Miłek wiosenny (Adonis vernalis) nazywany często adonisem, to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje na terenie Europy (w tym Polski, gdzie jest objęty ścisłą ochroną gatunkowa) oraz Azji.
To długowieczna bylina, która przy sprzyjających warunkach może rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Osiąga 15-40 cm wysokości. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Liście mają pierzasty kształt i są uznawane za element dekoracyjny rośliny.
Miłek wiosenny kwitnie wiosną, od kwietnia do maja. Wytwarza pojedyncze kwiaty o żółtej barwie.
UWAGA! Jest to silnie trująca roślina.
Wymagania i uprawa
Miłek wiosenny lubi stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Optymalne są gleby wapienne, przepuszczalne, piaszczysto-żwirowe o średniej zawartości składników pokarmowych (chociaż toleruje również miejsca jałowe). Znosi krótkotrwałe susze.
Przyjęło się, że nie potrzebuje nawożenia, ale warto wspomóc miłka, szczególnie przed kwitnieniem i nawieźć go wtedy nawozem dla roślin zielnych.
Zastosowanie
W ogrodzie służy do tworzenia barwnych wiosennych rabat. Powinna być sadzona wraz z innymi roślinami o dłuższym okresie wegetacyjnym, gdyż po przekwitnięciu część nadziemna zasycha i tworzą się puste luki w rabatce. Miłek wiosenny jest często dekoracją skalniaków.
Miłek wiosenny jest wykorzystywany w ziołolecznictwie jako środek działający m.in. moczopędnie i uspokajająco. Należy jednak bardzo uważać z jego stosowaniem, ponieważ używany nieprawidłowo może wywołać mocne mdłości, paraliże, skurcze i zaburzenia widzenia, a przy większej dawce – zatrzymanie pracy serca!
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, zdjęcia: Marketa Klimesova/Pixabay; H. Zell, Nova