Serduszka okazała lub serduszka okazałe (Dicentra spectabilis) jest byliną należącą do rodziny makowatych (Papaveraceae). Pochodzi z Chin i Korei, ale doskonale czuje się w klimacie Polski i jest powszechnie spotykany w ogrodach.

Roślina dorasta do wysokości około 80 cm (nawet do 100 cm). Tworzy kępy o mięsistych, łukowatch łodygach. Posiada ozdobne, pierzaste, niebiesko-zielone liście, które po kwitnieniu zamierają i opadają. Jej korzenie są grube i mięsiste ale również kruche.

Kwiaty są różowo-białe, zebrane w długie grona. Kształtem przypominają serduszka, z których wypływa łza. Pojawiają się pod koniec maja i na początku czerwca. 

Wymagania i uprawa

Serduszka okazałe lubią ziemię wilgotną i próchniczną. Preferują lekko zacienione stanowiska. Jeśli roślina jest posadzona jest w widnym miejscu po przekwitnięciu prawie całkowicie znika z powietrzni, dlatego warto zaznaczyć jej miejsce patykiem – bylina należy do mrozoodpornych.

Można ją rozmnażać przez wysiew nasion lub podział kęp. Wysiew wykonujemy na jesieni bądź zimą, ponieważ nasiona serduszek potrzebują przejść okres chłodu aby prawidłowo się rozwijać. Podział kęp lub pobieranie i sadzenie sadzonek korzeniowych najlepiej wykonać na przedwiośniu lub wczesną wiosną (najlepiej od lutego do kwietnia).

Zastosowanie

Jest bardzo delikatną rośliną, więc sadzimy ją w towarzystwie nie ekspansywnych bylin. Nie powinna być też sadzona w kępach.

Z powodu gubienia liści najlepiej wygląda w pobliżu innych zielonych roślin. Świetnie nadaje się na półcieniste rabaty.

Wybrane odmiany

  • 'Alba' – serduszka okazała o białych kwiatach
  • 'Valentine' – kwiaty czerwone
  • 'Gold Heart' – o żółtych liściach


Zdjęcia: Alehandra13/Pixabay, ziootek/konkurs Home Sweet Home 2, Lisa Kennedy, Marcel Langthim/Pixabay