Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Nazywana bywa niezapominajka kaukaską. To długowieczna bylina osiągająca 30-40cm wysokości. Ma kępiasty pokrój. Posiada dekoracyjne, sercowate, często dwubarwne liście (z widocznym unerwieniem). Kwiaty są drobne, niebieskie i przypominają niezapominajki. Kwitnie od kwietnia do maja.

Wymagania i uprawa

Brunera najlepiej rośnie na stanowiskach częściowo zacienionych. Preferuje żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie lekko zasadowym. Znosi słabsze typy gleb. Można ją rozmnażać wiosną przez wysiew nasion lub sadzonki korzeniowe. To gatunek w pełni mrozoodporny.

Brunerę w okresie wiosennym warto 2-3 krotnie dokarmić nawozami wieloskładnikowymi. W czasie susz wymaga podlewania. Po kwitnieniu zaleca się ściąć pędy kwiatostanowe. Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Brunera jest dobrą dekoracją cienistych rabat i oczek wodnych. Może rosnąć pod koroną drzew (o ile jest tam dostatecznie wilgotno). Nadaje się jako roślina okrywowa. Dobrze wygląda w kompozycji z roślinami cebulowymi, paprociami, żurawkami i pierwiosnkami.

zdjęcia:
Brunnera macrophylla 'Jack Frost' by A. Barra - Own work. Licensed under GFDL via Wikimedia Commons
Siberian Bugloss Brunnera macrophylla 'Jack Frost' Leaf 3008px by Photo (c)2006 Derek Ramsey (Ram-Man) - Self-photographed. Licensed under CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons
BlueFlowerWade by UpstateNYer - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons