Piasek kwarcowy w ogrodzie | Czym różni się od zwykłego i do czego nadaje?

Piasek kwarcowy w ogrodzie

Piasek kwarcowy zwany też czasami krzemionką to surowiec o bardzo wszechstronnym zastosowaniu, który wykorzystuje się w przemyśle, budownictwie i ogrodnictwie. Może być bardzo przydatny, ale żeby wykorzystać krzemionkę w ogrodzie, trzeba kupować ją u sprawdzonego producenta lub w dobrym sklepie ogrodniczym, co da gwarancję, że otrzymamy faktycznie dobrej jakości i czysty piasek kwarcowy. Do czego można wykorzystać krzemionkę w ogrodzie? Jaka jest różnica między piaskiem kwarcowymi a zwykłym?

Posłuchaj
00:00
12

Czym jest? Do czego stosujemy piasek kwarcowy?

Piasek kwarcowy to rodzaj piasku, czyli rozdrobnionej skały osadowej. Wielkość ziaren wynosi od 0,5 do 2 mm średnicy, a głównym składnikiem jest krzemionka, której musi być co najmniej 95%, aby piasek mógł zostać uznany za piasek kwarcowy. Dostępne są 3 rodzaje piasku kwarcowego: suchy, mokry i barwiony, który służy przede wszystkim do dekoracji. 

Inny podział, który tyczy się piasku kwarcowego to sposób w jaki był pozyskany i przetwarzany. Tutaj można do podzielić na: naturalny, sztuczny, szorujący, przemyty i selekcjonowany.

Piasek kwarcowy to niezwykły surowiec, który wykorzystuje się w przemyśle budowlanym, szklarskim, przy produkcji biżuterii, naczyń, przyrządów optycznych i wielu innych, ale ma też zastosowanie w ogrodnictwie.

 

Czym różni się piasek kwarcowy od zwykłego?

Piasek kwarcowy i zwykły różnią się przede wszystkim składem mineralnym. Jak wspomniano wcześniej, piasek kwarcowy składa się głównie z krzemionki, której musi być co najmniej 95%. Poniżej tej wartości mamy do czynienia ze zwykłym piaskiem, który dodatkowo może być zanieczyszczony związkami organicznymi (drewno, torf, humus) oraz innymi skałami i związkami chemicznymi (np. gips, piryt, węgiel, sole siarczkowe). Piasek kwarcowy jest więc czysty, a przez to ma lepsze i bardziej stałe właściwości, dlatego wykorzystywany jest w profesjonalnych pracach.

Jakie właściwości ma piasek kwarcowy?

Piasek kwarcowy to naturalny surowiec o sypkiej strukturze.

  • Jest, czysty, bezbarwny lub ma delikatny mleczno-biały kolor.
  • Doskonale przepuszcza wodę, nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami i jest w pełni bezpieczny dla środowiska.
  • Wykazuje się dużą twardością i ogromną odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a temperatura spiekania wynosi około 1200-1400 stop Celsjusza. 
  • Drobne ziarenka piasku charakteryzują się właściwościami wygładzającymi i ścierającymi.

Do czego wykorzystać piasek kwarcowy w ogrodzie?

Piasek kwarcowy, wszechstronny i przyjazny środowisku materiał, znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie, od poprawy struktury gleby po estetyczne dekoracje i bezpieczną zabawę.

Piasek kwarcowy do uprawy roślin

Ten rodzaj piasku jest czysty i nie zawiera składników odżywczych, co czyni go idealnym materiałem do ukorzeniania większości roślin, zwłaszcza tych, które długo wytwarzają system korzeniowy. Piasek kwarcowy jest jałowy i nie ma żadnych zanieczyszczeń, co niweluje ryzyko porażenia roślin przez drobnoustroje. Krzemionkę można też wykorzystać jako warstwę drenażową w doniczkach lub do poprawy struktury ziemi ciężkiej, zbitej i gliniastej – wystarczy zmieszać ją z piaskiem kwarcowym, aby stała się bardziej przepuszczalna. Można go też wysypać na rabatę lub ogród skalny w celach dekoracyjnych i ograniczając wyrastanie chwastów, a także wsypać do wazonu lub pojemnika podczas tworzenia aranżacji kwiatowych.

Piasek kwarcowy do trawnika

Piaskowanie trawnika poprawia strukturę gleby, czyniąc ją bardziej przepuszczalną. Dzięki temu woda łatwiej przenika w głębsze warstwy gleby, co ogranicza powstawanie kałuż i zastoin, które ułatwiają rozwój mchu. Piaskowanie trawnika polega na wysypaniu niewielkiej warstwy piasku na całej powierzchni (łopatą lub za pomocą siewnika). Piasek wypełnienia ubytki po wertykulacji i aeracji trawnika, wnikając w powstałe szczeliny i poprawiając właściwości podłoża. Dodatkowo na skutek regularnego piaskowania murawa wyrównuje się i nabiera większej sprężystości. Do piaskowania wykorzystuje się ok. 300 kg suszonego piasku kwarcowego na 100 metrów kwadratowych trawnika. Zabieg można przeprowadzać raz lub kilka razy w ciągu roku w zależności od potrzeb – trawa powinna być sucha i skoszona. Piaskowanie jest szczególnie polecane do trawników tworzonych na glebach zwartych i gliniastych, a nie jest zalecana na glebach lekkich i piaszczystych oraz dobrze ukorzenionych, gęstych trawnikach. 

Piasek kwarcowy do kostki brukowej

Piasek kwarcowy doskonale wypełnia szczeliny pomiędzy kostką brukową. Piasek wysypuje się na całą powierzchnię i zamiata w różne strony, aż szczeliny zostaną całkowicie wypełnione. Dzięki temu zachowana jest dobra przepuszczalność nawierzchni, ułatwiając odprowadzanie wody. Kostka brukowa jest dobrze zabezpieczona i nie przesuwa się, a użycie czystego, płukanego piasku kwarcowego ogranicza obecność chwastów.

Źródło: SANDBRUK / Youtube

 

Piasek kwarcowy do piaskownicy

Krzemionka to też najlepszy piasek do piaskownicy. Jest czysty, a ziarenka nie ranią i nie podrażniają delikatnej skóry dziecka. Natomiast przyjemna, bardzo sypka struktura i jasny kolor sprawią, że dzieci chętnie będą się bawić w piaskownicy. Najlepiej zdecydować się na piasek kwarcowy sprzedawany w workach, który jest przesiewany, więc nie zawiera żadnych zanieczyszczeń.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: maho, Bidzilya, Mangostar, kostikovanata / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści