Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Drogi i ścieżki ogrodowe – jak je zaprojektować?

Droga wokół domu spełnia głównie funkcję komunikacyjną. Dobrze zaprojektowana jest czytelna, spójna, koresponduje z architekturą budynku i ułatwia poruszanie się w przestrzeni. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że w istocie ma ona dużo większe znaczenie, które zdecydowanie wykracza poza jej funkcjonalność. Dlaczego urządzanie ogrodu warto rozpocząć od projektu drogi?

Spis treści
Le Corbusier o drodze Jak dopasować kompozycję ścieżek do stylu ogrodu? Jaką funkcję pełnią ścieżki ogrodowe? FILM: Oryginalne i niebanalne pomysły na ścieżki ogrodowe!

Droga jest chyba pierwszym zamanifestowaniem tego, co ludzkie; stanowi ona punkt ciężkości w każdym ludzkim działaniu. Dziecko w swoich pierwszych próbach chodzenia dąży ku drodze, w burzy życia człowiek wytycza sobie własną drogę… Droga musi mieć cel, także w architekturze – pisał Le Corbusier, nie tylko wybitny architekt i urbanista, ale także malarz i rzeźbiarz, nazywany papieżem modernizmu.

Kompozycja drogi a style ogrodowe

Kiedy weźmiemy pod uwagę dwa główne typy ogrodów – ogród formalny o geometrycznej i regularnej kompozycji oraz ogród nieformalny, naturalistyczny o swobodnym układzie, możemy zauważyć, że jedną z pierwszych cech, która je różni jest forma drogi.

  • W ogrodach formalnych droga jest podporządkowana regułom geometrii. W jej kompozycji dominują kąty proste i ostre.

  • Natomiast w ogrodach nieformalnych ścieżki prowadzone są w sposób swobodny, nieregularny, naśladujący naturę. Przeważają tam łagodne i szerokie łuki, które dodają lekkości i podkreślają organiczny charakter kompozycji.

Jeśli spojrzymy w ten sposób na proces projektowania ogrodu, a nawet na samo myślenie o nim, od razu zauważymy nierozerwalny związek między kompozycją drogi a kompozycją całego ogrodu. Dlatego też jednym z pierwszych działań projektowych powinno być wytyczenie i zaaranżowanie czytelnego układu komunikacji, który wpłynie nie tylko na funkcjonalność przestrzeni, ale również jej estetykę i styl.

Fot. Anterovium / Depositphotos
Dobrze zaprojektowana droga oprowadza po całym ogrodzie – to od niej zależy, na które z pozostałych elementów ogrodu skierujemy wzrok. Ścieżka z punktowym oświetleniem staje się dodatkowym atutem ogrodu zwłaszcza po zmroku.
Fot. szefei / Depositphotos
Od układu ścieżki zależy rozmieszczenie pozostałych elementów ogrodowych – w tym przypadku nasadzeń.
drogi i ścieżki ogrodowe fot. sexlim -Depositphotos
Fot. sexlim / Depositphotos
Dobrze zaprojektowana ścieżka łączy wszystkie strefy w ogrodzie – w tym przypadku przechodzi przez zbiornik wodny, stanowiąc dodatkową atrakcję.
Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku
Przeczytaj także
Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku

Droga to nie tylko komunikacja

Droga jest elementem całej kompozycji. Ma wpływ na jej odbiór i ostateczną formę. Co więcej, odgrywa kluczową rolę w budowaniu harmonii i balansu. To ona porządkuje przestrzeń. Prowadzi do konkretnych miejsc i stref, przez co nadaje rytm i określa rangę pozostałych elementów ogrodowych. To od jej układu w dużej mierze zależy rozplanowanie wszystkich wnętrz ogrodowych. Nawet to, z jakiej perspektywy będziemy oglądać ogród, zależy przede wszystkim od tego, w jakich kierunkach poprowadzimy ścieżki. Dlatego ich prawidłowe rozplanowanie jest tak istotne.

Układ komunikacji to szkielet ogrodu, jego baza, plansza, do której dodaje się kolejne komplementarne komponenty. Często to właśnie droga wyznacza granice działki – jest więc jednocześnie ramą ogrodu, która otwiera i zamyka kompozycję.

To wszystko nie oznacza oczywiście, że droga powinna dominować w kompozycji ogrodu. Tak naprawdę właściwie zaprojektowana komunikacja nie przytłacza, nie odciąga uwagi od domu, małej architektury, czy głównych bohaterów ogrodu, czyli roślin, ale eksponuje je i wyznacza im takie miejsce, by były jak najbardziej widoczne.

FILM: Oryginalne i niebanalne pomysły na ścieżki ogrodowe! 

Z ogrodem na TY / Youtube

Zdjęcie tytułowe: iriana88w / Depositphotos

Autor
Drogi i ścieżki ogrodowe – jak je zaprojektować?
Drogi i ścieżki ogrodowe – jak je zaprojektować?
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl