Żurawka ogrodowa (Heuchera x hybrida) to byliny należące do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Nazwa ta obejmuje wiele, różnych krzyżówek żurawek (Heuchera), które powszechnie uprawiamy w ogrodach. Rodzaj pochodzi z Ameryki północnej i środkowej, z obszarów leśnych i górzystych.

Żurawka nazywana jest potocznie drżączką, ponieważ delikatne, ażurowe kwiatostany "drżą" nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru.

Rośliny te stosunkowo wolno rosną. Posiadają krótkie, silnie ulistnione pędy tworzących niską, zwartą kępę. Mają niezwykle dekoracyjne liście – bardzo ciekawa i charakterystyczna blaszka występuje w kolorach od żółtej, różowej do ciemno bordowej, zielonej i wielokolorowych.

Z wierzchołków pędów wyrastają wiechowate kwiatostany, osadzone na długich ok. 40 cm łodygach. Kwiaty mają barwę białą, różową i czerwoną. Kwitną od czerwca do lipca. 

Uprawa i wymagania

Dobrze rośnie w półcieniu (im ciemniejsze liście tym roślina potrzebuje mniej światła). Podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne. Najlepiej średnio wilgotne i o odczynie obojętnym.

Żurawki ogrodowe są przeciętnie mrozoodporne. W północno-wschodnich rejonach Polski należy osłaniać je przed nadejściem mrozów – korą, liśćmi lub agrowłókniną ogrodniczą.
Bylinę, która rośnie w jednym miejscu przez wiele lat, należy przesadzić – stare okazy wykopujemy jesienią lub wczesną wiosną, dzielimy na mniejsze części i sadzimy na nowe miejsce (najlepiej gdy gleba jest przekopana na co najmniej 30 cm).

Zastosowanie

Polecane są na rabaty, obwódki, skalniaki oraz tworzą ciekawe zwarte kompozycje z innymi niskimi roślinami. Coraz częściej żurawki wykorzystuje się w bukieciarstwie.

Polecane odmiany

  • 'Key Lime Pie' – liście jasnozielone
  • 'Green Spice' – liście ciemnozielone
  • 'Strawberry Swirl' – liście zielone ze srebrnymi plamami, o brzegu mocno pofalowanym
  • 'Can Can' – liście purpurowe
  • 'Snow Storm' – liście kremowo-żółte z zielonymi plamami i wąs­kim zielonym brzegiem
  • 'Citronelle' – jasnożółte liście
  • 'Binoche' – ciemno-fioletowo-bordowo-czarne liście

Zdjęcia tytułowe: "Heuchera"/amandabhslater/CC BY-SA 2.0, "Heuchera 'Morello' PBR at Avonbank Nurseries 1 April 2015.jpg"/je_wyer/CC BY 2.0, "'Dolce Key Lime Pie' Coral Bells"/daryl_mitchell/CC BY-SA 2.0, "Chelsea Flower Show, visitors"/La Citta Vita/CC BY-SA 2.0