Żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha) należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). To zimozielona bylina osiągająca do 60cm wysokości. Posiada rozetę gęstych, kędzierzawych, purpurowobrunatnych liści. Tworzą długie (dość rzadkie) wiechowate kwiatostany o kwiatach barwy różowej. Kwitnie od czerwca do lipca.

Wymagania i uprawa

Żurawkę zaleca się uprawiać na stanowiskach lekko zacienionych. Optymalne są żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Nie lubi gleb suchych oraz podmokłych (może być porażana wtedy przez choroby grzybowe). Gatunek jest wystarczająco mrozoodporny, jednak w czasie bezśnieżnych zim powinno się go okrywać.

Rośliny wysiewa się i sadzi wiosną. Prawidłowa odległość sadzenia wynosi 40-50cm. W początkowym okresie uprawy należy je regularnie podlewać, odchwaszczać i spulchniać glebę. Żurawki rosnące w żyznym podłożu nie wymagają nawożenia. Jeśli gleba jest mało zasobna, można zastosować nawozy organiczne lub mineralne - potasowe. Przekwitłe kwiatostany i zaschnięte liście zaleca się usuwać.

Zastosowanie

Żurawki można wykorzystywać to tworzenia rabat w cieniu i ich obrzeży. Dobrze wyglądają jako dekoracje oczek wodnych. Często komponuje się je z innymi gatunkami o ozdobnych liściach. Bylinę warto „łączyć” z brunerą, trawami ozdobnymi, funkiami i bodziszkami.

zdjęcie: Heuchera x2. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons