Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) to urocza, niewielka (dorastająca max. do 50 cm wys.), zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych, którą możemy posadzić w ogrodzie w obrębie skalniaka, wrzosowiska, a także na skarpie lub murku. Można uprawiać ją także w pojemniku.
Jakie wymagania mają wrzosy?
Wrzosy preferują stanowiska słoneczne i przepuszczalną, mało zasobną glebę o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5). Posadzone w niewłaściwym podłożu mogą zginąć, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup w szkółce specjalnego podłoża dla tych roślin.
Warto założyć w ogrodzie wrzosowisko, komponując ze sobą wiele odmian wrzosu pospolitego, o różnej wysokości i kolorze kwiatów (fioletowe, różowe, czerwone, białe) oraz igiełkowatych liści. Większość odmian kwitnie od lipca do października.
W obrębie wrzosowiska warto posadzić także inne rośliny o podobnych wymaganiach: wrzośce, azalie japońskie czy różaneczniki. Wrzosy sprzedawane w pojemnikach możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, także we wrześniu, w okresie ich kwitnienia. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm (najbardziej naturalnie wyglądają w dużych grupach), a następnie ziemię na rabacie przysypujemy warstwą kory.
Wśród wrzosów wyjątkową grupę stanowią odmiany pączkowe. Ich białe, różowe, bądź liliowe kwiaty cały czas pozostają w pąku, nigdy się nie otwierają, a ponadto nie pachną. Pięknie wyglądają w ogrodzie aż do wiosny. Można posadzić je w gruncie lub w pojemnikach (choć zdarza się, że pozostawione na dworze na okres zimy w pojemnikach przemarzają).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: boreckajustyna / Pixabay