Logo
Logo

Rośliny ogrodowe trujące dla psa i kota | Lista 25 gatunków

Czy wiesz jakie rośliny szkodzą Twojemu pupilowi? Jakich gatunków unikać w ogrodzie, aby Twój przyjaciel był w nim bezpieczny? Poniżej lista najbardziej znanych gatunków roślin, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla psa i kota.

Spis treści
Rośliny trujące dla psa i kota. Na co musisz uważać? Krzewy i drzewa trujące dla psa i kota Byliny i rośliny cebulowe trujące dla psa i kota Pnącza trujące dla psa i kota

Które rośliny ogrodowe mogą być trujące dla zwierząt domowych?

Lista szkodliwych dla zwierząt domowych roślin jest bardzo długa i wbrew pozorom nie są to tylko rośliny egzotyczne. Co więcej, kilka gatunków na pewno już w Twoim ogrodzie rośnie!

Spokojnie – nie oznacza to, że musisz organizować swój ogród na nowo, pozbywając się wszystkich roślin z naszej listy roślin groźnych. Większość psów i kotów ma silnie rozwinięty instynkt, który skutecznie chroni je przed spożywaniem roślin dla nich szkodliwych i trujących.

Zdarza się jednak, że młody szczeniak lub kot w trakcie zabawy podgryzie i połknie fragment rośliny, która może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie i samopoczucie. Warto więc przeanalizować swój ogród pod tym kątem i baczniej obserwować zwierzę, które bawi się w pobliżu potencjalnie niebezpiecznych roślin. Przy zakupie nowych okazów do ogrodu, bądźmy świadomi czego należy unikać.

Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia


Fot. ChaosChor, Steve Sewell/Pixabay

Objawy zatrucia rośliną trującą | Co robić?

Jeśli zaobserwujesz pewne niepokojące objawy i masz podejrzenie, że zwierzę mogło połknąć fragment niebezpiecznej rośliny, od razu udaj się do weterynarza. W celu przyśpieszenia diagnozy podaj lekarzowi potencjalne źródło zatrucia, czyli nazwę gatunkową rośliny.

 • Bądźmy czujni na poniższe symptomy:

  • silne wymioty i konwulsje
  • biegunka
  • dużo jaśniejsze dziąsła i język, lub opuchnięty język
  • tkliwy nabrzmiały brzuch, brak apetytu
  • apatia

Lista gatunków roślin ogrodowych, które mogą być trujące dla psa i kota!

Najbardziej toksyczne rośliny dla psów i kotów zaznaczyliśmy na listach kolorem czerwonym. Sprawdź, czy masz te rośliny w ogrodzie. Nie panikuj, jeśli wśród swoich nasadzeń znajdziesz roślinę z poniższej listy! Nie musisz jej wykopywać, ani robić rewolucji na ogrodowych rabatach. Wystarczy, że będziesz obserwować swojego pupila, i jeśli będzie miał ochotę na przekąskę, warto wtedy zareagować. Na początek wystarczy odpowiednia tresura, a jeśli to nie pomoże, będzie trzeba stworzyć barierę dla czworonoga. W ostateczności lepiej pozbyć się roślin, by uchronić psa i kota przed zatruciem.

 

Krzewy i drzewa trujące dla psa i kota

Rośliny trujące dla psa i kota Fot. A. Barra/(CC BY 3.0)/Wikimedia Commons; JamesDeMers, Hans Braxmeier, j-essica, JamesDeMers, Emilian Robert Vicol, moka, 15299, St3fan5/Pixabay
 1. Trzmielina (Eyonymus)
  – umiarkowanie szkodliwe są wszystkie fragmenty tej rośliny, mogą powodować wymioty, biegunkę drgawki oraz śpiączkę.

 2. Ostrokrzew (Ilex)
  – jego owoce mają umiarkowaną toksyczność, działają niekorzystnie na układ pokarmowy.

 3. Bukszpan (Buxus)
  – a w szczególności jego liście, zjedzenie ich może skutkować wymiotami i biegunką oraz podrażnieniem skóry i błon śluzowych.

 4. Hortensja (Hydrangea)
  – a w szczególności jej pąki kwiatowe, mogą powodować osłabienie i ból brzucha.

 5. Różanecznik i azalia (Rhododendron)
  – wszystkie części roślin są dla zwierząt umiarkowanie szkodliwe, mogą powodować podrażnienie żołądka i konwulsje, ból brzucha, zaburzenia rytmu serca.

 6. Bez czarny (Sambucus nigra)
  – szkodliwe są dla zwierząt jego owoce, mogą prowadzić do rozstroju układu pokarmowego, w nielicznych przypadkach do śpiączki.

 7. Cis (Taxus)
  – trujący jest każdy jego fragment za wyjątkiem owocu, stanowi on duże zagrożenie dla zwierząt i może skutkować biegunką, podrażnieniami śluzówki, zaburzeniami układu oddechowego oraz pracy serca.

 8. Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
  – spożycie kilku owoców tej rośliny powoduje u zwierzęcia nudności, wymioty, biegunka, drgawki, zapaść, a nawet śmierć. Lilie - podrażnienie żołądka, wymioty, depresja, brak apetytu, śmierć, przy czym bardziej narażone są koty.

 9. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)
  – trujące są wszystkie fragmenty tej rośliny, ale najbardziej toksyczne są owoce, powodują one podrażnić śluzówki i przewodu pokarmowego oraz śmierć.

 10. Złotokap (Laburnum)
  – wszystkie fragmenty roślin są toksyczne, ale najbardziej szkodliwe są nasiona, ich spożycie powoduje ślinotok, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, halucynacje i duszności a nawet śmierć.

Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
Przeczytaj także
Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno

Byliny i rośliny cebulowe trujące dla psa i kota

Rośliny trujące dla psa i kota Fot. Hans Braxmeier, Lisa Kennedy, Susbany, Websi, Sabine Fischer, Barbara Bumm, Steve Bidmead, PublicDomainPictures/Pixabay
 • Ciemiernik (Helleborus)
  – stanowi małe niebezpieczeństwo, spożycie każdej z jego części może powodować wymioty, biegunkę i podrażnienie błon śluzowych.

 • Serduszka okazała (Dicentra spectabilis)
  – wszystkie fragmenty tej rośliny wykazują stosunkowo niską toksyczność, mogą powodować wymioty lub biegunkę.

 • Funkia (Hosta)
  – powoduje biegunkę i wymioty.

 • Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)
  – powoduje zaburzenia rytmu serca, uszkodzenie wątroby i nerek.

 • Rośliny cebulowe
  – ich cebule po zjedzeniu mogą powodować rozstrój żołądka. Najbardziej toksyczne są narcyzy.

 • Konwalia majowa (Convallaria majalis)
  – niezwykle toksyczne są wszystkie fragmenty tej rośliny, powodują one podrażnienie żołądka, wymioty, zaburzenia rytmu serca, konwulsje, śmierć.

 • Naparstnica (Digitalis)
  – wszystkie części rośliny, objawy zatrucia to: wymioty, biegunka, zaburzenie krążenia, konwulsje, śmierć. Oleander - powoduje podrażnienie żołądka i jelit, nieprawidłowa praca serca, w niektórych przypadkach śmierć.

 • Ostróżka (Delphinium)
  – objawy zatrucia to: podrażnienie śluzówki, wymioty i biegunka, zwiotczenie mięśni i drgawki, przy braku zdecydowanej i szybkiej reakcji – śmierć.

 • Rącznik pospolity (Ricinus communis)
  – spożycie jego nasion skutkuje podrażnieniem śluzówki i przewodu pokarmowego, uszkodzeniem nerek i wątroby, w niektórych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

 • Tojad (Aconitum)
  – szkodliwe są wszystkie części tej rośliny, spożycie powoduje wymioty, biegunkę, drgawki, zaburzenie oddychania, śmierć.

Pnącza trujące dla psa i kota

Rośliny trujące dla psa i kota Fot. Helga Strazzanti/Pixabay; M. OHearn/J. Carstens/L. Pfiffner/Wikimedia Commons; Hans Braxmeier, Efraimstochter, Steve Bidmead/Pixabay 
 1. Glicynia (Wisteria)
   wszystkie fragmenty tej rośliny są toksyczne w niskim stopniu dla zwierząt, mogą powodować biegunkę i wymioty.

 2. Dławisz (Celastrus)
   stanowi niewielkie niebezpieczeństwo, może powodować wymioty i biegunkę.

 3. Bluszcz pospolity (Hedera helix)
   w szczególności jego liście, powodują biegunki i wymioty.

 4. Powojnik (Clematis)
   może powodować owrzodzenie pyszczka zwierzęcia.

 5. Wiciokrzew (Lonicera)
  – ma wysoką toksyczność, spożycie jego owoców powoduje wymioty, biegunkę, zaburzenia rytmu serca i oddychania.


Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: MarPockStudios, Free-Photos / Pixabay

Autor
Rośliny ogrodowe trujące dla psa i kota | Lista 25 gatunków
Rośliny ogrodowe trujące dla psa i kota | Lista 25 gatunków
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)
Powiązane rośliny