Brunera wielkolistna 'Jack Frost'

Brunnera macrophylla 'Jack_Frost' fot. Derek Ramsey CC BY-SA 2.5 Wikimedia Commons

Brunera wielkolistna 'Jack Frost' to niezwykle dekoracyjna i dość zagadkowa roślina. Początkowo przypomina drobną niezapominajkę, ale przekwitając stopniowo przekształca się w okrywową bylinę o dużych i wyjątkowo atrakcyjnych liściach.

Posłuchaj
00:00
27
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) odmiana 'Jack Frost' wyróżnia się od gatunku swoimi wyjątkowo ozdobnymi, dużymi liśćmi odziomkowymi o srebrzystym zabarwieniu i silnie kontrastującym, zielonym unerwieniu. Tak jak u wszystkich bruner są one pokryte licznymi, krótkimi włoskami.

W sezonie zanim na roślinach wyrosną imponujące liście, najpierw pojawiają się drobne, niebieskie kwiaty przypominające kwiaty niezapominajek (dawniej brunerę zaliczano do rodzaju Myosotis – niezapominajka). Kwiaty brunery są jednak drobniejsze od kwiatów niezapominajek (mają od 0,5-1 cm średnicy) i zebrane są w luźne, wiechowate kwiatostany.

Kwitnienie trwa długo, od kwietnia aż do czerwca.

Brunnera Jack Frost fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski, ZSzP

Zobacz więcej ciekawych odmian brunery

Rośliny uzyskują do 45 cm wysokości i około 50 cm średnicy. W trakcie kwitnienia zaczynają wyrastać liście – w dwóch postaciach! Najpierw drobne, bezogonkowe usadowione na pędach kwiatostanowych, a dopiero pod koniec kwitnienia te właściwe, odziomkowe i dużo większe. Na zimę część liści zamiera, ale niektóre pozostają na roślinach do wiosny.

Wymagania i uprawa brunery 'Jack Frost'

Brunera do właściwego wzrostu wymaga dosyć żyznych i umiarkowanie wilgotnych gleb. Stanowisko do uprawy powinno być półcieniste. Rośliny świetnie się czują np. w starych nasadzeniach parkowych, gdzie promienie słoneczne tylko czasami dosięgają do podłoża.

Jedynym problemem w uprawie odmiany 'Jack Frost' są ślimaki, które uwielbiają liście tej rośliny. Zwalczamy je stosując pułapki, np. płytki talerzyk z piwem lub przeznaczone do tego celu substancje chemiczne.

Odmiana ta w sprzyjających warunkach może się silnie rozsiewać, jednak siewki nie powtarzają bardzo charakterystycznych barwnych rysunków na liściach. Aby uzyskać rośliny potomne o identycznym wyglądzie wystarczy rozrośnięte, kilkuletnie rośliny wykopać i podzielić. Wówczas wszystkie uzyskane nowe egzemplarze będą miały cechy identyczne, jak rośliny mateczne.

Brunera wielkolistna jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym i może być z powodzeniem uprawiana na terenie całego kraju.

Gdzie posadzić brunerę 'Jack Frost'?

Odmiana 'Jack Frost' to idealna roślina okrywowa, która zdecydowanie powinna być sadzona w większych skupiskach jednoodmianowych – sadzimy do 9 szt/m² lub wieloodmianowych (na rynku dostępnych jest kilka odmian brunery).

Rośliny te świetnie prezentują się sadzone obok paproci, funkii czy ciemierników. Mogą być też stosowane do podsadzania licznych drzew i krzewów ozdobnych, szczególnie tych o ciemnym zabarwieniu liści. Brunery dobrze prezentują się także nad zbiornikami wodnymi, gdzie mogą im towarzyszyć byliny kwitnące np. irysy syberyjskie, jaskry czy pełniki.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Derek Ramsey(Ram-Man)/CC BY-SA 2.5/Link
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Brunera wielkolistna / Brunnera Brunnera macrophylla

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści