Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Nazywana bywa brunerą wielkolistną lub niezapominajka kaukaską. W naturze można ją spotkać na Kaukazie, głównie w Turcji. Jest powszechnie uprawiana w krajach strefy umiarkowanej.
To długowieczna bylina dorastająca średnio do 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Ma kępiasty pokrój. Posiada duże, dekoracyjne liście o sercowatym kształcie. Osiągają nawet do 25 cm długości. Ich kolory to przede wszystkim zielony, srebrzysty i biały. Często bywają dwubarwne (z widocznym unerwieniem). Od spodu są pokryte meszkiem.
Kwiaty brunery wielkolistnej są drobne i bardzo przypominają niezapominajki. Zebrane są w baldachy i występują w kolorach niebieskim lub białym. Roślina kwitnie zwykle od kwietnia do czerwca.
Wymagania i uprawa
Brunera najlepiej rośnie na stanowiskach częściowo zacienionych. Preferuje żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie lekko zasadowym. Znosi też słabsze typy gleb. To gatunek w pełni mrozoodporny.
W czasie susz wymaga podlewania, a po kwitnieniu zaleca się ściąć pędy kwiatostanowe. Brunerę w okresie wiosennym warto 2-3 krotnie dokarmić nawozami wieloskładnikowymi. Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki.
Można ją rozmnażać wiosną przez wysiew nasion lub sadzonki korzeniowe.
Zastosowanie
Brunera wielkolistna jest dobrą dekoracją cienistych rabat i oczek wodnych. Może rosnąć pod koroną drzew (o ile jest tam dostatecznie wilgotno). Można ją wykorzystywać jako roślinę okrywową. Dobrze wygląda w kompozycjach z roślinami cebulowymi, paprociami, żurawkami i pierwiosnkami.
Polecane odmiany
- 'Jack Frostʼ – niebieske kwiaty, srebrne liście z zielonym obrzeżem i unerwieniem
- 'Dawson’s Whiteʼ – niebieskie kwiaty, liście o białych brzegach
- 'Hadspen Creamʼ – błękitne kwiaty, liście kremowo plamkowane
- 'Langtreesʼ – kwitnie na niebiesko, liście o srebrnych brzegach
- 'Betty Bowringʼ – białe kwiaty
Zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska, Agnieszka Kwiecień Nova/CC BY-SA 4.0/Link, Brunnera macrophylla 'Variegata'/sonyaseattle/CC BY-SA 2.0
Komentarze