Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
26
Okazje

15 pomysłów na strefę wypoczynku

Wiosna, lato i jesień to czas, kiedy najwięcej czasu spędzamy we własnym ogrodzie. Strefa wypoczynkowa powinna być dostosowana do naszych potrzeb i stylu ogrodu. Zobacz 15 propozycji do ogrodu, na balkon lub taras w różnych stylach!

 
Każdy nowo projektowany zakątek ogrodowy lub przestrzeń na tarasie czy balkonie trzeba dopasować do stylu domu i całego ogrodu. Zarówno pod względem doboru materiału, jak i koloru sadzonych roślin.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. iBulb

Fot. iBulb

Wiosenny zastrzyk energii

W niedużym ogrodzie miejskim sprawdzają się lekkie meble, a zamiast tworzenia rabat, rośliny najlepiej posadzić w donicach. W zależności od pory roku można w nich wyeksponować inne gatunki roślin. Wczesną wiosną na tle zimozielonych roślin o ciemnym ulistnieniu ciekawie wyglądać będą rośliny cebulowe o jaskrawych kolorach, takie jak te piękne tulipany.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. iBulb

Fot. iBulb

Prostokątne patio

Długa i wąska przestrzeń tego ogrodu podzielona została na dwie funkcjonalne części za pomocą dwóch kulistych bukszpanów, które przyciągają uwagę swoją formą oraz donic z roślinami cebulowymi. W części znajdującej się blisko domu postawiony został prostokątny stół, a w części typowo rekreacyjnej, na wybudowano prostokątny zbiornik wodny a pod żywopłotem, na osi postawiono wygodną ławkę. Symetryczny układ rabat i elementów małej architektury sprawia, że przestrzeń jest uporządkowana. Zakątek otoczony jest z każdej strony wysokim żywopłotem, dzięki czemu jest zaciszny i przytulny.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. iBulb

Fot. iBulb

Czarno-biały

Nowoczesne wnętrze ogrodowe z niewielką ilością barw. Dominuje tu biel i czerń, które zostały lekko podkreślone delikatnymi akcentami kolorystycznymi – w wielkiej, białej donicy rosną ciemnofioletowe hiacynty, a biel kwiatów na rabatach przełamuje lekki, kremowożółty odcień.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot ibulb

Fot. iBulb

Poziom -1

Obniżenie terenu w ogrodzie sprawiło, że miejsce do wypoczynku znalazło się około 1 metra poniżej poziomu rabat. Dzięki temu stworzony został zaciszny zakątek, a niskie byliny kwitnące przy krawędzi rabat można oglądać z pozycji siedzącej.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. proven winers

Fot. Proven Winners

W cieniu pnączy

Nieduży, kwadratowy taras pokryty drewnianymi deskami utrzymany został w naturalnych kolorach. Brąz, pomarańczowy i biel pasują do siebie, a jasna zieleń liści roślin  jest doskonałym tłem dla drobnych kwiatów. Aby rozjaśnić taras znajdujący się w lekkim cieniu milinu amerykańskiego oplatającego pergolę kwiaty sezonowe posadzone zostały w jasnożółtych donicach, a balustrady pomalowano na kremowy kolor.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. proven winers

Fot. Proven Winners

Warzywa w zasięgu ręki

Nasłoneczniony taras to idealne miejsce do uprawy ziół i warzyw w pojemnikach. Papryczki chili i niskie odmiany pomidorów świetnie radzą sobie w takich miejscach i można je ustawić obok ulubionych roślin ozdobnych. Meble i akcesoria koloru beżowego podkreślają czerwone elementy, które współgrają z czerwonymi i pomarańczowymi owocami znajdującymi się na roślinach.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. proven winers

Fot. Proven Winners

Dyniowa impresja

Jesień to czas plonów, dlatego w donicach, zamiast kwiatów znalazły się różne odmiany dyń. Ich wdzięk podkreślają przebarwione jesienne liście. Żółte krzesła przyciągają wzrok, szczególnie, że zostały ustawione na ciemnoczerwonym tle liści. Ponieważ jesienią słońce grzeje już coraz słabiej, na tarasie nie może zabraknąć ciepłego koca.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. proven winers

Fot. Proven Winners

Skąpany w słońcu

Mocno nasłoneczniony taras podzielony został na dwie części. Jedna część osłonięta jest zadaszeniem, pod którym można się schować podczas upału. Dominująca biel sprawia, że niewielka przestrzeń wydaje się być większa niż jest w rzeczywistości. Posadzone w niedużych donicach petunie, lobelie i pelargonie kochają słońce, dlatego regularnie nawadniane i nawożone będą kwitły przez całe lato. Zastosowane kolory – biały, niebieski i czerwony – powtarzają się w różnych zestawieniach.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. proven winers

Fot. Proven Winners

Magia koloru

Nieduży taras wyłożony deskami i wyposażony w szare meble ożywiony został fioletowymi i różowymi dodatkami. W donicach posadzone zostały rośliny sezonowe w różnych odcieniach tych barw i zestawione z gatunkami i jasnozielonych, prawie żółtych liściach.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. proven winners

Fot. Proven Winners

Wśród szumiących traw

Kameralny zakątek w sąsiedztwie rabaty z trawami ozdobnymi przeznaczony dla dwóch osób to miejsce do spokojnego wypoczynku. W doniczkach posadzone zostały rośliny pasujące do kompozycji znajdującej się z drobnymi akcentami kolorystycznymi – widać czerwoną petunię i żurawkę o purpurowych liściach. Dodatki w postaci dyń i jabłek podkreślają jesienny nastrój.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. proven winners

Fot. Proven Winners

Na każdą pogodę

Ta jasna altana to świetne miejsce do odpoczynku od wiosny do jesieni, niezależnie od pogody. Wewnątrz można się schować zarówno przed deszczem, jak i przed palącym letnim słońcem. Białe ściany i donice obsadzone zostały głównie roślinami ozdobnymi z liści. Dominują stonowane kolory – różowy, brązowy, ciemnoczerwony. Ciekawym akcentem jest kolor niebieski znajdujący się na poduszkach i w dwóch zestawieniach w doniczkach (w postaci delikatnych lobelii).

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. proven winners

Fot. Proven Winners

Lekkość w każdym calu

Jasne, ażurowe meble doskonale sprawdzają się na małej przestrzeni; optycznie ja powiększają i nie przytłaczają. W ceramicznych, szkliwionych donicach o delikatnych kolorach pasujących do beżowej nawierzchni posadzone zostały okazy kwitnących całe lato roślin sezonowych. Jasny fiolet, róż i szarość pasują do siebie i świetnie się dopełniają.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. proven winners

Fot. Proven Winners

W stylu kolonialnym

Nastrój na tym tarasie tworzą drewniane, ciemnobrązowe skrzynie i skórzane pufy. Kompozycja skupiona jest wokół pnia drzewa, które przerasta przez ażurowe zadaszenie. Pierwsze skrzypce grają tu dwie donice z paciorecznikami, o wielkich, egzotycznie wyglądających liściach i pokaźnych, czerwonych kwiatach. Paciorecznikom towarzyszą gatunki o drobnych kwiatach i przewisających pędach. Wylewają się z donic i tworzą mini dżunglę.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. proven winners

Fot. Proven Winners

Wygoda ponad wszystko

Oryginalnie umeblowany, letni zakątek urządzony w narożniku osłonięty został żywopłotem z żywotników. Łóżko zamiast materaca wyłożone jest żywą darnią. Dzięki temu nawet w niewielkim miejskim patio, gdzie nie ma miejsca na trawnik, można poczuć się jak w ogrodzie.

15 pomysłów na strefę wypoczynku fot. Pelargonium for Europe

Fot. iBulb

Własna dżungla

Dominuje tu ciemna zieleń i czerwień pelargonii. Wykorzystanie bambusowych mebli mebli dodaje lekkości. Ciekawym elementem jest biało-zielona wzorzysta tapeta, która sprawia wrażenie, jakby na balkon spowity był w gąszczu roślin. Ponieważ powierzchnia balkonu jest niewielka pelargonie rosną nie tylko w doniczkach ustawionych na podłodze, ale również zawieszone zostały na bambusowym stojaku w plecionych makramach.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iBulb, Proven Winners

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT