Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
600
Okazje

Wrzosy w doniczkach – uprawa, pielęgnacja, zimowanie

Wrzosy to rośliny, które wymagają prawidłowej pielęgnacji. Ich uprawa w doniczkach nie jest łatwa, ponieważ mają one specyficzne wymagania m.in. co do podłoża i temperatury. Zaniedbane szybko marnieją i zamierają.

Dowiedz się jak postępować z wrzosami w doniczkach, aby były piękną jesienną ozdobą balkonu lub tarasu.

 
Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są wymagania wrzosów?
  • Jak sadzić wrzosy?
  • Koło jakich roślin sadzić wrzosy?
  • Jak pielęgnować wrzosy?
  • Czy wrzosy przezimują w doniczkach?
  • Galeria inspiracji

Wrzos pospolity (łac. Calluna vulgaris) jest jedną z najpopularniejszych jesiennych roślin ogrodowych. Z powodzeniem można go także uprawiać w doniczkach. Należy jedynie przestrzegać kilka zasad pielęgnacji, gdyż wrzosy są wrażliwe na zaniedbania i szybko marnieją, gdy nieprawidłowo je pielęgnujemy.

Jak uprawiać wrzosy w doniczkach?

Już od połowy sierpnia w centrach ogrodniczych pojawiają się wrzosy w doniczkach. To jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Wczesne (nieliczne) odmiany kwitną już w lipcu, jednak znaczna większość rozkwita na przełomie sierpnia i września, a niektóre utrzymują kwiaty nawet do końca października.

W uprawie jest obecnie kilkaset odmian – od niskich krzewów, ścielących się po ziemi, aż po wyższe, o wzniesionych pędach. Mogą różnić się nie tylko wysokością, terminem kwitnienia, barwą kwiatów, ale także kolorem liści.

Wymagania i uprawa doniczkowych wrzosów

SADZENIE
Wrzosy po zakupie i przyniesieniu ze sklepu należy przesadzić! Nie mogą rosnąć w niewielkiej doniczce, w której je kupiliśmy gdyż zawiera ona zbyt mało podłoża (zwykle jest to sam torf). Pierwszym krokiem jest nasypanie na dno nowej donicy keramzytu, który stworzy doskonałą warstwę drenażu. Następnie sadzimy rośliny na takiej samej głębokości, na której rosły w kupionych doniczkach – nie powinny być wkopane zbyt głęboko, gdyż mogą wtedy gnić. Na koniec na wierzch można wysypać korę sosnową, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu gleby i rozwojowi chwastów.

DONICZKI
Wrzosy powinno się sadzić szerokich donicach. Pojemnik dla jednej rośliny powinien mieć średnicę minimum 15 cm i nie musi być głęboki gdyż wrzosy mają płytki system korzeniowy. Doniczki powinny mieć otwory odpływowe w dnie. Jeśli posadzimy wrzosy w osłonkach będziemy musieli często sprawdzać czy nie zalega w nich woda!

wrzos w doniczce fot. Anja Osenberg Pixabay Public Domain CC0
Fot. Anja Osenberg/Pixabay
wrzosy w doniczkach fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Doniczki dla wrzosów powinny być szerokie, a nie głębokie, ponieważ rośliny te mają płytki system korzeniowy.

GLEBA
Podczas sadzenia warto pamiętać, że wrzosy mają specyficzne wymagania co do gleby i aby zdrowo rosły podłoże w doniczce musimy dostosować do ich upodobań. W zwykłej uniwersalnej ziemi szybko będą zamierać. Wrzosy lubią kwaśną ziemię o pH 3,5-5,0 – najlepiej w tym celu kupić kwaśny torf lub podłoże do roślin wrzosowatych (doskonale będzie się nadawać ziemia do rododendronów).

STANOWISKO
Wrzosy uwielbiają stanowiska słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem. Źle będą rosły w cieniu! Doniczki ustawmy w miejscach, w których często przebywamy – tak aby móc jak najczęściej podziwiać nasze mini wrzosowisko. Pamiętajmy o tym, że wrzosy to rośliny ogrodowe i najlepiej czują się na zewnątrz (na balkonie lub tarasie). W domu szybko zmarnieją, nawet pomimo naszej troskliwej pielęgnacji. Do pomieszczenia możemy je chować tylko na krótki czas (na kilka dni)! Powinny wtedy stać w widnym i chłodnym miejscu, z dala od kaloryfera.

TOWARZYSTWO
Wrzosy mogą rosnąć solo ale najlepiej prezentują się w kompozycjach – po kilka sztuk różnokolorowych odmian. Można je sadzić w kompozycjach z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych (np. rododendronów lub azalii) oraz w towarzystwie karłowych iglaków lubiących kwaśne podłoże, a także hortensji ogrodowej (która w kwaśnej ziemi zakwitnie na niebiesko).

Uprawa wrzosów w doniczkach, fot. _Alicja_ z Pixabay
Fot. _Alicja_/Pixabay

Wrzosy pięknie wyglądają, gdy są sadzone do jednej donicy po kilka, różnokolorowych odmian.

Pielęgnacja wrzosów w doniczkach

PODLEWANIE
Wrzosy podlewamy regularnie, tak aby podłoże nadmiernie nie wyschło (gubią wtedy pąki i listki), pamiętając przy tym że rośliny nie lubią stać w wodzie (gniją im wtedy korzenie). Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra! O podlewaniu nie możemy zapomnieć zwłaszcza w miesiącach letnich kiedy to podłoże w doniczkach szybko przesycha. Woda do podlewania wrzosów nie może mieć dużej zawartości wapnia, gdyż rośliny bardzo tego nie lubią. Wodę z kranu odstawiamy na kilka godzin, aby wapń osiadł na dnie konewki. Podczas podlewania pamiętajmy o tym aby nie moczyć liści, gdyż sprzyja to groźnym chorobom grzybowym.
• Dowiedz się więcej o pielęgnacji wrzosów w ogrodzie

NAWOŻENIE
Wrzosy są mało wymagające co do nawożenia i w żyznym podłożu będą doskonale rosnąć, potrzebując tylko jednorazowego zasilania w sezonie. W tym celu wybierajmy najlepiej nawozy do wrzosów lub te do roślin wrzosowatych. Wrzosy są bardzo wrażliwe na przenawożenie! Na ich prawidłowy wzrost bardzo korzystnie wpływa zjawisko mikoryzy – wzajemnie korzystne współżycie roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, nawiązujących bezpośredni kontakt z korzeniami.
• Dowiedz się więcej o mikoryzie w ogrodzie

PRZYCINANIE
Wrzosy przycinamy dopiero na wiosnę, gdyż dłuższe pędy sprzyjają dobremu przezimowaniu. Cięcie jest niezbędne, gdyż powoduje zagęszczenie krzewów i obfite kwitnienie. Odpowiednio pielęgnowane zakwitną kolejnej jesieni.
Dowiedz się więcej o przycinaniu wrzosów

Wrzosy w doniczkach fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Odpowiednio pielęgnowane wrzosy w doniczkach odwdzięczą się obfitym kwitnieniem, ale niestety nawet wtedy nie poradzą sobie w warunkach domowych – to typowe rośliny ogrodowe.

Czy wrzosy przezimują w doniczkach?

Aby wrzosy w doniczkach bezpiecznie przezimowały musimy zadbać o ich odpowiednią ochronę przed mrozem! Warto przy tym zaznaczyć, że wrzosy są dość wrażliwe na przemarzanie nawet gdy rosną w gruncie! Dlatego też w doniczkach istnieje duże ryzyko że nie dadzą sobie rady. Na pewno nie przezimują w pojemnikach, w których zostały kupione, gdyż jest w nich zbyt mało podłoża. Przed zimą muszą być przesadzone do dużej donicy i zadołowane w ziemi (w ogrodzie) lub odpowiednio zabezpieczone. W tym celu okrywamy donicę styropianem (także od spodu), a rośliny osłaniamy biała agrowłókniną lub słomianym chochołem. Mniejsze doniczki można włożyć do tekturowego pudła (nie zamkniętego), wyłożonego styropianem.

Galeria inspiracji z wrzosami w doniczkach

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: freestocks-photos, Lena Svensson/Pixabay, Flower Council Holland, Funnyhowflowerdothat.co.uk

 

Autor
Wrzosy w doniczkach – uprawa, pielęgnacja, zimowanie
Wrzosy w doniczkach – uprawa, pielęgnacja, zimowanie
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)

Komentarze

Gość Borówka

04-09-2020 11:52

Polecam sadzenie wrzosów w dużych donicach z karłowymi odmianami kosodrzewiny - te rośliny mają podobne wymagania w stosunku do podłoża i nasłonecznienia, a do tego razem ładnie się komponują!

Gość Br

24-08-2019 18:05

Dobre

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

Twoja strona ogrodu