Brunnera wielkolistna 'Variegata'

brunnera wielkolistna Brunnera macrophylla Variegata Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Brunnera wielkolistna 'Variegata' to interesująca bylina o biało-zielonych liściach oraz błękitnych drobnych kwiatach. Zdobi ogród od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Posłuchaj
00:00
8
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla) 'Variegata' rozpoczyna wegetację w kwietniu, tworząc dwa rodzaje liści. Pierwsze to drobne, w kształcie jajowate lecz zaostrzone na wierzchołkach liście łodygowe – pozbawione ogonków siedzą na pędach kwiatostanowych, są silnie odbarwione, często niemal całkowicie białe lub biało-srebrzysto-zielone.

Drugi rodzaj liści brunnery to duże, szaroniebieskie liście odziomkowe w kształcie serca, z białym, szerokim, nieregularnym marginesem na brzegach oraz pięknie zarysowanym na zielono unerwieniem. Liście odziomkowe są osadzone na długich, zielonych ogonkach, wyrastają w trakcie i pod koniec kwitnienia brunnery.

Całe rośliny są pokryte miniaturowymi, krótkimi włoskami. Rozwijające się wiosną drobne, pięciopłatkowe, niebieskie kwiaty przypominają kwiaty niezapominajek, są jednak od nich drobniejsze, mają od 0,5 do 1 cm średnicy, rozwijają się z lawendowych pąków, są zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany.

W pełni kwitnienia kwiaty tworzą nad rośliną subtelną, niebieską mgiełkę. Kwitnienie trwa długo, w zależności od warunków pogodowych od kwietnia do czerwca. W tym czasie kępy rozrastają się do 30-40 cm wysokości i podobnej średnicy. Na zimę większość liści zamiera ale niektóre pozostają na roślinach do wiosny.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Brunnera wielkolistna ‘Variegata’ do właściwego wzrostu wymaga gleb żyznych, stale wilgotnych ale przepuszczalnych. Stanowisko do uprawy tej odmiany powinno być półcieniste, a roślina nie powinna być eksponowana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą uszkodzić delikatne, białe fragmenty liści. Bylina ta najlepiej rośnie w świetle rozporoszonym, pod koronami drzew i krzewów.

Coraz częstszym problemem w uprawie brunnery wielkolistnej są ślimaki bezskorupkowe, które upodobały sobie młode, rozwijające się wiosną rośliny. Zwalczamy je stosując pułapki, np. płytki talerzyk z piwem, do którego się garną, lub przeznaczone do tego celu środki chemiczne, najczęściej w postaci granulek, które rozsypuje się wokół zagrożonych roślin.

Brunnera wielkolistna w sprzyjających warunkach może się silnie rozsiewać, jednak siewki odmian ogrodowych nie powtarzają charakterystycznej kolorystyki liści. Aby uzyskać rośliny potomne o identycznym wyglądzie wystarczy rozrośnięte, kilkuletnie rośliny wykopać i podzielić. Wówczas wszystkie uzyskane nowe egzemplarze będą miały cechy identyczne roślin matecznych.

Gdzie posadzić?

Brunnera wielkolistna jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym i może być z powodzeniem uprawiana na terenie całego kraju. Można ją też uprawiać w donicach na balkonach i tarasach.

Odmiana ‘Variegata’ może pełnić rolę byliny okrywowej w miejscach cienistych. Powinna wówczas być sadzona w większych skupiskach jednoodmianowych do 9 szt/m2 lub wieloodmianowych – na rynku dostępnych jest kilka kultywarów brunnery, w tym m.in. bardzo cenna ‘Jack Frost’.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Brunera wielkolistna / Brunnera Brunnera macrophylla

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści