Skimia japońska to niski, wolno rosnący krzew należący do rodziny rutowatych (Rutaceae). W ogrodach sadzi się ją w grupie lub z innymi krzewami. Ze względu na preferowane kwaśne gleby, jest szczególnie przydatna przy tworzeniu wrzosowisk. Wszystkie części rośliny są trujące.

Skimia rośnie zwykle do wysokości 1,5 m, ale dobrze rozgałęzia się i ma szeroki pokrój. Ma skórzaste, lancetowate liście. Kwitnie od maja do czerwca tworząc niezwykle ozdobne i obfite kwiaty, zebrane w grona barwy białej, żółtej i różowej.

Skimia wytwarza również dekoracyjne kuliste czerwone owoce-pestkowce, zawierające jedno nasiono. Aby to było możliwe trzeba jednakże posadzić razem męskie i żeńskie egzemplarze (w proporcji np.: 1:5).

Krzew dobrze rośnie w półcieniu (w miejscach słonecznych zżółknieją liście) w glebie przepuszczalnej, próchniczej, lekko wilgotnej o średniej zawartości składników pokarmowych. Preferowane podłoża kwaśne o odczynie pH 3,5-4.0. Lubi miejsca osłonięte od wiatru.

Roślina jest mało tolerancyjna na suszę i w okresie upałów należy regularnie ją podlewać. Skimia nie jest w naszym klimacie całkowicie mrozoodporna, więc trzeba ją okrywać na zimę. Warto stosować nawozy zakwaszające glebę.

Nadaje się do sadzenia w większych pojemnikach i do dekorowania ścieżek ogrodowych, drzwi wejściowych czy tarasów.