Rącznik pospolity (Ricinus communis) to wysoka roślina należąca do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce, a w Polsce uprawiana jest jako jednoroczna.

Ma wzniesiony pokrój i osiąga 150 do 300 cm. Tworzy grube przebarwione łodygi, na których wyrastają skrętolegle ułożone liście, przypominające kształtem liście kasztanowca.

Kwitnie od lipca do września, ale jej kwiaty o barwie żółtej lub zielonej nie są zbyt dekoracyjne. Po przekwitnieniu wykształca czerwone, kolczaste, ozdobne torebki nasienne.

Rącznik pospolity jest silnie trujący.

Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Roślina lubi wilgotne lub lekko wilgotne, żyzne i próchnicze gleby o dużej zawartości składników pokarmowych. Gatunek ten jest wrażliwy na przymrozki. Dlatego aby jak najdłużej się nim cieszyć starajmy się go planować w miejscu osłoniętym od wiatrów.

Rozmnażanie przez wysiew nasion należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia, zaś rośliny przesadza się do gruntu pod koniec maja. Wyższe okazy zwykle potrzebują podpór.

Zastosowanie

Rącznik pospolity w ogrodzie potrzebuje dużo miejsca, dlatego najczęściej wysadza się go w dużej rozstawie przy murkach, ogrodzeniach i na wysokich rabatach. Ze względu na silny wzrost może być z powodzeniem sadzony również jako pojedynczy soliter.

Roślina odstrasza krety i turkucia podjadka. Średnia śmiertelna dawka dla człowieka zawiera się w 3 nasionach! Nie powinna więc być uprawiana w ogrodach, gdzie przebywają małe dzieci.


Zdjęcia: "Castor Bean"/pellaea/CC BY 2.0, Couleur/Pixabay, fififum/Pixabay, "Castor Oil Plant"/treegrow/CC BY 2.0