Co zrobić, by wrzosy rosły przez wiele lat? 7 praktycznych porad

wrzosowisko w ogrodzie fot. JACLOU-DL - Pixabay.com

Wrzosy to krzewinki, które uchodzą za łatwe w uprawie. Trzeba jednak wiedzieć, jak je pielęgnować, by zdobiły nasz ogród przez długi czas. Wybór odpowiedniego miejsca, dbałość o kwaśność gleby, regularne przycinanie czy właściwe nawadnianie to tylko niektóre z elementów, które wpływają na ich kondycję. Chcesz wiedzieć, jak cieszyć się pięknem wrzosów przez lata? Odkryj 7 kluczowych porad, które przekształcą Twój ogród w wrzosową oazę.

Posłuchaj
00:00
117
Spis treści
Jak założyć wrzosowisko i cieszyć się pięknymi kolorami wrzosów przez wiele lat 1. Posadź w odpowiednim miejscu i terminie 2. Zadbaj o kwaśne podłoże 3. Pamiętaj o rozsądnym podlewaniu 4. Zasilaj i zakwaszaj 5. Zastosuj mikoryzę 6. Nie zapomnij o przycinaniu 7. Okrywaj na zimę

Jak założyć wrzosowisko i cieszyć się pięknymi kolorami wrzosów przez wiele lat

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) jest jedną z najpopularniejszych jesiennych roślin ogrodowych. Ta niewielka krzewinka należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Hodowcy stworzyli już ponad 1000 odmian wrzosów o różnej wysokości, kolorze liści i kwiatów. Dzięki dużej liczbie odmian można tak dobrać rośliny aby od lipca do października zachować ciągłość kwitnienia.

Znajomość wymagań wrzosów, odpowiednie przygotowanie gleby oraz troskliwa pielęgnacja są niezbędne, aby cieszyć się tymi roślinami przez wiele lat. Na naturalnych wrzosowiskach rosną nawet 20 lat, jednak w ogrodach żyją znacznie krócej, dlatego na ogrodowym wrzosowisku warto posadzić różne rośliny wrzosowate.

1. Posadź w odpowiednim miejscu i terminie

Wrzosy najlepiej sadzić we wrześniu, jednak termin sadzenia nie jest w ściśle określony, gdyż rośliny sprzedawane są w doniczkach i mają dobrze rozrośnięty system korzeniowy. Można więc sadzić je praktycznie przez cały sezon, pod warunkiem że zapewnimy im odpowiednią wilgotność podłoża.

Wrzosy najlepiej sadzić w grupach (minimum 10-15 sztuk jednej odmiany), w odległości 20-30 cm od siebie – około 10-15 krzewinek na m2. Rośliny sadzimy tak głęboko, by dolne gałązki dotykały ziemi. Wrzosy uwielbiają słońce, dlatego też błędem jest sadzenie ich w półcieniu i cieniu.

Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, a ziemię wokół nich ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą rozdrobnionej kory sosnowej. Kora przeciwdziała nadmiernemu parowaniu wody, ogranicza wzrost chwastów i zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem.

2. Zadbaj o kwaśne podłoże

Wrzosy posadzone w zwykłej ogrodowej, ciężkiej ziemi nie przyjmą się i przestają rosnąć. Musimy zapewnić im odpowiednie podłoże. Podłoże dla wrzosów powinno być przepuszczalne i kwaśne (pH 3,5-5). Najlepiej kupić gotowe podłoże dla roślin wrzosowatych lub przekopać ziemię ogrodową z kwaśnym torfem i przekompostowaną korą sosnową. Odczyn pH podłoża powinno się co jakiś czas kontrolować aby uzyskać jak najzdrowsze rośliny.

Krzewinki nie lubią zbyt mokrego podłoża, dlatego przed posadzeniem na glebach ciężkich należy wykonać drenaż poprzez wysypanie warstwy grubego żwiru.

3. Pamiętaj o rozsądnym podlewaniu

Wrzosy są bardzo wrażliwe na przesuszenie, jak również na przelanie, dlatego też utrzymanie stałej i równomiernej wilgotności podłoża jest bardzo ważne. W okresach suszy nie można o nich zapomnieć, gdyż mają płytki system korzeniowy i łatwo mogą uschnąć.

Warto regularnie zwalczać chwasty, aby nie zabierały wrzosom wody. Należy unikać zraszania roślin, gdyż może to doprowadzić do chorób grzybowych – głównie szarej pleśni.

4. Zasilaj i zakwaszaj

Mimo, że wrzosy w warunkach naturalnych rosną na mało zasobnych glebach to w ogrodzie nie można zapomnieć o ich nawożeniu. W sprzedaży dostępne są specjalne nawozy do wrzosów. Można również wykorzystywać nawozy do różaneczników lub iglaków. Najlepsze efekty dają wieloskładnikowe nawozy mineralne (najlepiej o spowolnionym działaniu - stosujemy je tylko raz w sezonie). Nawozy szybko działające należy stosować w niewielkich ilościach – w najniższej dawce, podanej przez producenta (2-3 razy w sezonie). Warto stosować nawozy, które oprócz dostarczania niezbędnych pierwiastków mają także właściwości zakwaszające glebę.

5. Zastosuj mikoryzę

Na prawidłowy wzrost wrzosów bardzo korzystnie wpływa zjawisko mikoryzy – wzajemnie korzystne współżycie roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, nawiązujących bezpośredni kontakt z korzeniami rośliny. Szczepionka mikoryzowa to nic innego jak strzępki grzybni, które naturalnie występują na glebach kwaśnych (torfowiskach) i wchodzą w symbiozę z korzeniami rośliny pomagając jej w adsorpcji odpowiednich składników pokarmowych z podłoża.

6. Nie zapomnij o przycinaniu

Wrzosy powinny być co roku przycinane – zabieg ten jest niezbędny, aby prawidłowo rosły w zwartych kępach i obficie kwitły. Przekwitnięte kwiatostany i nie przycięte pędy to doskonała ochrona rośliny przed mrozem, dlatego wrzosy przycina się dopiero wczesną wiosną następnego roku (na przełomie marca i kwietnia).

Pędy odcina się poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. Po cięciu szybko wybijają nowe przyrosty, a rośliny lepiej się zagęszczają.

7. Okrywaj na zimę

Mimo, że wrzosy są odporne na mróz, należy je zabezpieczyć na zimę. Po pierwszych przymrozkach należy okryć wrzosy (całą rabatę) białą agrowłókniną lub specjalnymi siatkami - cieniówkami. Nie należy stosować folii, liści ani słomy, gdyż powodują one gnicie wrzosów. Najgroźniejsze dla wrzosów są zimne wiatry oraz okres wczesnowiosenny, gdy zaczyna operować mocne słońce, a ziemia jest jeszcze zmarznięta. Na słońcu liście zaczynają transpirować wodę, a korzenie nie mogą jej pobrać z zamarzniętej gleby, w wyniku czego często dochodzi do przesychania, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie cieniowanie osłonami.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, w artykule wykorzystano materiały od Majewscy Szkółka Roślin wrzosowatych www.majewscy.com.pl, fotografia tytułowa: JACLOU-DL/Pixabay

 

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wrzos pospolity Calluna vulgaris

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści