Logo
Logo

Tych roślin nie sadź w ogrodzie! 20+ gatunków, z których lepiej zrezygnować!

Każdy miłośnik roślin chciałby uprawiać w ogrodzie wszystko, co mu się podoba, ale nie zawsze jest to możliwe lub wskazane. Niektóre rośliny bywają bowiem bardzo niebezpieczne, inne zagrażają środowisku naturalnemu, a jeszcze inne znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową lub są objęte zakazem uprawy.

Spis treści
Jakich niebezpiecznych roślin nie sadzić? Jakie są gatunki inwazyjne? Jakich narkotycznych roślin nie sadzić? Czemu nie sadzić roślin zagrożonych wyginięciem? Jakich trujących roślin nie sadzić?

Rośliny wyjątkowo niebezpieczne!

Jedną z roślin, których w żadnym wypadku nie powinniśmy sadzić w ogrodzie jest barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Wprawdzie prawo nie nakazuje jego niszczenia, a jedynie sprowadzania, rozmnażania i sprzedaży, ale roślina jest tak niebezpieczna, że z pewnością lepiej jej unikać (powoduje silne poparzenia, owrzodzenia i trudno gojące się rany!).

Barszcz sosnowskiego
Fot. Kjartan Birgisson

Dowiedz się więcej o barszczu Sosnowskiego

Gatunki inwazyjne

Kolejny gatunek, którego w ogrodzie lepiej nie sadzić to rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica). Co prawda jest on bardzo atrakcyjny i okazały, a do tego pięknie kwitnie, ale jednocześnie jest też niezwykle inwazyjny i bardzo trudny do wytępienia. Zagraża też rodzimej florze, dlatego objęty jest nawet zakazem wprowadzania do środowiska naturalnego (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r.Dz.U. 2011 nr 210 poz. 1260).

Inwazyjnym i groźnym dla przyrody gatunkiem jest także kolczurka klapowana (Echinocystis lobata). Wprawdzie roślina jest jednoroczna i ciekawie prezentuje się na ogrodzeniach lub pergolach, ale jednocześnie bardzo się rozsiewa i w małych ogrodach szybko może stać się utrapieniem.

Rdestowiec ostrokończysty, Kolczurka klapowana
Fot. Ancatdubh43, aarongunnar

1 – Rdestowiec ostrokończysty, 2 – Kolczurka klapowana 

Dowiedz się więcej o roślinach inwazyjnych

Pod względem inwazyjności jeszcze gorsza od kolczurki jest nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis), której uprawa w niektórych krajach jest nawet zakazana. Roślina bardzo skutecznie rozmnaża się za pomocą nasion, a jednocześnie szybko rozrasta przy pomocy podziemnych kłączy. Niezwykle ciężko jest nad nią zapanować, dlatego jeśli mamy niewielką działkę, z nawłoci lepiej zrezygnować.

nawłoć kanadyjska Fot.  Henryk Niestrój/Pixabay

Dowiedz się więcej

Rośliny narkotyczne

W ogrodach nie próbujmy też uprawiać roślin, uznanych prawnie za narkotyczne – m.in. konopie inne niż włókniste, np. konopie indyjskie (Cannabis indica) oraz mak lekarski (Papaver somniferum), gdyż mogą nam grozić za to poważne konsekwencje włącznie z grzywną i innymi sankcjami (przepisy dotyczące legalności takich upraw określa min. ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. D z.U. Nr 179, poz. 1485, Art. 45).

Konopia indyjska, Mak lekarski
Fot. bshamblen, Mabel Amber, still incognito.../Pixabay

1 – Konopia indyjska, 2 – Mak lekarski

Zagrożone wyginięciem

Musimy też pamiętać, że wielu ograniczeniom podlega także uprawa roślin znajdujących się pod ścisłą ochroną gatunkową. Jeśli nabędziemy ich sadzonki u sprzedawcy, posiadającego stosowne zezwolenia na sprzedaż i hodowlę takich roślin, problemu nie będzie, ale biada nam, gdy spróbujemy zdobyć je w lesie lub na łące. Zatrzymani z taką rośliną np. przez straż leśną, musimy liczyć się z różnymi konsekwencjami, poczynając od konfiskaty sadzonki aż po kary finansowe. W zdjęciu poniżej kilka przykładów roślin objętych ochroną.

rośliny pod ścisłą ochroną gatunkową - kolaż
Fot. kolaż 1

1 – Lilia złotogłów (Lilium martagon), 2 – Grzybień biały (Nymphaea alba), 3 – Salwinia pływająca (Salvinia natans), 4 – Miłek wiosenny (Adonis vernalis), 5 – Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis), 6 – Ożanka właściwa (Teucrium chamaedrys)

Piękne, ale trujące!

Poszukując do uprawy atrakcyjnych roślin, uważajmy też na gatunki bardzo trujące – min. tojad mocny (Aconitum firmum), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), miłek wiosenny (Adonis vernalis), rącznik pospolity (Ricinus communis), zimowit jesienny (Colchicum autumnale), trzmielina pospolita (Euonymus europaeus). Wprawdzie wiele z nich to piękne rośliny ozdobne, ale jeśli chcemy bezpiecznie cieszyć się ich urodą, uprawiajmy je z dala od miejsc, w których mogłyby komukolwiek zagrażać (z dala od kącika dla dzieci lub miejsca wypoczynku), a prace pielęgnacyjne wokół nich wykonujmy w ubraniu ochronnym.

rośliny trujące występujące w Polsce - kolaż
Fot. Wolfgang Claussen, Hans Braxmeier, Anemone123/Pixabay

Tojad mocny, wawrzynek wilczełyko i zimowit jesienny.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Henryk Niestrój, Manfred Nimbs/Pixabay, zdjęcia w tekście: "2014-07-08 19.33.36"/Kjartan Birgisson/CC BY 2.0,  Ancatdubh43/Flamenc/Wikimedia Commons, "Wild Cucumber (Echinocystis lobata)"/aarongunnar/CC BY-SA 2.0, "Cannabis Plant"/bshamblen/CC BY 2.0, kolaż 1: "Martagon Lily (Lilium martagon)"/berniedup/CC BY-SA 2.0, ina_ptrnk/Pixabay, Salwinia/Czonek/Link, "Botanical Garden in Warsaw"/x-oph/CC BY-SA 2.0, BeaBe/Pixabay, H.Zell/CC BY-SA 3.0/Link,

Autor
Tych roślin nie sadź w ogrodzie! 20+ gatunków, z których lepiej zrezygnować!
Tych roślin nie sadź w ogrodzie! 20+ gatunków, z których lepiej zrezygnować!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Mirosława

14-12-2020 23:25

Bardzo męczące jest przeglądanie a raczej przeczytanie informacji, która nas interesuje. Wyskakują reklamy zakrywające tekst, poczym tekst zaczyna się i nie kończ kilka razy. W końcu czytelnik się wkurza i wyłącza i szuka informacji gdzie indziej.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl