyczne, co oznacza, że o piaskownicę trzeba odpowiednio dbać, aby posłużyła dzieciom przez długi czas. Wystarczy ją raz w roku zaimpregnować, wykorzystując do tego bejcę lub lakierobejcę. Za to piaskownica do ogrodu z drewna nadaje się do malowania, co pozwoli zmieniać jej wygląd w zależności od aranżacji ogrodu i upodobań. Piaskownice drewniane mogą być kwadratowe lub prostokątne i mogą być naprawdę duże, dzięki czemu są idealne dla starszych dzieci i większej gromadki. Trzeba pamiętać, aby regularnie sprawdzać elementy konstrukcji i ewentualnie wyrównywać, żeby dzieciom nie wbiła się drzazga.

Gdzie podstawić piaskownicę ogrodową?

Wybór miejsca piaskownicy jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa dzieci i spokoju rodziców. Miejsce powinno być schowane w cieniu podczas największych upałów w ciągu dnia. Zabawa w pełnym słońcu latem może skończyć się udarem lub poparzeniami słonecznymi u dziecka, a dodatkowo nie stanowi żadnej przyjemności. Warto również, aby piaskownica ogrodowa nie znajdowała się bezpośrednio pod drzewami i dużymi krzewami, gdyż piasek szybko będzie zabrudzony przez spadające liście, przekwitnięte kwiaty, nasiona i gałązki. Piaskownica powinna znajdować się w miejscu dobrze widocznym dla opiekunów, aby mogli zająć się oni innymi sprawami, jednocześnie mając dziecko na oku. To zwiększy bezpieczeństwo dziecka, a rodzicom pozwoli na wykonanie prac ogrodniczych lub odpoczynek. Jeśli w ogrodzie znajdują się inne konstrukcje, czy zabawki dla dziecka, to piaskownicę warto postawić obok nich, aby stworzyć osobną przestrzeń dla dzieci. Podział ogrodu na strefy pozwala utrzymać porządek i ułatwia optymalne zagospodarowanie przestrzeni.

Jak zrobić piaskownicę samemu?

Potrzebne materiały

Gotowe piaskownice do ogrodu to ogromne ułatwienie – od razu otrzymuje się konstrukcję, która jest odpowiednio przygotowana i zabezpieczona. Jednak piaskownice do ogrodu mogą być naprawdę drogie, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielnie wykonanie piaskownicy drewnianej. Budowę należy rozpocząć od wykonany projektu, który uwzględni wielkość, głębokość oraz dodatkowe wyposażenie (np. ławeczki lub pokrywę). Do wykonania piaskownicy potrzebne będą:

 • dość grube deski (najlepiej heblowane i bez ostrych kantów);
 • materiał na spód piaskownicy np. agrowłóknina;
 • kątowniki montażowe lub listwy narożne;
 • odpowiednie wkręty i wkrętarka;
 • papier ścierny do wyrównania desek, jeśli tego wymagają;
 • impregnat i farba;

Wykonanie krok po kroku

 1. Przed przystąpieniem budowy, należy dobrze przygotować miejsce, w którym ma stanąć piaskownica ogrodowa – należy je uprzątnąć i usunąć darń, tworząc nieckę o głębokości około 10 cm. Podłoże powinno być dość twarde i równe.
 2. Do niecki wkładamy 4 deski tak, aby tworzyły obrys piaskownicy i skręcamy je, wykorzystując kątowniki lub listwy. Następnie układamy kolejne warstwy desek, aby stworzyć odpowiednie wysokie ściany. Na przygotowane ścianki można przymocować poziomo kolejne deski, które stworzą siedziska.
 3. Po skręceniu wszystkich elementów nieckę należy wyłożyć agrowkłókniną, która przepuszcza wodę (piasek nie będzie zawilgocony), a jednocześnie zapobiegnie wzrostowi chwastów. Agrowłókninę warto przymocować do desek, aby była stabilna.
 4. Konstrukcję należy przetrzeć papierem ściernym (szczególnie w okolicach wkrętów), usuwając wszelkie nierówni i zadziory, a następnie zabezpieczyć impregnatem do drewna, który zabezpieczy piaskownicę przed wodą.
 5. Najlepiej piaskownicę pomalować impregnatem dwa razy, zwłaszcza przy pierwszym impregnowaniu drewna. Po wyschnięciu impregnatu piaskownicę można ewentualnie pomalować, chociaż dekoracyjny impregnat również nada jej ładnego wyglądu.
 6. Na koniec wsypujemy piasek, który powinien mieć odpowiednie atesty – zwykły piasek budowlany może zawierać szkło, co jest potencjalnie niebezpieczne dla dzieci.

Jak zabezpieczyć piaskownicę, aby służyła przez długie lata?

Drewnianą piaskownicę do ogrodu trzeba przede wszystkim zabezpieczyć na jesień i zimę przed działaniem deszczu, śniegu i mrozów. Idealny do tego jest impregnat do drewna, który zwiększy wytrzymałość konstrukcji. Poza sezonem warto również zabezpieczyć piasek, aby nie został zanieczyszczony, co ograniczy konieczność jego wymiany. Najlepsze do tego są pokrywy lub plandeki, które ochronią całą konstrukcję i wnętrze piaskownicy ogrodowej. W sezonie warto chronić piasek przed kotami i dzikimi zwierzętami, które lubią się załatwiać w piasku. Wystarczy do tego siatka na piaskownicę, którą można kupić w odpowiednim wymiarze lub wykonać samodzielnie z siatki dostępnej w sklepie budowlanym i kilku desek.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: nikolpetr / Depositphotos

Autor
Piaskownica ogrodowa | Dzieci kochają zabawę w piasku!
Piaskownica ogrodowa | Dzieci kochają zabawę w piasku!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

04-06-2023 09:48

Komentarz dodany przez wer: Forumowicze, gdzie kupujecie piasek do piaskownicy? Kiedyś kupiłam w OBI i był gruboziarnisty i żółty. Brudził dzieciom ubrania. Dokupiłam w tym roku piasek w Leroy Merlin i wymieszałam z tamtym. Ten z liroya jest drobny i szary. Na szczęście nie brudzi. ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl