Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda), nazywana również wisterią, słodlinem lub glicynią japońską należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z Japonii i Korei.

Glicynia to wieloletnie pnącze dorastające do 10 m długości (zależnie od odmiany i warunków). Wytwarza duże, pierzaste liście złożone z kilkunastu listków, jesienią przebarwiające się na żółto. Pnącze wspina się za pomocą wijących pędów, które po pewnym czasie drewnieją tworząc mocne pnie.

Glicynia jest najbardziej efektowna jest w okresie kwitnienia od maja do czerwca – gdy wytwarza długie (nawet do 35 cm) kwiatostany o pachnących kwiatach w odcieniach różu i fioletu. Owoce to spłaszczone strąki, często wiszące na roślinie aż do wiosny.

Wszystkie części rośliny są trujące.

Wymagani i uprawa

Roślina wymaga stanowisk osłoniętych - słonecznych lub półcienistych. Dobrze rośnie w żyznym, przepuszczalnym, piaszczystym i stosunkowo wilgotnym podłożu.

Glicynia nie jest w Polsce w pełni mrozoodporna i w ostre zimy może przemarzać (łatwo jednak odrasta od korzeni). Starsze okazy nie wymagają nawożenia, gdyż mają silny, głęboki system korzeniowy (w dodatku dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi wzbogacają glebę w azot).

Glicynię należy podcinać, aby obficie kwitła. Młode sadzonki wymagają starannej opieki – regularnego podlewania i okrywania na zimę. Zwykle kwitnie w 2-3 roku po posadzeniu.

Zastosowanie

Roślinę wykorzystuje się jako dekorację solidnych konstrukcji – altan, pergoli, ścian, ogrodzeń. Niektóre odmiany można prowadzić w formie drzewka.

Polecane odmiany

  • 'Domino' – odmiana niska o niebiesko-fioletowych, jasnych kwiatach
  • 'Pink Ice' – o jasnoróżowych kwiatach
  • 'Longissima Alba' – o długich, białych kwiatostanach