Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) zapisywana bardzo często jako brunnera, to roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W naturze można ją spotkać na Kaukazie, głównie w Turcji. Jest powszechnie uprawiana w ogrodach strefy umiarkowanej.
Czy brunera wielkolistna to roślina wieloletnia? Jak wygląda?
To długowieczna bylina dorastająca średnio do 30-40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Ma kępiasty pokrój. Posiada częściowo zimozielone, dekoracyjne liście o sercowatym kształcie. Mogą być one średniej wielkości (u gatunku) lub duże, osiągające nawet do 25 cm długości i posiadające srebrzyste lub białe wzory (u odmian ozdobnych). Od spodu są pokryte meszkiem.
Brunera wielkolistna kwitnie zwykle od kwietnia do czerwca. Wytwarza małe, pojedyncze, pięciopłatkowe kwiaty, które przypominają niezapominajki. Są zebrane w baldachy i występują w kolorach niebieskim lub białym. Owocami rośliny są rozpadające się rozłupnie.
Roślina wytwarza kłącza.
Wymagania i uprawa brunery wielkolistnej
Brunera wielkolistna jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach częściowo zacienionych. Preferuje żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie lekko zasadowym. Znosi też słabsze typy gleb. To gatunek w pełni mrozoodporny.
Można ją rozmnażać wiosną przez wysiew nasion (w sprzyjających warunkach roślina sama się rozsiewa) lub sadzonki korzeniowe. Brunerę można również dzielić, co najlepiej przeprowadzać jesienią lub wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji.
Jak dzielić brunerę krok po kroku?
- Wykopujemy z ziemi większą, rozrośniętą roślinę.
- Dzielimy jej bryłę korzeniową tak, by jak najmniej uszkodzić części nadziemne rośliny.
- Wsadzamy powstałe dwie rośliny na docelowe miejsce i obficie podlewamy.
- Ucinamy część liści (zwykle 1/4), by roślina "skupiła się" na regeneracji korzeni.
Pielęgnacja brunery wielkolistnej
W czasie susz roślina wymaga podlewania. Oprócz tego w okresie wiosennym, brunerę wielkolistną warto nawozić nawozami wieloskładnikowymi. Zależnie od nawozu robimy to raz na sezon lub 2-3 razy w ciągu wegetacji. Roślinę warto ściółkować.
Po kwitnieniu zaleca się ściąć pędy kwiatostanowe – zanim wytworzą nasiona, by przedłużyć jej kwitnienie i ogólnie wzmocnić roślinę. Natomiast obumarłe liście najlepiej usunąć wczesną wiosną (przez zimę będą stanowić ochronę systemu korzeniowego przed mrozem).
Szkodniki i choroby brunery wielkolistnej
Roślina jest odporna na choroby, a ze szkodników najbardziej zagrażają jej ślimaki.
Gdzie i obok czego sadzić brunerę wielkolistną?
Brunera wielkolistna jest cenną i bardzo dobrą dekoracją cienistych rabat i oczek wodnych. Można ją posadzić w cieniu pod drzewem (o ile jest tam dostatecznie wilgotno) czy wykorzystywać jako roślinę okrywową. Dobrze wygląda w kompozycjach z roślinami cebulowymi, paprociami, żurawkami i pierwiosnkami.
Polecane odmiany brunery wielkolistnej
- 'Jack Frostʼ – niebieske kwiaty, srebrne liście z zielonym obrzeżem i unerwieniem
- 'Variegata' – o liściach z białymi plamami
- 'Dawson’s Whiteʼ – niebieskie kwiaty, liście o białych brzegach
- 'Hadspen Creamʼ – błękitne kwiaty, liście kremowo plamkowane
- 'Langtreesʼ – kwitnie na niebiesko, liście o srebrnych brzegach
Gdzie kupić brunerę wielkolistną?
Brunerę wielkolistną można kupić w wielu szkółkach roślin ozdobnych oferujących byliny jaki i w centrach ogrodniczych. Jest często dostępna wiosną, gdyż wtedy też najładniej się prezentuje i przyciąga klientów. Jeśli chcemy zamówić roślinę online, można skorzystać z oferty sklepów internetowych takich jak:
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: JFBRUNEAU / AdobeStock, Agnieszka Kwiecień Nova / CC BY-SA 4.0 / Link, Katarzyna Jeziorska, Brunnera macrophylla 'Variegata' / sonyaseattle / CC BY-SA 2.0