Logo
Logo

Jak zrobić serce z owoców jarzębiny | DIY

Już na przełomie lata i jesieni możemy zbierać wybarwione owoce jarzębiny. Z tych kulistych, dość zbitych, niedużych owoców można robić nie tylko znane wszystkim korale. Dzięki temu, że owoce jarzębiny mają dość sztywną skórkę i zwarty miąższ, da się z nich wyczarować wiele ciekawych ozdób, nadziewając je na przykład na druciki.

Serce z owoców jarzębiny może stać się jesienną dekoracją domu, ale też być świetnym prezentem dla bliskiej osoby. Zobacz, jak łatwo je zrobić krok po kroku!

Jarzębina, czyli jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) to niewysokie drzewo, które rośnie prawie w całej Polsce. Jego owoce, zebrane w płaskie baldachogrona, zaczynają dojrzewać już pod koniec sierpnia i utrzymują się na roślinie nawet do listopada, póki nie zjedzą ich ptaki. Owoce jarzębiny, po przemrożeniu, możemy wykorzystywać do robienia przetworów (surowe są dla ludzi trujące).

Ze względu na ładny kolor i swoją strukturę owoce jarzębiny świetnie nadają się do robienia jesiennych dekoracji. Nie tracą urody nawet po wyschnięciu. Łatwo się je nawleka na druciki lub niezbyt grube sznurki, ze względu na zwarty miąższ i niewielką zawartość soku. Po lekkim przesuszeniu te zgrabne owoce można też przyklejać do różnych powierzchni klejem do klejenia na gorąco.

Serce z owoców jarzębiny – jak je zrobić?

Serce z jarzębiny jest łatwe do zrobienia, z pomocą osoby dorosłej może je zrobić nawet dziecko w wieku przedszkolnym. Do zrobienia tej ciekawej dekoracji trzeba przygotować kilka rzeczy:

  • drut
  • świeże owoce jarzębiny
  • sznurek
  • nożyce do cięcia drutu
jak zrobić serce z owoców jarzębiny fot. agneskantaruk Depositphotos krok 1
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 1
Przygotuj dwa kawałki drutu, jeden conajmniej trzy razy dłuższy od drugiego i wygnij je, nadając im kształty serc. Na każde serce ponawlekaj pozbawione szypułek owoce jarzębiny, układając je ciasno jeden obok drugiego.
jak zrobić serce z owoców jarzębiny fot. agneskantaruk Depositphotos krok 2
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 2
Gdy nawleczesz na oba druty wszystkie owoce, włóż jedno serce w drugie, a potem zawiń końcówki drutów na dole.
jak zrobić serce z owoców jarzębiny fot. agneskantaruk Depositphotos krok 3
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Krok 3
Na koniec przygotuj kawałek sznurka i złącz ze sobą oba serca. Dekorację możesz powiesić na zewnątrz, na przykład na drzwiach wejściowych do domu, albo na ścianie szopy z narzędziami. Serca mogą też ozdobić wnętrze domu – pamiętaj tylko, że ciepłym pomieszczeniu owoce wyschną po pewnym czasie i skurczą się

Czym urozmaicić serce z jarzębiny? 

Do zrobienia podobnej dekoracji możesz też wykorzystać owoce innych gatunków jarząbów. Kremowe owoce ma jarząb Koehnego, różowe jarząb brekinia, żółte jarząb Arnolda 'Golden Wonder', a pomarańczowe jarząb AUTUMN SPIRE 'Flanrock'.  Z ich wykorzystaniem można robić serca w innych kolorach lub ciekawe mieszanki kolorystyczne. Dla urozmaicenia możesz też dodać do serca z owoców owoce dzikiej róży, głogu albo drobne owoce rajskich jabłoni czy wyjątkowo urodziwe lampioniki miechunki.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: agneskantaruk/Depositphotos

Autor
Jak zrobić serce z owoców jarzębiny | DIY
Jak zrobić serce z owoców jarzębiny | DIY
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl