Logo
Logo

Najpopularniejsze rośliny wrzosowate | Lista gatunków

Rośliny wrzosowate to bardzo popularna grupa roślin ogrodowych. Są bardzo cenione ze względu na swoje często widowiskowe kwiaty, zimozielone liście czy też wyjątkowe warunki, w których mogą rosnąć. Wśród nich znajdziemy znane różaneczniki, azalie, wrzosy i wrzośce, ale też rzadziej spotykane, a równie dekoracyjne pierisy, borówki i kalmie.

Zobacz jakie rośliny wrzosowate zaliczamy do najpopularniejszych i poznaj podstawowe zasady ich uprawy.

Spis treści
Jakie to są rośliny wrzosowate?
Jak wykorzystać rośliny wrzosowate w ogrodzie?
Jak przygotować miejsce roślin wrzosowatych?
Dlaczego mikoryza jest tak ważna dla roślin wrzosowatych?
Jak pielęgnować rośliny wrzosowate?
Dlaczego i jak zabezpieczać rośliny na zimę?
Najpopularniejsze gatunki wrzosowate – lista

Ogród z roślinami wrzosowatymi

Rośliny wrzosowate (łac. Ericaceae) to liczna rodzina krzewinek, krzewów lub drzew z rzędu wrzosowców (Ericales). Liczy około 2500 gatunków ale jedynie kilkanaście z nich uprawianych jest w ogrodach w Polsce.

Rośliny wrzosowate są popularnymi roślinami ozdobnymi ze względu na swoje piękne kwiaty i błyszczące liście.

Ogród stworzony z roślin wrzosowatych ma zawsze niezwykły charakter przypominający naturalny krajobraz. Można potraktować go jako typowy ogród naturalistyczny, naśladujący określony krajobraz, np. wrzosowisko z niskich wrzosów i wrzośców, skalniak z kwitnących różaneczników lub orientalny zakątek na tarasie z kolorowymi pierisami w doniczkach i azaliami japońskimi.

Jeśli rośliny wrzosowate posadzimy w grupie i odpowiednio dobierzemy gatunki to ogród będzie kolorowy przez cały rok.

  1. Jako pierwsze (często jeszcze w zimie) kwitną białe, różowe oraz czerwone wrzośce.
  2. Wiosną zastąpią je kolorowe różaneczniki oraz azalie.
  3. Latem i jesienią zakwitną najróżniejsze kolorowe odmiany wrzosu.

Jednak rośliny wrzosowate to nie tylko kolorowe kwiaty. U niektórych gatunków niezwykle dekoracyjne są barwne liście (pieris) oraz kolorowe, często jadalne owoce (żurawina i borówka amerykańska).

Odpowiednie stanowisko
Wymagania glebowe i odczyn podłoża

Większość roślin wrzosowatych to rośliny zimozielone, dlatego też powinny być sadzone w miejscach półcienistych i cienistych. Stanowisko musi być osłonięte przed intensywnym słońcem, gdyż powoduje ono często przypalenia liści. Jednak azalie, wrzosy i wrzośce powinny rosnąć w pełnym słońcu. W półcieniu słabiej kwitną i częściej chorują.

Wszystkie rośliny wrzosowate (bez wyjątków) wymagają kwaśnego podłoża (pH 4,5-5,5), powinno być ono przepuszczalne i zawierać dużą ilość substancji organicznej.

Jak przygotować podłoże?

  • Należy wymienić glebę na planowanej powierzchni nasadzenia na głębokości 20-30 cm.
  • Wykopane podłoże trzeba wymieszać z kwaśnym torfem i korą sosnową (zmieloną i przekompostowaną).
  • Po posadzeniu roślin wierzchnią warstwę ziemi warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową (niezmieloną), trocinami drzew iglastych lub igliwiem sosnowym.
  • Co 2 lata niezbędne  jest uzupełnienie warstwy kwaśnego torfu pomiędzy roślinami oraz warstwy ściółki.

Niezbędna mikoryza dla wrzosowatych
Rośliny w symbiozie z grzybami

Grzyby mikoryzowe (łac. mykos – grzyb, rhyzos – korzeń) mają duży wpływ na wzrost roślin wrzosowatych. Pomagają korzeniom skuteczniej wchłaniać wodę oraz pozwalają pobierać więcej składników pokarmowych. Dzieje się tak, ponieważ działając razem z korzeniami w swoisty sposób zwiększają powierzchnię chłonną całego systemu, który tworzą.

Ważnym aspeketem jest też podwyższanie odporności na patogeny korzeniowe (fytoftoroza, fuzarioza i inne). Specjalne szczepionki mikoryzowe najlepiej zastosować podczas sadzenia roślin wrzosowatych lub niedługo po przyjęciu się roślin. Zabieg ten wykonuje się tylko raz i nie trzeba go powtarzać.


Pielęgnacja roślin wrzosowatych
Co zrobić, by rosły wiele lat?

Wrzosy i wrzośce wymagają corocznego przycinania ubiegłorocznych pędów i przekwitłych kwiatów. Cięcie jest zabiegiem koniecznym do utrzymania prawidłowego pokroju i obfitego kwitnienia.

Wrzos pospolity i wrzośce kwitnące latem przycinamy późną jesienią lub wczesną wiosną, a wrzośce kwitnące na przedwiośniu w końcu maja, poniżej przekwitniętych kwiatostanów. Różaneczniki i azalie korzystnie reagują na usuwanie przekwitłych kwiatostanów, zanim zawiążą owoce.

Ze względu na specyficzne wymagania roślin wrzosowatych do ich nawożenia najlepiej stosować gotowe mieszanki nawozowe (Florovit, Bioekor lub Vilmorin). Zawierają one m.in. mocznik, siarczan amonu, siarczan magnezu czy siarczan potasu substancje te mają właściwości zakwaszające.

Jeżeli podłoże będzie się zbyt zasadowe, wówczas liście zaczynają żółknąć.

Zabezpieczanie przed mrozem
Groźne wiosenne słońce

Większość roślin wrzosowatych, zwłaszcza rośliny młode, powinny być zabezpieczone na zimę. Wbrew pozorom, to nie minusowa temperatura w zimie, ale intensywne słońce na przedwiośniu jest najczęstszą przyczyną zamierania roślin wrzosowatych w okresie zimowania. Rośliny należy okryć stroiszem – gałązkami świerka, cieniówką lub białą agrowłókniną. Dzięki temu zapobiega się silnej transpiracji wody z liści w mroźne i słoneczne dni.

Dwóch wielkich ogrodników / YouTube


Najpopularniejsze gatunki wrzosowate
Rośliny i zdjęcia

Rośliny wrzosowate to ogrodowe roślin ozdobne (dekoracyjne ze względu na kwiaty lub liście) oraz rośliny owocowe o dekoracyjnych i/lub jadalnych owocach.

Azalia, fot. Pawel Romanowski Fot. Pawel Romanowski

Azalia (łac. Rhododendron) – grupa różaneczników o stosunkowo małych, owalnych i dość miękkich liściach, które są lekko owłosione. Liście mogą być zimozielone jak i opadające zależnie od odmiany. Kwiaty są mniejsze od rododendronów, ale niezwykle ozdobne i barwne (V-VI).

Dowiedz się więcej o azalii

Bagno zwyczajne (fot. Dorota Wronska - Pixabay) Fot. Dorota Wronska/Pixabay

Bagno zwyczajne (łac. Ledum palustre) – zimozielony, wyprostowany krzew do 100 cm wysokości, z rudym wełnistym owłosieniem na pędach i dolnej stronie liści. Kwiaty ma drobne, białe (V-VI). Gałązki stosowane są jako środek odstraszający mole.

Borowka amerykanska (fot. Deplacent D - SXC) Fot. Deplacent D/SXC

Borówka amerykańska, wysoka (łac. Vaccinium corymbosum) – krzew dorastający do 2-3 m wysokości. Ma jadalne, smaczne, duże owoce o ciemnogranatowej skórce i białym miąższu.

Dowiedz się więcej o borówce amerykańskiej

Bruckenthalia spiculifolia (fot. Guérin Nicolas - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons)
Fot. Guérin Nicolas/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons ↓

Brukentalia ostrolistna (łac. Bruckenthalia spiculifolia) – krzewinka bardzo podobna do wrzosów, kwitnie w lipcu na różowo, lubi miejsca słoneczne.

Dabecja kantabryjska (fot. M. Martin Vicente - CC BY 2.0. - Flickr) Fot. M. Martin Vicente/CC BY 2.0./Flickr ↓

Dabecja kantabryjska (łac. Daboecia cantabrica) zimozielona krzewinka do 30 cm wysokości, o pokładających się pędach. Kwitnie od czerwca do przymrozków na biało, różowo lub bordowo.

Dowiedz się więcej o dabecji

Golteria rozesłana (fot. MrGajowy3 - Pixabay) Fot. MrGajowy3/Pixabay

Golteria pełzająca, rozesłana (łac. Gaultheria procumbens) – niska, zimozielona o małych, okrągłych, zaczerwienionych liściach. Kwiaty białe od czerwca do września. Czerwone owoce utrzymujące się do wiosny.

Dowiedz się więcej o golterii

Hebe (fot. dendoktoor - Pixabay) Fot. dendoktoor/Pixabay

Hebe (łac. Hebe sp.) - zimozielona krzewinka do 30-40 cm wysokości, ozdobna głównie z liści.

Dowiedz się więcej o hebe

Kalmia szerokolistna (fot. Annette Meyer - Pixabay) Fot. Annette Meyer/Pixabay

Kalmia szerokolistna (łac. Kalmia latifolia) – zimozielony krzew do 2-2,5 m wysokości. Kwitnie V-VI na różowo lub czerwono.

Dowiedz się więcej o kalmii szerokolistnej

Kiścień wawrzynowy (fot. pellaea - CC BY 2.0. - Flickr) Fot. pellaea/CC BY 2.0./Flickr ↓

Kiścień wawrzynowy (łac. Leucothoe walteri) – zimozielony krzew do 100 cm wysokości, o ciemnozielonych liściach jesienią przebarwiających się na czerwono, kwitnie na biało (V-VI).

Dowiedz się więcej o kiścieniu wawrzynkowym

Mącznica lekarska (fot. olive.titus - Flickr) Fot. olive.titus/Flickr ↓

Mącznica lekarska (łac. Arctostaphylos uva-ursi) – zimozielona, płożąca roślina. Drobne ciemnozielone, skórzaste liście, kwiaty drobne, białe, zaróżowione V-VI, czerwone owoce.

Modrzewnica pospolita (fot. yamatsu - Flickr) Fot. yamatsu/Flickr ↓

Modrzewnica pospolita (łac. Andromeda polifolia) – niska, zimozielona krzewinka do 20-30 cm wysokości, o wąskich lancetowatych, srebrzystych liściach, kwitnie V-VII. Kwiaty jasnoróżowe, beczułkowate.

Dowiedz się więcej o modrzewnicy

Pieris amerykański (fot. blumenbiene - CC BY 2.0 - Flickr) Fot. blumenbiene/CC BY 2.0/Flickr ↓

Pieris amerykański (łac. Pieris floribunda) – zimozielony krzew o wysokości do 200 cm, kwiaty dzbanuszkowate, białe, zebrane w wyprostowane wiechy, kwitnie IV-V. Mrozoodporny.

Pieris japoński (fot. Krystsina Radzevich - Pixabay) Fot. Krystsina Radzevich/Pixabay

Pieris japoński (łac. Pieris japonica) – zimozielony krzew o wysokości od 50-200 cm wysokości w zależności od odmiany, kwitnie wiosną na biało. Odmiany różnią się zabarwieniem liści i młodych przyrostów.

Dowiedz się więcej o pierisie japońskim

Różanecznik (fot. Pawel Romanowski) Fot. Pawel Romanowski

Różanecznik (łac. Rhododendron) – duże, zimozielone krzewy wytwarzające twarde, skórzaste liście. Kwitnące wiosną (V-VI). Kwiaty duże, zebrane w okrągłe lub półokrągłe kwiatostany (nawet do 20 cm średnicy).

Dowiedz się więcej o różanecznikach

Skimia japońska (fot. thejoyofplants.co.uk) Fot. thejoyofplants.co.uk

Skimmia japońska (łac. Skimmia japonica) – zimozielony krzew dorastający do 100 cm wysokości. Liście skórzaste, zielone z wierzchu, srebrzyste od spodu. Kwiaty są białe, zebrane w grona, kwitnie III-IV. Jesienią pojawiają się czerwone owoce utrzymujące się aż do wiosny.

Dowiedz się więcej o skimii

Wrzosy (fot. Łukasz Ciesla - SXC) Fot. Łukasz Ciesla/SXC

Wrzosy (łac. Calluna sp.) – zimozielone krzewinki wysokość od 10 cm do 0,5 m, kwitnące latem i jesienią. Liście w zależności od odmiany żółte, zielone, szarozielone, brunatne. Kwiaty pełne lub pojedyncze, mogą być białe, różowe lub karminowe.

Dowiedz się więcej o wrzosach

Wrzosiec (fot. jede hoog - SXC) Fot. jede hoog/SXC

Wrzośce (łac. Erica sp.) – zimozielona krzewinka o igiełkowatych liściach w okółkach. Kwiaty dzbankowate lub rurkowate. Mogą być białe, różowe, czerwone (wrzosiec czerwony), ukazują się już w lutym i kwitną do maja.

Dowiedz się więcej o wrzoścach

Żurawina błotna (fot. B.gliwa - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons) Fot. B.gliwa/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons ↓

Żurawina błotna (łac. Vaccinium oxycoccos) – płożąca, zimozielona roślina o długich cienkich pędach i drobnych szarych liściach. Ma jadalne czerwone owoce.

Dowiedz się więcej o żurawinie

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: Guérin Nicolas/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, "Daboecia cantabrica"/M. Martin Vicente/CC BY 2.0., "Dog Hobble"/pellaea/CC BY 2.0., "Arctostaphylos uva-ursi, Ericacées"/olive.titus/1.0., yamatsu/Andromeda polifolia/CC0/Link, blumenbiene/CC BY 2.0./FlickrB.gliwa assumed/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, zdjęcie tytułowe: Buske / Pixabay

Autor
Najpopularniejsze rośliny wrzosowate | Lista gatunków
Najpopularniejsze rośliny wrzosowate | Lista gatunków
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (15)
 

Komentarze

Dodaj komentarz