Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla) należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Nazywana bywa brunnerą wielkolistną lub niezapominajka kaukaską.

To długowieczna bylina dorastająca średnio do 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Ma kępiasty pokrój. Posiada duże, dekoracyjne liście o sercowatym kształcie. Osiągają nawet do 25 cm długości. Ich kolory to przede wszystkim zielony, srebrzysty i biały. Często bywają dwubarwne (z widocznym unerwieniem). Od spodu są pokryte meszkiem.

Kwiaty brunnery wielkolistnej są drobne i bardzo przypominają niezapominajki. Zebrane są w baldachy i występują w kolorach niebieskim lub białym. Roślina kwitnie zwykle od kwietnia do czerwca.

Wymagania i uprawa

Brunnera najlepiej rośnie na stanowiskach częściowo zacienionych. Preferuje żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie lekko zasadowym. Znosi też słabsze typy gleb. To gatunek w pełni mrozoodporny.

W czasie susz wymaga podlewania, a po kwitnieniu zaleca się ściąć pędy kwiatostanowe. Brunnerę w okresie wiosennym warto 2-3 krotnie dokarmić nawozami wieloskładnikowymi. Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Można ją rozmnażać wiosną przez wysiew nasion lub sadzonki korzeniowe.

Zastosowanie

Brunnera jest dobrą dekoracją cienistych rabat i oczek wodnych. Może rosnąć pod koroną drzew (o ile jest tam dostatecznie wilgotno). Można ją wykorzystywać jako roślinę okrywową. Dobrze wygląda w kompozycjach z roślinami cebulowymi, paprociami, żurawkami i pierwiosnkami.

Polecane odmiany

  • 'Jack Frostʼ – niebieske kwiaty, srebrne liście z zielonym obrzeżem i unerwieniem
  • 'Dawson’s Whiteʼ – niebieskie kwiaty, liście o białych brzegach
  • 'Hadspen Creamʼ – błękitne kwiaty, liście kremowo plamkowane
  • 'Langtreesʼ – kwitnie na niebiesko, liście o srebrnych brzegach
  • 'Betty Bowringʼ – białe kwiaty

Zdjęcie tytułowe: Dinkum/CC0/Link, Agnieszka Kwiecień, Nova/CC BY-SA 4.0/Link, Lenalensen/Pixabay, "Brunnera macrophylla 'Variegata'"/sonyaseattle/CC BY-SA 2.0