Logo
Logo
56
Do góry

10+ pomysłów na jesienne dekoracje

Jesień daje mnóstwo możliwości do tworzenia dekoracji w donicach, koszach, balkonowych skrzynkach lub ozdobnych naczyniach. Suszone kwiatostany, kolorowe liście, owoce i warzywa różnych kształtów pozwalają nam delektować się urokami tej pięknej pory roku. Zainspiruj się naszymi pomysłami!

 

Jesienne dekoracje do ogrodu, na balkon i taras

10+ pomysłów na jesienne dekoracje Fot. Proven Winners

Wazony z hortensjami

Przed wejściem do domu ustawiono wysokie, stabilne, pomarańczowobrązowe wazony z gałązkami hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) 'Fire Light' o różowych kwiatostanach. Lekkości bukietom dodają purpurowe liście oraz puszyste kwiatostany rozplenicy (Pennisetum) 'Vertigo' i 'Rubrum'. Uwagę w tej dekoracji domu przyciągają też dynie – różniące się kolorami i kształtem; ciekawie kontrastujące z wdzięcznymi roślinami w wazonach.

 10+ pomysłów na jesienne dekoracje

Fot. Proven Winners

Donice z rozplenicami

Tę jesienną kompozycję na tarasie tworzą trzy donice z rozplenicami. Po środku ustawiono odmianę 'Vertigo' o purpurowych liściach, która została wzbogacona niskim koleusem ColorBlaze® Chocolate o purpurowo-zielonych liściach i kwitnącą na żółto lantaną Luscious® Goldengate™. Z boku widać dwie niższe odmiany, które przyciągają wzrok głównie puszystymi kwiatostanami. Małe dynie ułożono dyskretnie u stóp roślin. 

10+ pomysłów na jesienne dekoracje

Fot. Proven Winners

Skrzynka z hortensjami

Kwitnące pod koniec lata hortensje można podziwiać także nie posiadając ogrodu. Wystarczy umieścić ścięte gałązki kilku najpiękniejszych odmian pomiędzy roślinami sezonowymi w szerokiej skrzynce pod oknem salonu lub kuchni i będzie można cieszyć się nimi przez długie jesienne dni. W tej dekoracji wykorzystano trzy odmiany hortensji – białą 'Bobo', zielonkawą 'Limelight' i różową 'Pinky Winky'. Kwitnące na żółto begonia bulwiasta Nonstop® Joy Yellow i bidens Goldilocks Rocks® będą efektowne aż do przymrozków, a liście paskowanej rozplenicy 'Fireworks', suche, powyginane gałązki leszczyny i miniaturowe dynie dodadzą całości jesiennego charakteru.

10+ pomysłów na jesienne dekoracje

Fot. Proven Winners

Kompozycja w drewnianej beczce

Ta dekoracja doskonale pasuje do ogrodu lub patio w stylu rustykalnym. W starej beczce lub donicy, w której od połowy maja rosną kolorowe petunie i kępki kalibrachoa pod koniec sezonu, po środku umieszczono piramidę z dyń. Przestrzenie pomiędzy dyniami wypełniono zielonym mchem, a żeby dynie stabilnie trzymały się w donicy, w ziemię powbijano cienkie, proste pędy. Taki stożek jest nie tylko stelażem dla dyń, ale też dodatkową ozdobą całej kompozycji.

10+ pomysłów na jesienne dekoracje wieniec z karczochem fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Laurowy wieniec z karczochem

Ten wieniec nie tylko wygląda pięknie, ale na pewno i dobrze smakuje! W środku znajduje się imponujący, fioletowy karczoch. Otacza go wianuszek z drobnych owoców, a podstawę wieńca stanowią gałązki wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis).

10+ pomysłów na jesienne dekoracje

Fot. RitaE/Pixabay

Kosze z szyszkami chmielu

Owoce i warzywa ułożone w wiklinowych koszach ładnie wyglądają przystrojone kwiatami i zielonymi szyszkami chmielu. Pędy chmielu są elastyczne i bardzo mocne, można więc je z powodzeniem przeplatać przez uchwyty koszyków. Zieleń szyszek wprowadza do kolorowych zestawień harmonię.

10+ pomysłów na jesienne dekoracje fot. Markus Distelrath  Pixabay

Fot. Markus Distelrath/Pixabay

Dyniowy obraz

Drewniana skrzynka z dyniami umieszczona pomiędzy kawałkami drewna przyciąga uwagę wyrazistymi barwami. W miarę upływu czasu przestrzeń skrzynki można zastąpić dekoracjami na Boże Narodzenie, a później ustawić w niej doniczki z kwitnącymi roślinami cebulowymi, bratkami, a w końcu pelargoniami lub innymi letnimi kwiatami.

10+ pomysłów na jesienne dekoracje fot. Shirley Hirst Pixabay

Fot. Shirley Hirst/Pixabay

Wdzięczne suszki

Klasyczne połączenie pomarańczowych miechunek, srebrników Judasza i owsa. Bukiet zrobiony z takich elementów będzie w domu ładnie wyglądał przez całą jesień. Warto wiedzieć, że wysuszone jagody miechunki są jadalne. Natomiast nasiona srebrników Judasza (drobniutkie, ciemne) trzeba zebrać i wysiać w ogrodzie jesienią, aby cieszyć się w kolejnym sezonie tymi roślinami w ogrodzie (wykorzystując do bukietu tylko osadzone na pędach srebrzyste przegrody nasienne).

10+ pomysłów na jesienne dekoracje fot. Gundula Vogel  Pixabay

Fot. Gundula Vogel/Pixabay

W rustykalnym stylu

Druciane kosze, skrzynki po owocach i stare bańki na mleko to niezwykle wdzięczne materiały, które idealnie pasują do ogrodów w stylu wiejskim. Pomimo obfitości kształtów w kompozycji wykorzystano tylko kilka barw – odcienie żółtego i pomarańczu, butelkową zieleń i niewielką domieszkę brudnego różu.

10+ pomysłów na jesienne dekoracje fot. flockine Pixabay

Fot. flockine/Pixabay

Na chłodne wieczory

Ciemne tło i ciemne dodatki doskonale podkreślają pomarańczowy kolor miechunek oraz złotą barwę świecznika. Świeże plasterki drewna to nie tylko uczta dla oka; jeśli były niedawno zrobione, przez pewien czas mogą wydzielać przyjemny zapach.

10+ pomysłów na jesienne dekoracje rozplenica i rozchodnik fot. Flower Council

Fot. Flower Council

W zimnej tonacji

Delikatne rozplenice posadzone w plecionym koszu ozdobiono wianuszkiem z wyrazistych, ale niskich rozchodników. To oryginalne połączenie roślin sprawdzi się w każdym nowoczesnym ogrodzie.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Flower Council

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)

Komentarze

Gość Lena

14-09-2020 20:12

Piękne jesienne aranżacje. 🙂

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu