Serduszka okazała Dicentra spectabilis

Serduszka okazałe, fot. Alehandra13 - Pixabay
Serduszka okazała (Dicentra spectabilis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
102
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, gliniasta, każda ogrodowa, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiatostan: kłos, grono
Pokrój: kępy, wzniesiony, krzaczkowaty
Wysokość: do 0,8 m
Okres kwitnienia: V, VI
Trwałość liści: półzimozielone, sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: pod koronami drzew, pojedynczo, ogrody przydomowe, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Serduszka okazała lub serduszka okazałe (Dicentra spectabilis) jest byliną należącą do rodziny makowatych (Papaveraceae). Pochodzi z Chin i Korei, ale doskonale czuje się w klimacie Polski i jest powszechnie spotykany w ogrodach.

Roślina dorasta do wysokości około 80 cm (nawet do 100 cm). Tworzy kępy o mięsistych, łukowatch łodygach. Posiada ozdobne, pierzaste, niebiesko-zielone liście, które po kwitnieniu zamierają i opadają. Jej korzenie są grube i mięsiste ale również kruche.

Serduszka okazała kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca. Kwiaty są różowo-białe, zebrane w długie grona. Kształtem przypominają serduszka, z których wypływa łza.

Wymagania i uprawa

Serduszka okazała jest średnio wymagające. Preferuje lekko zacienione stanowiska ale radzi sobie również w słońcu – warto jednak wiedzieć, że gdy zdecydujemy się posadzić ją na słonecznym miejscu to po przekwitnięciu może ona całkowicie zniknąć z powietrzni. Nie znaczy to jednak, że roślina obumiera – pojawi się znowu w następnym sezonie (dlatego warto zaznaczyć miejsce, w którym rośnie patykiem).

Roślina najbardziej lubi glebę wilgotną i próchniczną o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Jest całkowicie mrozoodporna.

Serduszkę można rozmnażać przez wysiew nasion lub podział kęp. Wysiew wykonujemy na jesieni bądź zimą, ponieważ nasiona serduszek potrzebują przejść okres chłodu aby prawidłowo się rozwijać. Podział kęp lub pobieranie i sadzenie sadzonek korzeniowych najlepiej wykonać na przedwiośniu lub wczesną wiosną (najlepiej od lutego do kwietnia).

Zastosowanie

Serduszka okazała jest bardzo delikatną rośliną, więc sadzimy ją w towarzystwie nie ekspansywnych bylin. Nie powinna być też sadzona w kępach. Z powodu gubienia liści najlepiej wygląda w pobliżu innych zielonych roślin. Świetnie nadaje się na półcieniste rabaty.

Wybrane odmiany

  • 'Alba' – serduszka okazała o białych kwiatach
  • 'Valentine' – kwiaty czerwone
  • 'Gold Heart' – o żółtych liściach


Zdjęcia: Alehandra13/Pixabay, ziootek/konkurs Home Sweet Home 2, Lisa Kennedy, Marcel Langthim/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści