Logo
Logo

Jesienne dekoracje, które ożywią twój balkon i taras | 15+ pomysłów, które musisz zobaczyć!

Jesień to czas, kiedy natura zmienia swoje kolory, a my możemy to wykorzystać, aby odświeżyć wygląd naszego balkonu czy tarasu. Nie ograniczaj się tylko do znanych i popularnych roślin jak astry czy chryzantemy. Odkryj bogactwo możliwości, od iglaków przez trawy ozdobne, aż po kapustę ozdobną i dynie. W tym artykule znajdziesz 15+ pomysłów, które pomogą Ci stworzyć jesienną oazę w zaciszu własnego domu.

Spis treści
Inspirujące pomysły na jesienne kompozycje w donicach – odkryj magię jesieni! Które jesienne kwiaty nadają się do doniczki na balkon? Które rośliny ogrodowe mogą zdobić balkon pod koniec sezonu?

Jesienne dekoracje, które ożywią twój balkon i taras

Jesienną dekoracją balkonu i tarasu będą przede wszystkim odpowiednie rośliny doniczkowe. Znane z pięknych tą porą roku kwiatów są astry, chryzantemy i wrzosy. Ale czy tylko wśród nich możemy wybierać? Oczywiście, że nie!

Poznaj rośliny ozdobne jesienią pasujące do donic i zainspiruj się do stworzenia swojego idealnego, jesiennego balkonu i tarasu.

Rośliny doniczkowe, które kwitną jesienią

Do najpopularniejszych roślin kwitnących jesienią, nadających się do balkonowych skrzyń i donic, należą astry, chryzantemy oraz wrzosy. Oprócz nich istnieją także inne ozdobne gatunki, które mogą sprawić, że balkon zachwyci właśnie... jesienią! ale najpierw zobaczcie kto stoi na balkonowym jesiennym podium.

Wrzosy i jesienne wrzośce

Wrzosy (Calluna) to najpopularniejsze jesienne kwiaty na balkon. Te wieloletnie krzewinki, w uprawie doniczkowej, traktowane są jako sezonowe rośliny jednoroczne. Można stworzyć z nich trwałe, wieloletnie kompozycje, choć nie jest to łatwe. Wrzosy lubią kwaśną i przepuszczalną ziemie, mogą przetrwać zimę na balkonie jeśli ściany skrzynki zostaną odpowiednio zabezpieczone przed mrozem (np. obłożone styropianem). Razem z wrzosami możesz posadzić inne kwasolubne rośliny (jak opisane niżej pierisy i hebe) oraz wrzośce, które kwitną jesienią – m.in. wrzosiec krwisty.

▶ Więcej dowiesz się z artykułów: Wrzosy w doniczkach oraz Wrzośce w doniczkach

Pomysły na jesienne dekoracje balkonu i tarasu Fot. Pixabay, Floradania.dk

Wrzosy w różnych kolorach, różowe astry i pomarańczowe chryzantemy.

Astry

Astry czyli marcinki, to późne kwiaty ogrodowe, jednak od dawna królują na jesiennych balkonach. Przybierają barwy od różowej, przez fioletową, aż do niebieskiej. Większość astrów rozpoczyna kwitnienie w sierpniu i kończy we wrześniu choć są i takie, których kwiaty można podziwiać do końca listopada. Ich kwiaty są często odwiedzane przez późne motyle.

Astry wymagają żyznych i przepuszczalnych gleb oraz dobrze nasłonecznionego stanowiska. Ich karpy są wrażliwe na przesuszenie, dlatego też należy regularnie nawadniać pojemniki z roślinami. Nadmiar wody powinien odpływać przez otwory w dnie donicy. Po kwitnieniu mogą zimować w donicy ale lepiej przesadzić je do ogrodu.

Chryzantemy

Innymi jesiennymi kwiatami balkonowymi są chryzantemy. Choć przez lata miały przypięta łatkę "kwiatów cmentarnych", to coraz częściej (na szczęście), cieszą swoimi słonecznymi kwiatkami nasze balkony i tarasy. To piękne kwiaty (wyglądające jak kolorowe stokrotki) na całym świecie kojarzą się z energią i radością. Warto kupić kilka różnych odmian i posadzić je obok siebie.

Dostępne są w najróżniejszych barwach i kształtach kwiatów. Są wśród nich rośliny m.in. w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym i fioletowym. Do uprawy na balkonie najlepiej wybrać karłowe odmiany doniczkowe. Aby długo kwitły ustaw je w słońcu i regularnie podlewaj.

▶ Więcej dowiesz się z artykułu: Chryzantemy w doniczkach – odmiany, uprawa i pielęgnacja

 
 

Rośliny ogrodowe, które dobrze rosną w doniczkach

Oprócz tradycyjnych, popularnych roślin kwitnących jesienią, do balkonowej kompozycji można wyszukać także mniej popularne, a niektóre zupełnie nieznane gatunki. Wiele z nich nie kwitnie, ale ich żywozielone lub kolorowe liście dodadzą energii jesiennym kompozycjom. Niektóre z nich będą także ozdobą w czasie zimy.

Iglaki

Rośliny iglaste są zimozielone, dzięki czemu są ozdobą balkonów i tarasów przez cały rok. Co więcej, doskonale nadają się do różnych kompozycji – wyglądają dobrze zarówno obok roślin kwitnących latem jak i jesiennych wrzosów. Dostępnych jest wiele różnych gatunków i odmian. Najczęściej na balkonach sadzone są świerki 'Conica' oraz tuje

Wiele gatunków iglaków, z uwagi na swoją odporność na wiatr i niskie temperatury, może zdobić nasz balkon przez wiele lat. W niektórych jednak przypadkach, mimo że są mrozoodporne, warto zabezpieczyć ich doniczki przed mrozem by, w razie srogiej zimy, nie przemarzły im korzenie. Wówczas najlepiej obłożyć doniczkę styropianem, wolne przestrzenie wypełnić suchymi liśćmi, a pędy ochronić przed zimnymi wiatrami, osłaniając je słomiana matą lub grubym papierem.

▶ Więcej dowiesz się z artykułu: Iglaki w doniczkach – uprawa na balkonie i tarasie

 
 

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne mają teraz swoje 5 minut popularności. Nie bez powodu – to przepiękne i magiczne rośliny. Choć dawniej ich stosowanie było marginalne dziś trudno wyobrazić sobie zielony zakątek bez tych dodatków. Trawy tworzą tło dla innych roślin ale są też doskonałą ozdobą samą w sobie.

Wśród nich są odporne na mrozy są m.in. Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) odmiana 'Red Baron' – zwana czerwoną trawą, miskant chiński (Miscanthus sinensis), kostrzewa sina (Festuca glauca) – srebrna trawa, kostrzewa miotlasta (Festuca scoparia) - niedźwiedzie futro, proso rózgowate (Panicum virgatum) i najróżniejsze turzyce (Carex).

▶ Więcej dowiesz się z artykułu: 10 najpiękniejszych traw ozdobnych – gatunki, opisy i wymagania

Pomysły na jesienne dekoracje balkonu i tarasu Fot. Floradania.dk

Miniaturowy świerk, turzyca w donicy, żurawka o fioletowawych liściach, białe cyklameny i róże w podwieszanej doniczce.

Żurawki

To jedne z najpiękniejszych ogrodowych bylin o ozdobnych liściach, które równie dobrze co na rabacie prezentują się w pojemniku. Żurawki (Heuchera) maja wiele różnokolorowych odmian – od kremowych, zielonych, czerwonawych, fioletowawych, a nawet ciemnopurpurowych, często ze wzorem, powcinane, czasem poskręcane. Wiele odmian oprócz ozdobnych liści posiada także piękne kwiaty. Doskonale prezentują się samodzielnie, ale z powodzeniem można z nich tworzyć wieloodmianowe, różnokolorowe kompozycje.

▶ Więcej dowiesz się z artykułu: Żurawki – byliny o ozdobnych liściach – gatunki i odmiany

Cyklameny

Choć cyklameny to popularne domowe rośliny doniczkowe, to niektóre gatunki można z powodzeniem wynieść na balkon. Cyklamen perski, zwany bluszczolistnym (Cyclamen hederifolium) kwitnie od lipca, aż do listopada. W uprawie jest kilka odmian – od białych, po intensywnie różowe. Lubi lekko zacienione miejsca, żyzną i przepuszczalną glebę. Nie może stać w wodzie, bo szybko zgnije. Jest mrozoodporny ale wymaga dobrego zabezpieczenia doniczki.

▶ Więcej dowiesz się z artykułu: Cyklameny w doniczkach

 
 

Róże

Królowe ogrodów dobrze rosną w doniczkach. Nie są to typowe jesienne ozdoby, bo zakwitają już w lecie, jednak niektóre odmiany utrzymują swoje kwiaty aż do mrozów.

Doskonale wyglądają samodzielnie ale piękne dopełniają każdą doniczkowa kompozycję. Wybierz niskie, kompaktowe odmiany lub te szczepione na pniu. Pamiętaj o tym, że róże kochają słońce! W cieniu będą słabo kwitły i często chorowały. Na zimę owiń dokładnie agrowłókniną, a doniczkę ociepl styropianem.Hebe

Hebe

Coraz więcej sympatyków zdobywa hebe (Hebe). Uwodzi zimozielonymi, drobnymi i błyszczącymi listkami, które w zależności od gatunku i odmiany mogą mieć różne odcienie zieleni, czasem zabarwionej na kremowo lub różowo. Na szczytach pędów pojawiają się kwiaty. Mogą być białe, fioletowe, niebieskie, w różnych odcieniach tych kolorów.

Najlepiej w doniczkach sprawdzą się niskie karłowe odmiany. Roślina wymaga kwaśnego i przepuszczalnego podłoża więc doskonale sprawdzi się w kompozycji z wrzosami i wrzoścami. Trzeba ją bardzo dobrze zabezpieczyć na zimę gdyż jest nie w pełni mrozoodporna!

Pomysły na jesienne dekoracje balkonu i tarasu Fot. Floradania.dk, Anja Osenberg/Pixabay

Hebe o grubych pędach, pieris o delikatnych listkach, kompozycja z wykorzystaniem doniczkowego bluszczu, kapusta ozdobna o czerwonych liściach i drobne, dekoracyjne owoce dyń.

Pieris

To kolejne ogrodowa roślina,która coraz częściej pojawia się w uprawie doniczkowej. Pierisy (Pieris) mają piękne zimozielone, skórzaste i błyszczące liście, skupione na szczycie pędu, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące. Młode liście zazwyczaj wczesną wiosną są szkarłatne, w miarę upływu czasu zielenieją. Bardzo popularna jest odmiana 'Gold Flame' o liściach w kolorze ognistej czerwieni. Są spokrewnione z wrzosami i dobrze nadają się do wspólnej kompozycji, tworząc doskonałe tło dla kolorowych kwiatów.

▶ Więcej dowiesz się z artykułu: Uprawa i pielęgnacja pierisów

Bluszcz

Bluszcz to doskonałe dopełnienie każdej doniczkowej kompozycji. Doskonale wygląda zarówno z trawami ozdobnymi, różami, iglakami, a nawet solo. Do uprawy na zewnątrz wybierz odmiany ogrodowe, te domowe mogłyby nie wytrzymać mrozów. Ustaw bluszcz w lekko ocienionym miejscu i podlewaj niezbyt obficie.

 
 

Kapusta ozdobna

To niewątpliwy hit ostatnich kilku sezonów, który szturmem wdarł się do naszych doniczek. To ozdobna kuzynka dobrze wszystkim znanego warzywa. Postrzępione rozety liści kapusty ozdobnej mogą przybierać kolory od zielonego, białego, różowego, czerwonego, a nawet fioletowego. Jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej wybarwia się na słońcu. Nie lubi zbyt intensywnego podlewania ale nie może przeschnąć.

Dynie i inne owoce

Znakomitymi dodatkami do jesiennych kwiatów są też owoce zbierane jesienią. Duże, pomarańczowe dynie, owoce jarzębiny, głogu czy dzikiej róży warto wykorzystać do tworzenia jesiennych kompozycji. Piękną jesienną dekoracją będą też żołędzie i kasztany.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Thomas Kottal, Udo Kroener / Adobe Stock, Flora Dania, Flower Council Holland, Funnyhowflowerdothat.co.uk oraz Anja Osenberg Pixabay

Autor
Jesienne dekoracje, które ożywią twój balkon i taras | 15+ pomysłów, które musisz zobaczyć!
Jesienne dekoracje, które ożywią twój balkon i taras | 15+ pomysłów, które musisz zobaczyć!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_pomysly_na_dekoracje