Żurawka ogrodowa (Heuchera x hybrida) to byliny należące do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Nazwa ta obejmuje wiele, różnych krzyżówek żurawek (Heuchera), które powszechnie uprawiamy w ogrodach. Rodzaj pochodzi z Ameryki północnej i środkowej, z obszarów leśnych i górzystych.

Rośliny te stosunkowo wolno rosną. Posiadają krótkie, silnie ulistnione pędy tworzących niską, zwartą kępę. Mają niezwykle dekoracyjne liście – bardzo ciekawa i charakterystyczna blaszka występuje w kolorach od żółtej, różowej do ciemno bordowej, zielonej i wielokolorowych.

Z wierzchołków pędów wyrastają wiechowate kwiatostany, osadzone na długich ok. 40 cm łodygach. Kwiaty mają barwę białą, różową i czerwoną. Kwitną od czerwca do lipca.

Wymagania i uprawa

Dobrze rośnie w półcieniu (im ciemniejsze liście tym roślina potrzebuje mniej światła). Podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne. Najlepiej średnio wilgotne i o odczynie obojętnym.

Żurawki ogrodowe są przeciętnie mrozoodporne. W północno-wschodnich rejonach Polski należy osłaniać je przed nadejściem mrozów – korą, liśćmi lub agrowłókniną ogrodniczą.
Bylinę, która rośnie w jednym miejscu przez wiele lat, należy przesadzić – stare okazy wykopujemy jesienią lub wczesną wiosną, dzielimy na mniejsze części i sadzimy na nowe miejsce (najlepiej gdy gleba jest przekopana na co najmniej 30 cm).

Zastosowanie

Polecane są na rabaty, obwódki, skalniaki oraz tworzą ciekawe zwarte kompozycje z innymi niskimi roślinami. Coraz częściej żurawki wykorzystuje się w bukieciarstwie.

Polecane odmiany

  • 'Key Lime Pie' – liście jasnozielone
  • 'Green Spice' – liście ciemnozielone
  • 'Strawberry Swirl' – liście zielone ze srebrnymi plamami, o brzegu mocno pofalowanym
  • 'Can Can' – liście purpurowe
  • 'Snow Storm' – liście kremowo-żółte z zielonymi plamami i wąs­kim zielonym brzegiem
  • 'Citronelle' – jasnożółte liście
  • 'Binoche' – ciemno-fioletowo-bordowo-czarne liście

Ciekawostki

Żurawka nazywana jest potocznie drżączką, ponieważ delikatne, ażurowe kwiatostany "drżą" nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: "Heuchera"/amandabhslater/CC BY-SA 2.0, "Heuchera 'Morello' PBR at Avonbank Nurseries 1 April 2015.jpg"/je_wyer/CC BY 2.0, "'Dolce Key Lime Pie' Coral Bells"/daryl_mitchell/CC BY-SA 2.0, "Chelsea Flower Show, visitors"/La Citta Vita/CC BY-SA 2.0