Miłek wiosenny (Adonis vernalis) należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje na terenie Europy (w tym Polski, gdzie jest objęty ścisłą ochroną gatunkowa) oraz Azji.

To niewysoka bylina (15-40cm) o wzniesionym i kępiastym pokroju. Liście są dekoracyjne – mają pierzasty kształt. Kwitnie wiosną (od kwietnia do maja) – kwiaty są pojedyncze i mają żółtą barwę.

Wymagania glebowe i klimatyczne

Roślina lubi stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru.

Optymalne są gleby wapienne, przepuszczalne, piaszczysto-żwirowe o średniej zawartości składników pokarmowych (chociaż toleruje również miejsca jałowe). To długowieczna bylina i przy sprzyjających warunkach może rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat.

Zastosowanie - roślina rabatowa i skalniakowa

W ogrodzie służy do tworzenia barwnych wiosennych rabat. Powinna być sadzona wraz z innymi roślinami o dłuższym okresie wegetacyjnym, gdyż po przekwitnięciu część nadziemna zasycha i tworzą się puste luki w rabatce. Miłek wiosenny jest często dekoracją skalniaków.

UWAGA - roślina lecznicza i trująca!

Gatunek ten jest wykorzystywany w ziołolecznictwie – jako środek działający m.in. moczopędnie i uspokajająco. Jest to jednocześnie silnie trująca roślina i nie zaleca się stosowania jej „domowym sposobem”. Objawy zatrucia (przy spożyciu) to mdłości, paraliże, skurcze i zaburzenia widzenia a przy większej dawce – zatrzymanie pracy serca.

fot. H. Zell, Nova, Marco Schmidt (źródło: wiki.cc)